Vedle narozenin fyzika Luigiho Galvaniho si současně připomínáme také Evropský den recyklace baterií, 9. září. Naši drobní pomocníci, zdroje energie baterie každodenního použití se stávají určitým rizikem poté, když doslouží. Kam s nimi?

V Čechách se úspěšně vysbírá až polovina prošlých baterií. V přírodě by se rozkládaly velmi dlouhý čas, až půl tisíciletí.

Míra sběru a recyklace baterek i akumulátorů roste, přičemž u Lithiových baterií je recyklace poměrně složitější. Současně však narůstá jejich výroba a prodej. V blízké budoucnosti jich bude přibývat, sdělují odborníci.

„V roce 2019 meziročně stouply naše prodeje baterií o 16 procent. Mezi nejprodávanější produkty patří zejména akumulátory do notebooků, sílí také zájem po akumulátorech do čteček čárových kódů,“ potvrzuje Radim Tlapák, ředitel internetového obchodu BatteryShop.cz, který je předním prodejcem baterií do mobilních přístrojů na českém trhu, podle agentury Lesensky.

Recyklací proti úniku škodlivých látek

Baterie i akumulátory náleží mezi nebezpečný odpad, a jako takové nepatří do směsného odpadu a nesmějí se skládkovat. Pokud jsou vyhozeny do komunálního odpadu, hrozí únik škodlivých látek do okolního prostředí.

Dobrou zprávou je, že sběr baterií k recyklaci roste jak v tuzemsku, tak i v celé Evropě.

Mezi nejpoužívanější kategorie baterií se v současné době samozřejmě řadí Li-ion akumulátory, používané například v mobilních telefonech, noteboocích, ale i elektromobilech.

Elektromobily to zkomplikují…

Podle letošní zprávy společnosti Yole Développement by k roku 2025 mělo dosloužit 705 tisíc tun Li-ion akumulátorů, přičemž toto číslo do roku 2040 poskočí na závratných 9 milionů tun. Podle reportu se v současné době ve zrecyklovaných Li-ion bateriích ukrývají suroviny v hodnotě asi 315 milionů dolarů.

Podle  Davida Vandrovce, generálního ředitele společností REMA, vzhledem k novosti segmentu elektromobility nejsou procesy recyklace vozidlových (průmyslových) lithiových akumulátorů dostatečně rozvinuté. Odborníci tak už nyní upozorňují, že na tuto oblast bude potřeba zaměřit co nejvíce pozornosti.