Analýza zpráv
Obchodní válka mezi Čínou a Spojenými státy sice způsobila propad amerického vývozu zemědělské produkce do asijské země, to však trvalo jen do května. Kvůli masivním záplavám, které postihly rozsáhlé oblasti země a které stále trvají, musela Čína začít nakupovat agroprodukty od svého amerického soka.
Ministerstvo zemědělství Spojených států amerických uvádí, že export komodit jako vepřové, kukuřice, obilí, bavlna, rýže nebo sója, byl v první půli července vyšší, než bylo s Čínou dojednáno.
Když Donald Trump kandidoval na prezidenta, slíbil, že sníží obří obchodní schodek s Čínou a začal na tom po nástupu do funkce také pracovat.
Americká cla na čínské zboží byla na základě první fáze vyjednávání zvýšena z průměrných 3,1 procenta na 20,9 procenta a Čína přislíbila, že navýší nákup amerického zboží, služeb a energií o 120 miliard dolarů. Součástí dohody s Pekingem bylo také to, že Čína odebere více zemědělské produkce z USA.
Jenže pak přišla pandemie. Čína se na ni začala vymlouvat, že nemůže dostát svým závazkům. K měsíci květnu splnila pouze třetinu slíbeného odběru zemědělských výrobků.
A pak přišly povodně. Největší od roku 1940. Po 31 dnech lijáků musela největší vodní elektrárna světa – Tři soutěsky, otevřít 2. července všechny výpustě a poslat ohromná kvanta vody dolů po řece Jang-c‘-ťiang.
Poté, co odhadovaných 45,2 milionu Číňanů bylo zasaženo povodněmi, Čínský meteorologický ústav vydal další varování před záplavami, tentokrát nejvyššího stupně, když v jižní Číně od 4. července spadlo rekordních 430 milimetrů srážek za pouhých 30 hodin.
Srážky v období monzunu jsou letos o 46 procent vyšší než obvykle a o 17 procent vyšší než v roce 1998, kdy zemi postihly ničivé záplavy. Dvacet procent orné půdy je nyní pod vodou, což může vést k drastickému propadu úrody. Nejvíce jsou povodněmi zasaženy rýže, řepka olejná a bavlna, uvádí firma Seeking Alpha.
Kromě toho se vrátil africký mor prasat, kvůli němuž muselo být vloni poraženo 180 milionů kusů, jelikož povodně vyplavily plytké hroby a kontaminovaly spodní vody.
Se všemi těmito pohromami čelí Čína potenciální potravinové krizi a její potřeby dokáží uspokojit pouze USA. Americké ministerstvo zemědělství informovalo, že Čína koupila 10. července 1,365 milionu tun kukuřice a 14. července dalších 1,762 tun.
Kromě toho Čína od května v tichosti kupuje velké množství vepřového masa, čiroku, sóje a bavlny, oznámilo ministerstvo.
Přeloženo a upraveno z originálního článku newyorské edice The Epoch Times.