Během několika týdnů by Spojené království mohlo začít očkovat 30 milionů dávek nové vakcíny proti COVID-19, což by urychlilo očkovací program země. Tato vakcína totiž k účinnosti vyžaduje pouze jednu dávku.

Jak vakcíny Oxford/AstraZeneca, tak vakcíny Pfizer/BioNTech, které jsou již ve Velké Británii zavedeny, vyžadují dvě dávky podávané s odstupem týdnů, přičemž poskytují relativně nižší stupeň ochrany mezi první a druhou dávkou.

Jednorázová vakcína vyvinutá americkou společností Janssen, která je součástí farmaceutického gigantu Johnson & Johnson, zahájila ve Velké Británii v listopadu fázi klinických testů, jichž se zúčastnilo šest tisíc dobrovolníků z celé země.


Vakcína je stále ve třetí fázi vývoje, kdy testování probíhá v několika zemích, ale podle společnosti by mohla být předložena ke schválení pro nouzové použití již příští měsíc.

U vakcíny Janssen je „vysoká pravděpodobnost, že bude fungovat“, uvedl Sir John Bell, profesor medicíny na Oxfordské univerzitě a poradce britské pracovní skupiny pro vakcíny. Pokud bude očkovací látka schválena, pomůže britské vládě urychlit její očkovací program.

„Moje předpověď je, že to bude fungovat dobře, i když si musíme počkat na výsledky pokusů,“ sdělil ve středu pro deník The Telegraph.

„Domnívám se, že budou mít k dispozici zásoby pro Velkou Británii v takovém časovém rámci, který by umožnil dosáhnout cíle zvýšení dávek v polovině února.“

Cesta z lockdownu

Po rychlém šíření nové varianty viru KS Číny (Komunistické strany Číny) se Velká Británie potýká již s třetím celostátním lockdownem.


Knižní tip Epoch Times
Devět komentářů ke komunistické straně mapuje děsivou historii Komunistické strany Číny. Iniciovala hnutí, díky kterému vystoupilo ze „strany“ a jejích přidružených organizací již přes 300 milionů Číňanů. Zakoupíte na našem E-shopu.


Dle tamějších pravidel tak lidé nemohou opustit domov bez „rozumné omluvy“, jako je nakupování základních potřeb nebo cvičení. To je ale povoleno pouze jednou denně.

Pokud je možný home-office, platí zde také zákaz docházení do práce, socializace je omezena na stejnou domácnost a státem povolené bubliny.

Návštěvy pečovatelských domů jsou zakázány, školy jsou pro většinu žáků uzavřeny, uzavřená je většina pohostinství a omezeno je rovněž cestování.

Vakcíny jsou obecně považovány za jediné východisko z omezení a britská vláda již předobjednala 30 milionů dávek jednorázové vakcíny Janssen jako součást 350 milionů dávek různých vakcín, které si zamluvila.

janssen vakcína británie
Zdravotnický pracovník třídí vzorky krve v Centru pro pediatrické infekční studie (CEIP), kde farmaceutická společnost Janssen, patřící pod Johnson & Johnson, pracuje na studii na Covid-19, která se nyní nachází ve 3. fázi testování, v Cali, Kolumbie 26. listopadu, 2020.

Čtyři cílové skupiny očkování

V úterní aktualizaci ohledně očkování uvedl předseda vlády Boris Johnson, že již bylo proočkováno více než 1,1 milionu lidí v Anglii a 1,3 milionu ve Velké Británii celkově.

Byla jim aplikována buď vakcína Pfizer/BioNTech, jejíž distribuce je složitější, protože musí být skladována při mínus 70 stupních Celsia, nebo vakcína Oxford/AstraZeneca, jež byla v pondělí podána prvnímu příjemci na světě, 82letému muži z Oxfordu.

Johnson uvedl, že cílem je do 15. února nabídnout vakcínu všem ze čtyř upřednostňovaných cílových skupin – klientům a zaměstnancům pečovatelských domů, lidem nad 70 let, zdravotnickým pracovníkům v předních liniích a klinicky extrémně zranitelným.

Uvedl, že v celé zemi bude do konce týdne nabízet vakcíny téměř 1 000 míst, a příští týden bude přidáno dalších sedm velkokapacitních prostor – stadióny či výstaviště.

Podle oficiálních statistik dosáhl 6. prosince počet nových případů rekordních 62 322 nových nakažených, což je nejvyšší denní přírůstek během celé pandemie, s týdenním nárůstem 42,6 procenta. Zaznamenané týdenní úmrtí mezitím vzrostly o 37,2 procenta oproti předchozímu týdnu a hospitalizace se navýšily o 19,8 procenta.

Z původního článku newyorské redakce přeložil: MiC.