Zdenka Danková

9. 7. 2020

Poblíž hranice Pelhřimovska a Jindřichohradecka se nachází městečko s bohatou nabídkou žánrů k výletům, prohlídkám i toulkám nádhernou přírodou. Žirovnice u Počátek.

V zámku, který se zrcadlí v Hutním rybníku, najdete dílem hradní komnaty, dílem zámecké interiéry, kde jsou umělecky ručně malované zdi v komnatách.

Prohlídka začne v Rytířském sále, pokračujete po ochozu s nádhernými freskami na zdi a vystoupat můžete do věže, ze které zhlížíte na Hutní rybník.

Pohled na zámek Žirovnice z hráze Hutního rybníka. (cs:ŠJů / CC BY-SA 3.0)

Navštívíte dámský i pánský salon, ložnici i pokojík komorné, hudební salonek nebo jídelnu. Obdivovat můžete unikátní soubor nástěnných gotických maleb a expozici „Květiny na šlechtickém sídle“.

Zdi uvnitř zámku zdobené malbou vás okouzlí, stejně jako fresky na druhém nádvoří.

Rozsáhlé úpravy proběhly roce 1485, kdy hrad získal Václav Vencelík z Vrchovišť. Ten jej mimo jiné nechal vyzdobit rozsáhlými freskami mimořádné kvality, jejichž velká část se dochovala do současnosti.

Prohlédnete si unikátní nástěnné malby, zpracovaná formou al secco (malba na suchou omítku). Jejich autorství je přisuzováno Mistru nástěnné žirovnické malby.

Nejlépe dochované malby se nachází v kapli (náboženské motivy) a v tvz. Zelené světnici (mytologické náměty, bajky). Dochovány jsou fragmenty maleb v Rytířském sále s novozákonními příběhy z Kristova života.

komnata zámek
Dlažba a okno bývalého vězení. Z původního vězení si majitelé udělali obytnou komnatu, vězně pak strkali dolů do hladomorny, která dnes není přístupná, leda byste se odvážili skrze vodu rybníka. (Z. Danková / ET ČR)

Není zcela znám přesný vznik původního hradu, datuje se kolem poloviny 13. století

Žirovnický hrad založili páni z Hradce. Dalšími majiteli byli Vencelíkové z VrchovišťŠternberkové a pak opět páni z Hradce.

Hradečtí jej po roce 1550 přestavěli na renesanční zámek. Koncem 17. století vlastnili zámek i celé panství Šternberkové, kteří ho roku 1910 prodali městu.

Bohužel, v roce 1964 požár zachvátil téměř celý zámek, rekonstrukce trvala celých 20 let, pro účely regionálního muzea. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

K zámku je připojen ještě špýchar a pivovar. Ve špýcharu uvidíte výstavu vesnických tradic a řemesel. V zámeckém pivovaru zhlédnete expozici žirovnického knoflíkářství a perleťářství, pivovarnictví a šicích strojů.

Po prohlídce zámku můžete posedět v některé z blízkých kaváren a restaurací nebo v případě horkého léta se vykoupat v některém z blízkých rybníků, jako např. Budín, Valcha nebo Panistávka. Nádherná okolní příroda vás očekává.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy
Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy

Snahy Viktora Orbána stylizovat se do pozice mírotvůrce jsou špatné a „nejsou v evropském zájmu“, uvedl český premiér Petr Fiala v rozhovoru pro britský deník The Guardian.

Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Cévní mozková příhoda (CMP) je celosvětově druhou nejčastější příčinou úmrtí po srdečních chorobách, zasahuje více než 17 milionů lidí ročně.

„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany
„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany

AKTUALIZOVÁNO. Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal nominaci do listopadových prezidentských voleb.

Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci
Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci

Britský soud dnes poslal pětici klimatických aktivistů z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu) do vězení za protest na dálnici M25 v 2022.

10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie
10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie

Naposledy jste možná napsali básničku na základní škole, ale nebojte se. Vezměte si tužku a začněme.