Paula Liu

24. 10. 2020

Dvě nedávné studie, jedna z USA a druhá z Velké Británie, objevily, že míra úmrtnosti u hospitalizovaných pacientů s COVID-19 markantně klesá.

První ze studií zkoumala nakažené pacienty v nemocničních zařízeních spadajících pod New York University Langone Health. Autorkou studie je Leora Horwitzová, docentka na Grossmanově lékařské fakultě, jež je součástí New York Univerzity.

Podle Horwitzové se úmrtnost od začátku pandemie výrazně snižuje. Její studie zkoumající pět tisíc pacientů zjistila, že v období časové osy studie poklesla míra úmrtnosti z 25,6 procent v březnu na 7,6 procent v srpnu, což je 18procentní propad od počátku pandemie.

Data ukazují, že se postupem času snižuje průměrný věk nakažených pacientů. To sice částečně přispělo ke snížené míře úmrtnosti, nicméně to rozhodně není jediný důvod.

Nižší úmrtnost se totiž ukázala u pacientů všech věkových skupin, přičemž největší pokles byl zaznamenán u lidí ve věku 75 let a výše, kde míra úmrtnosti spadla ze 45 procent na začátku března až na méně než 10 procent v srpnu.

Autoři studie se domnívají, že snížená úmrtnost může být způsobena částečně i kombinací faktorů jako lepší klinické zkušenosti s chorobou, snížený objem pacientů ve zdravotnických zařízeních nebo pokročilejší metody léčby.

To potvrdila i druhá studie z Velké Británie, kterou provedl Alan Turing Institute. Také zde došlo k ostrému propadu v míře úmrtnosti ve zkoumaném období od 1. března do 30. května.

„U osob s COVID-19 přijatých na jednotky intenzivní péče v Anglii se prokázalo výrazné snížení úmrtnosti, kdy v polovině dubna a v květnu byla významně nižší úmrtnost ve srovnání se začátkem pandemie,“ píše se ve studii.

Stejně jako u studie doktorky Horwitzové, i zde se po upravení demografických dat ukázalo, že úmrtnost klesá, což znamená, že věk velmi pravděpodobně není hlavní příčinou snižující se míry úmrtnosti.

„Možnými důvody mohou být zavedení účinné léčby jako součást klinických testů a klesající zátěž intenzivních jednotek,“ uvádí studie.

Přeloženo z originálního článku newyorské redakce The Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.