Přes tisícovku vědeckých pracovníků s vazbami na čínskou Lidově-osvobozeneckou armádu (LOA) odešlo z USA poté, co americké ministerstvo spravedlnosti v létě zatklo několik tajných vojenských důstojníků z Číny.
Oznámilo to ministerstvo spravedlnosti 2. prosince během bezpečnostního diskuzního fóra Aspen Cyber Summit, které letos probíhalo online.
Letos byli zatčeni přinejmenším čtyři čínští vědci, kteří byli obviněni z vízového podvodu. Podle obžaloby lhali v žádosti o vízum o svém postavení v LOA.
Jeden z těchto vědců našel útočiště na čínském konzulátu v San Franciscu, než ho koncem července, po několika týdnech, nakonec zatkli.
„Nic si nenalhávejme. Všichni sem jezdí na příkaz tajných služeb čínské vlády. Jdou na konkrétní univerzity, kde studují konkrétní oblasti, které budou mít přínos… pro Komunistickou stranu Číny a (čínskou) armádu,“ uvedl na stejném fóru William Evanina, ředitel Národní kontrarozvědky a bezpečnostního centra.
Podle C. Demerse, asistenta generálního prokurátora pro národní bezpečnost, jsou zatčení jedinci pouze „vrcholem ledovce“. Vyšetřování odhalilo po celých Státech rozsáhlou síť utajovaných výzkumníků z čínské armády.
Soudní dokumenty z července 2020 uvádějí, že čínský režim dával pokyny studentům s vazbami na LOA, aby zničili veškeré důkazy o své činnosti, a zároveň koordinoval jejich evakuaci z USA, když si uvědomil, že americké úřady provádějí na špionážní aktivity vědců zátah.
Snahou čínských studentů a vědeckých pracovníků je ukrást americké technologie a výzkum, uvádí ministerstvo spravedlnosti. Trumpova vláda přinutila v červenci čínský konzulát v Houstonu, aby do tří dnů zavřel svou budovu, přičemž konzulát označil za centrum škodlivých špionážních operací.
Americké ministerstvo vnitra letos v září oznámilo, že od června 2020 do 8. září zrušilo více než tisíc víz pro čínské studenty s vazbami na čínskou armádu.
Přeloženo z originálního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times. Článek byl redakčně zkrácen. Může dojít k aktualizaci původního článku.