Zdenka Danková

17. 10. 2020

Současná světová ekonomika se bez noční práce již neobejde. Až pětina zaměstnanců v celém světě pracuje na noční směny, v ČR je to asi každý šestý obyvatel. Pro lidi pracující v noci to však představuje určitá zdravotní rizika.

Jednak toho přes den naspí méně – průměrně až o 2 až 4 hodiny. Dále jsou ohroženi chronickou nespavostí, cukrovkou i obezitou, kardiovaskulárními chorobami, demencí a další řadou fyzických i psychických obtíží. Jejich denní spánek totiž často ruší hluk i přílišné světlo. K lepšímu spánku přes den je tak klíčové i kvalitní zastínění. Noční práce představuje vážnou hrozbu pro lidské zdraví.

V současné ekonomice, která se často označuje za „ekonomiku 24/7“ je noční práce často nezbytná, to však nemění nic na faktu, že jde o riziko pro lidské zdraví. Pracovníci na nočních směnách se nejčastěji potýkají s obtížemi spojenými s nedostatkem spánku a narušením cirkadiánních rytmů.

Co hrozí a jak rizika zmírnit?

Směnný provoz, jehož součástí je i práce v noci, se týká zaměstnanců v řadě zaměstnání: od pracovníků v průmyslu nebo pohostinství přes zaměstnance v dopravě či logistice až po zdravotníky, hasiče nebo policisty.

Hasiči na noční směně
Hasiči na noční směně. ( JC Gellidon / Unsplash)

Na práci mezi 22. až 6. hodinou zaměstnavatel přispívá nejméně 10 % z průměrného platu zaměstnance.

Mimoto ale musí zaměstnavatel řešit i další povinnosti, které jsou uvedeny v § 94 zákona č. 262/2006 Sb. zákoník práce. Jedná se o:

–⁠ Preventivní lékařské prohlídky
– Omezení pracovní doby při noční práci
–⁠ Jiné požadavky na pracoviště

„Podle průzkumu nadace Eurofound nazvaném ´Průzkum pracovních podmínek v Evropě´ z roku 2016 se práce v noci týká asi 19 procent pracujících z celé Evropské unie. Globální podíl je podle odborníků zhruba totožný. Práce v noci se tudíž může týkat asi pětiny světové pracující populace. Co se týče tuzemska, podle starších dat Českého statistického úřadu z roku 2014 pracuje v noci asi 16 procent zaměstnanců, tedy zhruba každý šestý,“ uvádí agentura Lesensky.

Spánek ve dne? Průměrně o 2 až 4 hodiny kratší

Po vykonané noční směně nelze vždy zajistit kvalitu denního spánku.

Zaměstnanci spící po vykonané práci si často stěžují, že je ruší sekačky na trávu, popeláři a jiné rušivé elementy, které náleží ke hluku běžného dne.

„Podle odborníků z amerického UCLA Sleep Disorder Center lidé pracující v noci jen obtížně dospávají přes den – průměrně naspí o dvě až čtyři hodiny méně, než kdyby pracovali ve dne a spali v noci. Jejich spánek je rovněž méně kvalitní, protože se musejí vypořádat s více rušivými elementy. Ve světle se jim navíc tvoří méně melatoninu, hormonu spánku,“ podotýká Petr Přichystal ze společnosti Lomax, jež se zabývá produkcí stínící techniky.

Spanek
Ilustr. foto. (Claudio_Scott / Pixabay)

Noční směna jako potenciální karcinogen

Kromě nedostatku spánku a zhoršení jeho kvality zároveň u těchto lidí roste riziko kardiovaskulárních onemocnění i rakoviny. V roce 2019 dokonce pracovní skupina Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny klasifikovala noční směny jako karcinogen skupiny 2A, tedy „pravděpodobně karcinogenní“. Mimoto pracovníci v nočních směnách hůře zvládají harmonizovat svůj pracovní a osobní život.

Nejzásadnějším fyziologickým problémem spojeným s prací v noci však zůstává narušení přirozených biologických fází pro spánek, a z něho ostatně pramení většina ostatních zmíněných rizik. Odborníci z Harvard Medical School například již před lety varovali, že lidem, kteří pravidelně nespí více než 5 hodin, hrozí až o 15 procent vyšší riziko úmrtí, a to v každém věku.

Na noční směně brzděte s kávou. Na doma si pořiďte předokenní rolety

Pro lidi pracující v noci je tak mimořádně důležité pokusit se přes den co nejlépe vyspat a zbytečně si ze spánku neukrajovat.

K lepšímu spánku ráno po konci směny přispěje i to, když si už pár hodin před koncem noční směny odepřete kofein a vydatné jídlo. Pokud se vracíte ze směny až po rozednění, vezměte si na cestu z práce tmavé brýle.

Kvalitní zatemnění interiéru napomáhá při denním spánku. (Lomax)
Kvalitní zatemnění interiéru napomáhá při denním spánku. (Lomax)

Zásadní je pak vytvořit si doma vhodné prostředí pro spánek.

Společnost Lomax doporučuje nainstalovat předokenní rolety na okna ložnice, které dokonale zatemní interiér. Je možnost zvolit si i přímo zatemňovací verzi s ještě lepší absorpcí denního světla. Navíc je prokázáno, že předokenní rolety také účinně snižují hladinu hluku z ulice.

Před ulehnutím se rovněž pokuste vyhnout modrému světlu. Také kouření a požití alkoholu se nedoporučuje.

Naopak, je žádoucí sáhnout po uklidňujícím čaji, třeba z meduňky, mateřídoušky, třezalky nebo kozlíku. Pro spánek ve dne někomu mohou pomoci též klapky na oči a špunty do uší.

Související témata

Přečtěte si také

Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí
Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí

Trump byl lehce postřelen do ucha při pokusu o atentát na předvolebním mítinku. Zemřel návštěvník a střelec byl zlikvidován.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny
Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny

Američtí politici a vedoucí lidskoprávní osobnosti odsoudili zvěrstva komunistického režimu v oblasti lidských práv, včetně násilného odebírání orgánů.

Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute
Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute

Obnovitelné zdroje energie jsou závislé na počasí. Mraky nebo bezvětří způsobí, že větrná a solární zařízení produkují málo energie nebo vůbec žádnou. Tento problém se popisuje německým termínem „dunkelflaute“. Jak nahradit výpadek?

Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději
Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději

Ve společnosti se často diskutuje o roli mužů a žen, přičemž tradiční vnímání mužské a ženské identity prochází výraznými změnami, které ovlivňují i vztahy.