Mary Clark

8. 1. 2021

Během několika týdnů by Spojené království mohlo začít očkovat 30 milionů dávek nové vakcíny proti COVID-19, což by urychlilo očkovací program země. Tato vakcína totiž k účinnosti vyžaduje pouze jednu dávku.

Jak vakcíny Oxford/AstraZeneca, tak vakcíny Pfizer/BioNTech, které jsou již ve Velké Británii zavedeny, vyžadují dvě dávky podávané s odstupem týdnů, přičemž poskytují relativně nižší stupeň ochrany mezi první a druhou dávkou.

Jednorázová vakcína vyvinutá americkou společností Janssen, která je součástí farmaceutického gigantu Johnson & Johnson, zahájila ve Velké Británii v listopadu fázi klinických testů, jichž se zúčastnilo šest tisíc dobrovolníků z celé země.

Vakcína je stále ve třetí fázi vývoje, kdy testování probíhá v několika zemích, ale podle společnosti by mohla být předložena ke schválení pro nouzové použití již příští měsíc.

U vakcíny Janssen je „vysoká pravděpodobnost, že bude fungovat“, uvedl Sir John Bell, profesor medicíny na Oxfordské univerzitě a poradce britské pracovní skupiny pro vakcíny. Pokud bude očkovací látka schválena, pomůže britské vládě urychlit její očkovací program.

„Moje předpověď je, že to bude fungovat dobře, i když si musíme počkat na výsledky pokusů,“ sdělil ve středu pro deník The Telegraph.

„Domnívám se, že budou mít k dispozici zásoby pro Velkou Británii v takovém časovém rámci, který by umožnil dosáhnout cíle zvýšení dávek v polovině února.“

Cesta z lockdownu

Po rychlém šíření nové varianty viru KS Číny (Komunistické strany Číny) se Velká Británie potýká již s třetím celostátním lockdownem.

Dle tamějších pravidel tak lidé nemohou opustit domov bez „rozumné omluvy“, jako je nakupování základních potřeb nebo cvičení. To je ale povoleno pouze jednou denně.

Pokud je možný home-office, platí zde také zákaz docházení do práce, socializace je omezena na stejnou domácnost a státem povolené bubliny.

Návštěvy pečovatelských domů jsou zakázány, školy jsou pro většinu žáků uzavřeny, uzavřená je většina pohostinství a omezeno je rovněž cestování.

Vakcíny jsou obecně považovány za jediné východisko z omezení a britská vláda již předobjednala 30 milionů dávek jednorázové vakcíny Janssen jako součást 350 milionů dávek různých vakcín, které si zamluvila.

janssen vakcína británie
Zdravotnický pracovník třídí vzorky krve v Centru pro pediatrické infekční studie (CEIP), kde farmaceutická společnost Janssen, patřící pod Johnson & Johnson, pracuje na studii na Covid-19, která se nyní nachází ve 3. fázi testování, v Cali, Kolumbie 26. listopadu, 2020.

Čtyři cílové skupiny očkování

V úterní aktualizaci ohledně očkování uvedl předseda vlády Boris Johnson, že již bylo proočkováno více než 1,1 milionu lidí v Anglii a 1,3 milionu ve Velké Británii celkově.

Byla jim aplikována buď vakcína Pfizer/BioNTech, jejíž distribuce je složitější, protože musí být skladována při mínus 70 stupních Celsia, nebo vakcína Oxford/AstraZeneca, jež byla v pondělí podána prvnímu příjemci na světě, 82letému muži z Oxfordu.

Johnson uvedl, že cílem je do 15. února nabídnout vakcínu všem ze čtyř upřednostňovaných cílových skupin – klientům a zaměstnancům pečovatelských domů, lidem nad 70 let, zdravotnickým pracovníkům v předních liniích a klinicky extrémně zranitelným.

Uvedl, že v celé zemi bude do konce týdne nabízet vakcíny téměř 1 000 míst, a příští týden bude přidáno dalších sedm velkokapacitních prostor – stadióny či výstaviště.

Podle oficiálních statistik dosáhl 6. prosince počet nových případů rekordních 62 322 nových nakažených, což je nejvyšší denní přírůstek během celé pandemie, s týdenním nárůstem 42,6 procenta. Zaznamenané týdenní úmrtí mezitím vzrostly o 37,2 procenta oproti předchozímu týdnu a hospitalizace se navýšily o 19,8 procenta.

Z původního článku newyorské redakce přeložil: MiC.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.