Ondřej Horecký

5. 1. 2021

Zatímco Spojené státy a Evropa začínají proočkovávat populaci tak, že upřednostňují rizikové skupiny včetně seniorů a lidí s chronickými nemocemi, v Číně je tomu naopak: tito lidé jsou z očkování na COVID-19 prozatím vyloučeni. Uvedla to nezávislá televize New Tang Dynasty. 

Peking sice stanovil devět rizikových skupin, které dostanou vakcínu nejdříve, ale starší a nemocní občané mezi nimi nejsou. Očkování se tedy týká prozatím osob ve věku od 18–⁠59 let, které netrpí žádnou vážnější zdravotní komplikací.

Čína si koncem roku 2020 schválila vlastní vakcínu vyvinutou státní firmou Sinopharm. Podle zpráv státních médií má očkovací látka účinnost 79,34 procenta, zatímco vakcína od Pfizeru, která bude distribuována i v Česku a celé EU, má podle studií účinnost 95 procent.

Někteří mezinárodní odborníci navíc poukazují na fakt, že čínští vědci dosud zveřejnili pramálo klinických dat o látce od Sinopharmu a neuvádějí množství testovaných jedinců, a zpochybňují proto účinnost očkovací látky.

Sinopharm oznámil již na jaře 2020, že vstupuje do fáze klinických testů, ale doktor Sean Lin, který pracoval jako virolog ve Výzkumném ústavu armády Spojených států, prohlásil v rozhovoru pro The Epoch Times, že je nepravděpodobné, aby firma dokončila třetí fázi testů, která se musí provést na velkém vzorku populace, tak rychle.

Ředitel firmy Sinopharm, Wu Jung-lin, oznámil na tiskové konferenci 31. prosince 2020, že třetí fáze testování proběhla v zahraničí. Další čínskou firmou, která pracuje na vývoji vakcíny, je Sinovac. Ta právě provádí třetí fázi testování v Brazílii.

„Tato data se musí shromažďovat po provedení velkého pokusu na desítkách tisíc lidí… a protože úřady ta data nezveřejnily, vyvolává to pár otazníků,“ uvedl doktor Lin.

Jistou skepsi jeví i odborníci v Číně. Přední odborník na respirační onemocnění, doktor Čung Nan-šan, který radil čínské vládě při zavádění opatření proti COVID-19, sám prohlásil v rozhovoru pro státní televizi CCTV z 30. prosince: „Není dobré vkládat veškerou naději do vakcíny. Nikdo neví, jestli se po očkování vyvinou protilátky nebo jestli se po vpíchnutí objeví příznaky. Stejně tak nikdo neví, jestli někdo očkovaný může přenést chorobu na druhé.“

Očkovalo se už před schválením

Propagandistický čínský deník The Global Times kritizuje Západ za „chaotickou“ distribuci vakcín na COVID-19 a chválí promyšlený a organizovaný přístup čínského režimu, který je prý navíc „značně opatrný“. Senioři a lidé s vážnějšími chorobami přijdou podle novin na řadu až v dalších fázích.

Přestože očkovací látka od Sinopharmu byla schválena až koncem prosince 2020, bylo jí povinně naočkováno kolem 1,5 milionu Číňanů, a to v období od června do konce listopadu, uvedla Čínská státní zdravotní komise. Patří sem i 60 tisíc čínských občanů, kteří byli posláni pracovat do vysoce rizikových oblastí v zahraničí.

I když zástupci komise tvrdili, že jim nebyly hlášeny žádné případy vážné infekce, zprávy v médiích hovoří o stovkách očkovaných Číňanů, kteří se přesto nakazili při práci v Srbsku, Angole nebo Ugandě.

The Global Times píší, že vakcínu od Sinopharmu si koupily Indonésie a Egypt.


Čína při očkování vynechává seniory, děti a nemocné (06:51)

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.