Americký prezident Donald Trump v úterý sdělil novinářům, že na mírových dohodách se pracuje s dalšími osmi či devíti zeměmi.

Trump to oznámil krátce poté, co byly podepsané historické mírové dohody Izraele se Spojenými arabskými emiráty (SAE) a Bahrajnem.

„Máme mnoho dalších zemí, které se k nám připojí a připojí se brzy. Bude jich myslím sedm nebo osm nebo devět. Připojí se k nám tedy mnoho zemí, včetně těch velkých,“ řekl Trump.

Izraelský národ neuznává 44 zemí, včetně třiceti členů OSN. I když americký prezident neřekl, které konkrétní země se k mírové dohodě připojí, zmínil se o tom, že mluvil s králem Saudské Arábie.

„Myslím, že se zapojí v ten správný čas,“ řekl Trump. „Toto je velmi velký a důležitý historický okamžik, a myslím, že s tím každý souhlasí. Ale budeme mít další, kteří se rychle připojí.“

Bilaterální dohody Izraele se SAE a Bahrajnem jsou formálním stvrzením normalizace vztahů a zároveň společnou opozicí Iránu.

Bilaterální dohodou SAE a Izraele se země zavázaly ke spolupráci v 15 oblastech společných zájmů včetně finančního sektoru, obchodu, aviatiky, energetiky, telekomunikací, zemědělství, zdravotnictví a vodohospodářství.

Dohodu podpořili i američtí demokraté, včetně prezidentského kandidáta Joe Bidena nebo šéfa demokratických senátorů Chucka Schumera. Někteří se dokonce zúčastnili slavnostního podepisování dohod.

Překlad a redakční úprava původního článku newyorské edice The Epoch Times: J. S.