Zdenka Danková

6. 9. 2020

Čisté rokoko najdeme v podobě růžového zámečku s bílým štukováním v Nových Hradech poblíž Litomyšle (v okrese Ústí nad Orlicí). Dopřejme si výlet jako do pohádky a seznámíme se s pokladem hraběte Chamaré.

Byl to on, kdo na konci 18. století nechal vystavět sídlo ve stylu francouzských letních sídel. Zámečku se právem říká „České Versailles“ anebo „Malý Schönbrunn“. Památka je jedinečná tím, že se dochovala v původní architektonické podobě, bez jakýchkoliv zásahů.

Zahrada sedmi divů

Podobu umocňuje okolní zahrada, upravená převážně ve francouzském slohu. Zahradní úpravy doplňují kamenné vázy a menší i větší sochy. Nejen vnitřek zámku zve návštěvníky k prohlídce, ale v okolním parku můžete strávit až půl dne, a ještě nestihnete spatřit všechny zajímavé objekty, jako koně a jeleny, zeleninovou zahradu, křížovou cestu z r. 1767, špýchar s výstavou historických kol, výstavu anglických klobouků, zelené bludiště nebo zahradní divadlo. Na vyvýšenině se nachází zbytky původního hradu, ze kterého byl vybrán stavební materiál pro stavbu zámku.

Rokoko zevnitř

Po vstupu do zámeckých prostor vejdeme do hlavního rokokového sálu s bohatou štukovou výzdobou, která dnes slouží ke svatebním obřadům. V bývalé kočárovně jsou pořádány společenské akce a hostiny. V přízemí objektu projdete několika pokoji naplněnými historickým nábytkem, od barokního slohu po secesní. Dozvíte se například, že empír vznikl po Napoleonově návštěvě Egypta.

Něco na zub

Na předním nádvoří s francouzskou rokokovou úpravou najdete restauraci s rychlým občerstvením a také kavárnu s galerií. Zde si můžeme odpočinout po náročném putování po zahradě s bludištěm, amfiteátrem, s leknínovými jezírky a kaskádami.

Rekonstrukce památky

Je těžko uvěřitelné, že v době socialismu byl prostor zámku využíván jako výkrmna vepřů, což vedlo k jeho značné devastaci.

Nynější majitelé zámku a pozemku, manželé Kučerovi, od r. 1997 prostory rekonstruují a dosavadní podoba je jejich dílem, přičemž obnovu rokokové památky uskutečňují bez dotací a grantů.

O pokladu hraběte Chamaré byl kdysi natočen i film a jeho příběh stojí za povšimnutí.

Jan Antonín Harbuval Chamaré byl skutečně velmi zaujat hledáním vysněného pokladu až do té míry, že si rozboural hrad Potštejn. Krom toho se zvěčnil ještě svými pokusy o vzduchoplavbu r. 1791, kterými o pár měsíců předběhl představení francouzského vzduchoplavce Jeana-Pierra Blancharda.

Související témata

Související články