Chriss Street

30. 7. 2020

Analýza zpráv

Obchodní válka mezi Čínou a Spojenými státy sice způsobila propad amerického vývozu zemědělské produkce do asijské země, to však trvalo jen do května. Kvůli masivním záplavám, které postihly rozsáhlé oblasti země a které stále trvají, musela Čína začít nakupovat agroprodukty od svého amerického soka.

Ministerstvo zemědělství Spojených států amerických uvádí, že export komodit jako vepřové, kukuřice, obilí, bavlna, rýže nebo sója, byl v první půli července vyšší, než bylo s Čínou dojednáno.

Když Donald Trump kandidoval na prezidenta, slíbil, že sníží obří obchodní schodek s Čínou a začal na tom po nástupu do funkce také pracovat.

Americká cla na čínské zboží byla na základě první fáze vyjednávání zvýšena z průměrných 3,1 procenta na 20,9 procenta a Čína přislíbila, že navýší nákup amerického zboží, služeb a energií o 120 miliard dolarů. Součástí dohody s Pekingem bylo také to, že Čína odebere více zemědělské produkce z USA.

Jenže pak přišla pandemie. Čína se na ni začala vymlouvat, že nemůže dostát svým závazkům. K měsíci květnu splnila pouze třetinu slíbeného odběru zemědělských výrobků.

A pak přišly povodně. Největší od roku 1940. Po 31 dnech lijáků musela největší vodní elektrárna světa – Tři soutěsky, otevřít 2. července všechny výpustě a poslat ohromná kvanta vody dolů po řece Jang-c‘-ťiang.

Poté, co odhadovaných 45,2 milionu Číňanů bylo zasaženo povodněmi, Čínský meteorologický ústav vydal další varování před záplavami, tentokrát nejvyššího stupně, když v jižní Číně od 4. července spadlo rekordních 430 milimetrů srážek za pouhých 30 hodin.

Srážky v období monzunu jsou letos o 46 procent vyšší než obvykle a o 17 procent vyšší než v roce 1998, kdy zemi postihly ničivé záplavy. Dvacet procent orné půdy je nyní pod vodou, což může vést k drastickému propadu úrody. Nejvíce jsou povodněmi zasaženy rýže, řepka olejná a bavlna, uvádí firma Seeking Alpha.

Kromě toho se vrátil africký mor prasat, kvůli němuž muselo být vloni poraženo 180 milionů kusů, jelikož povodně vyplavily plytké hroby a kontaminovaly spodní vody.

Se všemi těmito pohromami čelí Čína potenciální potravinové krizi a její potřeby dokáží uspokojit pouze USA. Americké ministerstvo zemědělství informovalo, že Čína koupila 10. července 1,365 milionu tun kukuřice a 14. července dalších 1,762 tun.

Kromě toho Čína od května v tichosti kupuje velké množství vepřového masa, čiroku, sóje a bavlny, oznámilo ministerstvo.

Přeloženo a upraveno z originálního článku newyorské edice The Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu
Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.