Zdraví české populace a úspory lidem i státu. To jsou podle iniciativy Daruj lůžko jen některé z výher, které má přinést první český Šampionát kuřáků – sportovní utkání v nekouření.

Letošní koronavirová epidemie překazila mnoho plánů a akcí. Jednou z nich jsou i letní olympijské hry v Tokiu. Iniciativa Daruj lůžko proto přišla s alternativou, která je opravdovou výzvou pro všechny, kdo mají sportovního ducha, srdce i plíce.

„Kvůli zrušené olympiádě nebudou mít lidé v létě komu fandit. Rozhodli jsme se proto uspořádat si vlastní variaci na olympijské hry naruby, v době, kdy bylo mnoho našich jistot postaveno na hlavu. Dokažme, že máme smysl pro humor i v těžších časech. Chceme uspořádat šampionát v nekouření a ukázat světu, že kdo nekouří, to je Čech,“ povzbuzuje organizátor iniciativy, doktor RadekSvoboda.

Hlavním cílem iniciativy je snížit spotřebu tabáku, což by znamenalo především zlepšení zdraví a ušetření financí občanů, ale díky uvolněným lůžkům v nemocnicích, i úsporu pro stát.

Pravidla protikuřáckého šampionátu vycházejí vstříc každému, kdo má zájem s tímto zlozvykem bojovat. Povolují „doping“ v podobě nikotinových náhražek a za vítěze uznávají každého, kdo se dokáže vzdát alespoň některé cigarety.

Zapojit se mohou všichni kuřáci, ať už úplným ukončením kouření, jeho částečným omezením, nebo jen přechodem na elektronické cigarety.

Pomoci ale mohou také nekuřáci, pokud své přátele v jejich odhodlání podpoří – upozorněním na tuto akci nebo třeba nabídnutím žvýkačky, ale především shovívavostí, protože omezit kouření je mnohdy vskutku olympijský výkon. V neposlední řadě se mohou zapojit též firmy tvorbou vlastních motivačních programů pro kuřáky, šířením myšlenky či nabídnutím pomoci.

Akci podporují také čeští sportovci v čele s Dominikem Haškem. Pro pomoc a podporu se účastníci šampionátu mohou obrátit na odborníky na stránkách www.bezcigaret.cz, www.slzt.cz či přes digitální aplikaci Quitnow!

Pro změření sil i se zahraničními soupeři je připraven informační web rovněž v anglické, španělské, francouzské a německé verzi. Britové už s podobnou iniciativou svou zkušenost mají – s pomocí výzvy #QuitforCovid omezily kouření o více než dva miliony kuřáků a 300 tisíc jich přestalo kouřit úplně.

Veškeré informace jsou k dispozici na stránkách nicotine-adieu.org.