Zachary Stieber

8. 1. 2021

Závažné alergické reakce na vakcíny COVID-19 se vyskytují častěji než nežádoucí reakce na vakcíny proti chřipce, uvedli to 6. ledna 2021 federální zdravotničtí úředníci USA.

Úředníci Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvedli, že reakce jako anafylaktický šok se vyskytují v poměru 11,1 na milion očkování. U vakcín proti chřipce dochází k anafylaxi v poměru 1,3 na 1 milion injekcí.

„Míra anafylaxe u vakcín proti COVIDu-19 se může zdát vysoká ve srovnání s vakcínami proti chřipce, ale chci vás ujistit, že je to stále vzácný výskyt,“ sdělila Dr. Nancy Messonnierová, ředitelka Národního centra pro imunizaci a respirační nemoci CDC reportérům v telefonickém hovoru.

K těžkým alergickým reakcím došlo u 21 lidí očkovaných prvními dávkami vakcín, které byly podány v rámci 1,89 milionu prvních dávek vakcíny Pfizer-BioNTech na COVID-19. Tyto dávky byly očkovány mezi 14. a 23. prosincem 2020.

Sedmnáct lidí, u kterých se vyskytly závažné alergické reakce, mělo v anamnéze alergie nebo alergické reakce. Průměrná doba mezi injekcí a nástupem příznaku byla 13 minut; většina pacientů zaznamenala příznaky do 15 minut. Průměrný věk těchto pacientů byl 40 let.

Informace dostupné od 20 z 21 výše uvedených pacientů ukazují, že se všichni zotavili nebo byli propuštěni, uvedlo CDC ve zprávě.

86 dalších případů bylo vyhodnocených jako alergické reakce, které nebyly závažné. 61 případů bylo považováno za nealergické nežádoucí účinky. Zbývajících sedm je stále předmětem vyšetřování.

V USA neexistuje federální databáze potvrzených alergických reakcí. Přehled neobsahuje údaje za poslední dva týdny. Od vydání zprávy bylo podáno dalších přibližně 3,4 milionu dávek vakcín.

covid vakcína
Ampulka vakcíny COVID-19, foto pořízeno v New Yorku 4. ledna 2021. (Shannon Stapleton / Pool / AFP via Getty Images)

Podle údajů, které byly nahlášeny federálním úřadům do 5. ledna 2021, byly poslány na pohotovost do nemocnice stovky lidí, kteří dostali jednu z nových vakcín, včetně jedné vakcíny Moderna. Více než 1 000 lidí zažilo po vpíchnutí vakcíny nějaký druh nežádoucích účinků.

Dr. Nancy Messonnierová, ředitelka CDC poznamenala, že CDC během kontroly jednotlivých hlášení nežádoucích účinků upravuje svá doporučení. Agentura nedávno uvedla, že každý, kdo zažije alergickou reakci na vakcínu COVID-19, by neměl dostat druhou dávku. Agentura také nařídila správním úředníkům, aby 30 minut po očkování sledovali kohokoli s anamnézou alergických reakcí na injekční vakcíny nebo s anamnézou anafylaxe z jakékoli příčiny. Typická doba pozorování je prozatím 15 minut.

Úředníci minulý měsíc rovněž prohlásili, že ​​kdokoli s anamnézou alergických reakcí na kteroukoli složku vakcíny by dávku neměli dostat.

Na druhou stranu zdůraznili, že výhody vakcíny převažují nad jejími riziky.

„Naše systémy pro kontrolu bezpečnosti vakcín nezachytily žádné znepokojivé signály. To znamená, že právě teď známé a potenciální výhody současných vakcín COVID-19 převažují nad známými a potenciálními riziky z nich vyplývajících,“ uvedla Messonnierová.

„To však neznamená, že bychom v budoucnu nemohli být svědky potenciálně závažných zdravotních událostí,“ dodává.

CDC a Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), které vydali nouzové povolení pro vakcíny Moderna a Pfizer, přezkoumávají všechny podané zprávy od klinických lékařů ohledně závažných nežádoucích účinků, aby zjistili, zda nesouvisejí s očkováním. Reakce mohou být podle Messoinnerové náhodné, stejně jako mnoho nežádoucích účinků, což znamená, že je obtížné dopředu určit u koho se alergické reakce nebo nežádoucí účinky objeví.

Obě vakcíny jsou nové typy vakcín, které používají takzvaný Messenger RNA, molekulu, která učí buňky těla, aby vytvořily takzvaný spike protein, který poté spustí imunitní reakci. To se liší od vakcín používaných v minulosti, které dodávají oslabený nebo inaktivovaný zárodek bakterie do těla, a vyvolá tak v těle imunitní reakci, aby si tělo mohlo vytvořit protilátky a bylo dopředu připravené na tento typ bakterie.

Z originálního článku newyorské redakce The Epoch Times přeložil: MiC

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí
Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí

Trump byl lehce postřelen do ucha při pokusu o atentát na předvolebním mítinku. Zemřel návštěvník a střelec byl zlikvidován.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny
Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny

Američtí politici a vedoucí lidskoprávní osobnosti odsoudili zvěrstva komunistického režimu v oblasti lidských práv, včetně násilného odebírání orgánů.

Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute
Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute

Obnovitelné zdroje energie jsou závislé na počasí. Mraky nebo bezvětří způsobí, že větrná a solární zařízení produkují málo energie nebo vůbec žádnou. Tento problém se popisuje německým termínem „dunkelflaute“. Jak nahradit výpadek?

Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději
Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději

Ve společnosti se často diskutuje o roli mužů a žen, přičemž tradiční vnímání mužské a ženské identity prochází výraznými změnami, které ovlivňují i vztahy.