Americký prezident Donald Trump v úterý sdělil novinářům, že na mírových dohodách se pracuje s dalšími osmi či devíti zeměmi.

Trump to oznámil krátce poté, co byly podepsané historické mírové dohody Izraele se Spojenými arabskými emiráty (SAE) a Bahrajnem.

„Máme mnoho dalších zemí, které se k nám připojí a připojí se brzy. Bude jich myslím sedm nebo osm nebo devět. Připojí se k nám tedy mnoho zemí, včetně těch velkých,“ řekl Trump.


Izraelský národ neuznává 44 zemí, včetně třiceti členů OSN. I když americký prezident neřekl, které konkrétní země se k mírové dohodě připojí, zmínil se o tom, že mluvil s králem Saudské Arábie.

„Myslím, že se zapojí v ten správný čas,“ řekl Trump. „Toto je velmi velký a důležitý historický okamžik, a myslím, že s tím každý souhlasí. Ale budeme mít další, kteří se rychle připojí.“

Bilaterální dohody Izraele se SAE a Bahrajnem jsou formálním stvrzením normalizace vztahů a zároveň společnou opozicí Iránu.

Bilaterální dohodou SAE a Izraele se země zavázaly ke spolupráci v 15 oblastech společných zájmů včetně finančního sektoru, obchodu, aviatiky, energetiky, telekomunikací, zemědělství, zdravotnictví a vodohospodářství.

Dohodu podpořili i američtí demokraté, včetně prezidentského kandidáta Joe Bidena nebo šéfa demokratických senátorů Chucka Schumera. Někteří se dokonce zúčastnili slavnostního podepisování dohod.


Knižní tip Epoch Times
Devět komentářů ke komunistické straně mapuje děsivou historii Komunistické strany Číny. Iniciovala hnutí, díky kterému vystoupilo ze „strany“ a jejích přidružených organizací již přes 300 milionů Číňanů. Zakoupíte na našem E-shopu.


Překlad a redakční úprava původního článku newyorské edice The Epoch Times: J. S.