V malebném Posázaví, ve Zruči, narazíte na muzeum vodáků, protože Sázava se zde splouvala odnepaměti. Muzeum vodáctví se nachází poblíž zručského zámku, a tak můžete navštívit obé najednou s jedním výstupem do kopce.

V muzeu si prohlédnete různé typy loděk a vše další, co patřilo k životu na řece a obývání jejích břehů. Můžete si pustit i vodáckou písničku a pak si dát kávu ve Zručském dvoře, který byl zjevně přestavěn z maštalí.

Historie zručského panství sahá pravděpodobně až do počátku vrcholného středověku.

Zámek ve Zruči byl původně středověkým hradem na skále a náležel významnému rodu pánů z Kolowrat. Jak už bylo bědným osudem mnohých hradů, i tento vyhořel koncem 18. století, avšak potom byl přestavěn do dnešní romantické podoby.

Celkem často měnil svého majitele. Nejdelší trvání měla vláda Kolowratů, jež trvala po 200 let… Roku 1885 koupil zámek i s velkostatkem zbohatlý podnikatel Jan Schebek, stavitel železnic, přezdívaný také „Král železnic“. Jeho syn Adolf Schebek nechal zámek v letech 1892 – 1894 přestavět v pseudogotickém stylu. Dominantou interiéru se stal rytířský sál (dnešní Zelená jídelna) spojený nově postaveným mostkem přímo se zámeckým parkem.

Majitel zámku Schebek se zasadil o výstavbu zdejší železnice, a tak díky jemu se Posázavím začal prohánět tzv. Posázavský pacifik:

Kromě železnice se ve Zruči nacházel Baťův závod na výrobu obuvi. Dobu, kdy se ve Zruči šily boty, připomíná v přízemí regionální muzeum Od verpánku k Baťovi.

Protože expozice hraček se právě nachází v rekonstrukci, během procházky okruhem v zámku potkáváte panenky, kam oko pohlédne. Dětským hračkám je navíc specificky věnována Země kostiček, jež je otevřena v podkroví.

Park sa nučnou stezkou a Kolowratská věž

Venku se kolem dokola můžete procházet půvabným parkem, v němž potkáváte zbytky někdejšího hradního opevnění. Pro děti i dospělé se v parku nabízí naučná stezka, která obsahuje herní prvky pro děti. Procházka s délkou 2 km začíná, ale také končí u kostela. Na stezce potkáte informační tabule, dobové snímky, popisy vzácných stromů – pro více informací můžete využít chytrý telefon s aplikací na čtení QR kódů.

Kromě toho si děti mohou zahrát v zámeckém příkopě stezku rytíře Miloty z Kolowrat a poté být přijaty do „rytířského řádu“.

V parku se nachází Kolowratská věž, která poskytuje samostatný výstup s výhledem do okolí, přitom na každém patře najdete interaktivní hru pro nejmenší – děti si mohou zkusit projít neviditelnou stěnou nebo složit erby majitelů zámku.  

Více na: https://www.zamek-zruc.cz/infocentrum