Počátky, malé městečko na rozhraní Čech a Moravy na Pelhřimovsku, zve k výletům, které se za jeden den nedají stihnout. Naštěstí se zde nabízí množství penzionů a dalšího ubytování. Takže se ubytujte a potom můžete pořádat výlety na různá témata.

Místo nabízí nejen historické památky, památné měšťanské domy nebo sakrální stavby, ale také okouzlující krajinu s množstvím stromořadí, alejí, rybníky ke koupání a přírodní prameny, ze kterých se dá pít. Cyklisté zde najdou své tratě a mohou zavítat do Žirovnice anebo navštívit blízký sousední kraj, Jindřichohradecko. Poblíž máte rovněž renesanční perlu Telč, Kamenici nad Lipou, Horní Cerekev nebo lázně Kateřinky.

Schody do věže lemované pověstmi a příběhy

Když se vydáte po schodech na vyhlídkovou věž sv. Jana Křtitele korunovanou barokní čepicí, dozvíte se, že tu „pečení holubi nelétají do huby“ a že se nemáte válet v peřinách strážného. Kromě toho si cestou na schodišti můžete pročítat pozoruhodné pověsti o hejkalech a jiných strašidlech, kterými zdejší kraj oplýval.

Z vrcholu se vám otevřou pohledy na náměstíčko i na nedaleké aleje, z nichž jedna je dokonce modřínová.

Počátky, náměstí s věží sv. Jana Křtitele
Počátky, náměstí s věží sv. Jana Křtitele. (Z. Danková / ET ČR)

Navštívit můžete rodný dům básníka Otokara Březiny, skladatele Vítězslava Nováka, barokní kapli sv. Anny nebo se zastavit na staré poště a s pamětní deskou, která upomíná na českého novináře K. Havlíčka Borovského, jenž se zde zastavil na cestě do vyhnanství.

Prameny vod i řek

Po občerstvení v místních kavárnách nebo pohostinstvích se můžete vydat do přírody, k pramenům.

Kaštanová alej vede k prameni sv. Ludmily, ze kterého prýští kojenecká voda, jak říkají místní obyvatelé. Kousek dál jsou lázně Svatá Kateřina s chrámem sv. Kateřiny v ryze barokním slohu. Stavba je připisována Dienzenhoferům. Pramenů se skvělou vodou je tu několik, jako např. pramen sv. Markéty nebo sv. Vojtěcha.

Nalezneme tu i pramen řeky Jihlavy, který vyvěrá pár kilometrů od obce Jihlávka.

V létě vám poslouží k ochlazení množství čistých rybníků, jako např. Valcha nebo Panistávek kousek za Žirovnicí, kde se dá vykoupat.

Pokud ještě nemáte dost, můžete si prohlédnout městské muzeum nebo se vydat po naučné stezce „Cestou starých mistrů soukenických“ nebo navštívit zámek v blízké Žirovnici.

V létě nebo na podzim je tu krajina příznivá pro houbaře, v zimním období i pro běžkaře.

Kdo letos dá přednost strávit dovolenou v české krajině, neudělá chybu. Vysočina je plná skvělých služeb, historických památek, chráněných lokalit, stezek a výhledů do malebné krajiny.