Zdenka Danková

6. 12. 2020

Po částečném uvolnění od 3. prosince, na které se všichni těšili, se rozpoutaly vánoční trhy a rozproudilo nakupování vánočních dárků nebo doplňků. Je však dobré znát pravidla, jakými se máme doposud řídit, protože virus nezmizel, jen přechodně oslabil.

Je proto nadále doporučena zvýšená opatrnost a ohleduplnost ke druhým.

Trhy a farmářské trhy

Pořádání trhů je povoleno, konat se mohou farmářské trhy, vánoční trhy i jiné druhy trhů, je ale třeba dodržovat zvýšená hygienická a provozní opatření.

A pozor, na místě, kde trhy probíhají, je také zakázána konzumace jídla a nápojů, a to včetně alkoholických nápojů, jako svařák apod. I když je obecně povolena konzumace alkoholu na veřejných místech, na trzích dochází k velké koncentraci osob, proto je zde konzumace zakázána.

Svarak Vanocni Trhy
Letos bude na vánočních trzích omezená konzumace nápojů i jídla. (Foto: Marcel Strauß / Unsplash)

Není povoleno ani umístění stolů a míst k sezení. Zakázán je i prodej jídla a nápojů určených k okamžité konzumaci.

Pravidla na trzích

V jednom čase může být na trhu 1 osoba na 15m2 a bez 2 m rozestupů bude možná skupinka max. 10 osob, s výjimkou členů společné domácnosti. Stánky, stoly či jiné prodejní plochy musí být rozmístěny min. 4 metry od sebe.

Při dodržení této podmínky není omezen počet počet prodejních ploch, které smí na trhu být. U každého prodejního místa musí být umístěna dezinfekce. Pořadatel trhů musí zajistit trvalý dohled na dodržování těchto opatření.

Dokonce se mohou také konat  veletrhy a prodejní hospodářské výstavy, ale v jeden čas může být využito nejvýše 25 % kapacity z maximálního možného počtu návštěvníků a ve vnitřních prostorech může být přítomna maximálně 1 osoba na 15 m2. Do této plochy se započítávají vnitřní prostory přístupné veřejnosti, nikoli celý výstavní komplex vč. kanceláří, skladů a dalšího zázemí.

vanoční trhy
Foto z minulých ročníků vánočních trhů z Prešova. (Autor: Govisity/Flickr.com)

Účastníci na veletrzích a prodejních výstavách také mezi sebou udržují rozestupy min. 2 metry, s výjimkou členů domácnosti.

Pokud se vydáte na jakýkoli trh, dodržujte 2 m rozestupy a celou dobu noste roušku.

Adventní jarmark

Např. adventní jarmark Jihlavě se bude konat od pátku 4. prosince do úterý 22.12. Všechny povolené stánky jsou Masarykově náměstí rozmístěny s povinnými čtyřmetrovými rozestupy. Kvůli zákazu konzumace jídla a nápojů na místě v rámci aktuálního 3. stupně Protiepidemického systému ČR (PES) nebudou na náměstí stánky s občerstvením. Podle aktualizace tohoto systému musí pořadatel jarmarku (v tomto případě město Jihlava) také zajistit trvalý dohled na trhu, který bude upozorňovat lidi a prodejce, aby dodržovali vládní opatření.

Ji. Betlém Nám vanocni trhy covid
Jesle ze slámy na tržišti v Jihlavě, ilustrační foto. (Z. Danková / ET ČR)

„Dvoumetrový rozestup by měli stále dodržovat i jednotliví zákazníci, prosím tedy všechny o ohleduplnost, noste roušky a myslete na bezpečí své i svých blízkých. Nezapomínejte, že advent je časem zvolnění, zklidnění a užívání si toho, co máme v životě nejraději,“ doplnila primátorka města Karolína Koubová.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.