Po částečném uvolnění od 3. prosince, na které se všichni těšili, se rozpoutaly vánoční trhy a rozproudilo nakupování vánočních dárků nebo doplňků. Je však dobré znát pravidla, jakými se máme doposud řídit, protože virus nezmizel, jen přechodně oslabil.

Je proto nadále doporučena zvýšená opatrnost a ohleduplnost ke druhým.

Trhy a farmářské trhy

Pořádání trhů je povoleno, konat se mohou farmářské trhy, vánoční trhy i jiné druhy trhů, je ale třeba dodržovat zvýšená hygienická a provozní opatření.

A pozor, na místě, kde trhy probíhají, je také zakázána konzumace jídla a nápojů, a to včetně alkoholických nápojů, jako svařák apod. I když je obecně povolena konzumace alkoholu na veřejných místech, na trzích dochází k velké koncentraci osob, proto je zde konzumace zakázána.

Svarak Vanocni Trhy
Letos bude na vánočních trzích omezená konzumace nápojů i jídla. (Foto: Marcel Strauß / Unsplash)

Není povoleno ani umístění stolů a míst k sezení. Zakázán je i prodej jídla a nápojů určených k okamžité konzumaci.

Pravidla na trzích

V jednom čase může být na trhu 1 osoba na 15m2 a bez 2 m rozestupů bude možná skupinka max. 10 osob, s výjimkou členů společné domácnosti. Stánky, stoly či jiné prodejní plochy musí být rozmístěny min. 4 metry od sebe.

Při dodržení této podmínky není omezen počet počet prodejních ploch, které smí na trhu být. U každého prodejního místa musí být umístěna dezinfekce. Pořadatel trhů musí zajistit trvalý dohled na dodržování těchto opatření.

Dokonce se mohou také konat  veletrhy a prodejní hospodářské výstavy, ale v jeden čas může být využito nejvýše 25 % kapacity z maximálního možného počtu návštěvníků a ve vnitřních prostorech může být přítomna maximálně 1 osoba na 15 m2. Do této plochy se započítávají vnitřní prostory přístupné veřejnosti, nikoli celý výstavní komplex vč. kanceláří, skladů a dalšího zázemí.

vanoční trhy
Foto z minulých ročníků vánočních trhů z Prešova. (Autor: Govisity/Flickr.com)

Účastníci na veletrzích a prodejních výstavách také mezi sebou udržují rozestupy min. 2 metry, s výjimkou členů domácnosti.

Pokud se vydáte na jakýkoli trh, dodržujte 2 m rozestupy a celou dobu noste roušku.

Adventní jarmark

Např. adventní jarmark Jihlavě se bude konat od pátku 4. prosince do úterý 22.12. Všechny povolené stánky jsou Masarykově náměstí rozmístěny s povinnými čtyřmetrovými rozestupy. Kvůli zákazu konzumace jídla a nápojů na místě v rámci aktuálního 3. stupně Protiepidemického systému ČR (PES) nebudou na náměstí stánky s občerstvením. Podle aktualizace tohoto systému musí pořadatel jarmarku (v tomto případě město Jihlava) také zajistit trvalý dohled na trhu, který bude upozorňovat lidi a prodejce, aby dodržovali vládní opatření.

Ji. Betlém Nám vanocni trhy covid
Jesle ze slámy na tržišti v Jihlavě, ilustrační foto. (Z. Danková / ET ČR)

„Dvoumetrový rozestup by měli stále dodržovat i jednotliví zákazníci, prosím tedy všechny o ohleduplnost, noste roušky a myslete na bezpečí své i svých blízkých. Nezapomínejte, že advent je časem zvolnění, zklidnění a užívání si toho, co máme v životě nejraději,“ doplnila primátorka města Karolína Koubová.