V Muzeu v Hradci Králové začala výstava modelů sanitek a zdravotnické transportní techniky nazvaná Záchrankou kolem světa. Výstava je součástí oslav výročí 40 let záchranné služby.

Výstava soukromé sbírky lékařského náměstka Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Dr. Anatolije Truhláře je zaměřena na hračky a modely sanitních vozidel, vlaků, letadel a plavidel, používaných pro transport pacientů i zdravotnického personálu ve 40 zemích světa. Čítá více než 1 600 modelů záchranářských vozidel a techniky a její vznik je datován rokem 1987.

zachranka letak

Truhlář také upozornil na modely prototypů vozidel, které se nikdy sériově nevyráběly: „Například jde o prototyp Tatry 603 ve verzi kombi. Je tam i sbírka několika prezidentských sanitek, jak z Kuby, kterou používal Fidel Castro, tak z USA, a to sanitka, která převážela po atentátu tělo prezidenta Kennedyho,“ řekl ČTK Truhlář.

Vystavené modely dokumentují nejen historický vývoj a odlišnosti záchranářské techniky používané v různých částech světa, ale také rozvoj hračkářského průmyslu od počátku 19. století, sdělili zástupci muzea.

Výstava je k vidění denně kromě pondělí v secesní budově muzea na Eliščině nábřeží v centru Hradce Králové a potrvá do 1. listopadu.