Lidé, potěšení uvolněním striktních opatření, se v následujících dnech budou s obavami ohlížet, protože situace se zhoršuje. Ministerstvo zdravotnictví dnes uvedlo, že rizikové skóre PES stouplo o 7 bodů. Takže skóre je nyní 64, což odpovídá 4. stupni.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný upozorňuje, že situace je dosud křehká, a vyzývá k důslednému dodržování nastavených opatření. Pokud skóre zůstane ve vyšším pásmu po tři dny, hrozí opětovné zpřísnění opatření. Země by se vrátila do stupně 4.

Dostane-li se index PES do nižšího či vyššího pásma, neznamená to automaticky změnu opatření. Pro zlepšení musí v nižším pásmu zůstat sedm dní, pro zhoršení tři dny. Pak změnu stavu ještě musí schválit vláda,“ uvádí idnes.cz.

Epidemiolog Prymula pro CNN Prima uvedl, že se nedá předpokládat, že by se situace v příštích dnech zlepšila. Vládě se opětovné zpřísnění podle něj bude obtížně lidem vysvětlovat. „Když v lidech vzbudíte naději rozvolněním, těžko se v tak krátké době zase opatření zpřísňují,“ doplnil.

„Nárůst indexu rizika je dán dvěma faktory: mírným nárůstem relativního podílu pozitivních případů a dále navýšením reprodukčního čísla. Aktuální hodnota R je rovna 1,02. Navýšení nad 1 je tedy velmi malé, jen dvě setiny. Vydržme a nepolevujme v zodpovědném chování,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví 6. prosince.

Zhoršenou situací se bude zabývat vláda.