Wisconsinský nemocniční lékárník podle soudních dokumentů řekl policii, že se záměrně pokusil zničit stovky dávek vakcíny COVID-19, protože si myslel, že pozmění nebo zmutují DNA lidí.

Lékárník Steven Brandenburg, pracující pod americkým zdravotnickým systémem Aurora Health Care, byl minulý týden zatčen poté, co z mrazáku vyjmul asi 60 injekčních lahviček s vakcínou Moderna proti wuchanskému koronaviru. Takový čin by dle policejního útvaru v Graftonu ve Wisconsinu mohl dávky vakcín zničit.

„Vytvořil si tuto víru, že nejsou bezpečné,“ uvedl v pondělí dle zprávy Adam Gerol, prokurátor okresu Ozaukee.

Obvinění proti Brandenburgovi jsou v procesu řízení. Ten byl dle policie momentálně propuštěn z vazby oproti podpisu.

Úřady v prohlášení uvedly, že Brandenburg připustil, že si myslí, že „vakcína COVID-19 není pro lidi bezpečná a může jim ublížit a změnit jejich DNA“, uvedla stanice CNN.

Prezident medicínské společnosti Aurora, doktor Jeff Bahr, minulý týden novinářům řekl, že 57 ampulek bylo nalezeno mimo chladírenský box. Pracovník v lékárně je objevil 26. prosince a umístil je zpět do chladícího boxu.

Odhad možných dávek ze zmíněných ampulek byl asi pro 570 lidí, dodal Bahr.

Detektiv policejního oddělení Grafton, seržant Eric Sutherland, uvedl, že Brandenburg „bezohledně ohrozil životy těchto lidí“ možným ohrožením této dávky vakcíny.

Dodal, že je třeba ještě otestovat, zda Brandenburgovy kroky snížily její účinnost.

„Není známo, kolik času to zabere,“ sdělil Gerol. „Naštěstí je máme v takovém stavu, že –⁠ některé nebo všechny –⁠ mohou být poslány k testování do Moderny.“

V tiskové zprávě policie Graftonu uvedla, že vyřazené dávky vakcíny měly hodnotu mezi 8 000 až 11 000 americkými dolary.

Úředníci dále uvedli, že vyšetřování této záležitosti stále probíhá a jsou do něj zapojeny Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), FBI a další agentury.

Vakcína Pfizer a BioNTech, stejně jako vakcína Moderna, se spoléhají na tzv. messenger RNA neboli mRNA, což je poměrně nová technologie používaná ve vakcínách, na kterých odborníci pracují již roky. Vakcíny dle nich však geneticky modifikovat člověka nedokáží, uvedla agentura Associated Press.

Univerzita Johna Hopkinse v prosincové zprávě z roku 2020 uvedla, že někteří lidé se možná budou muset vypořádat s vedlejšími účinky vakcíny.

Nežádoucí účinky se mohou lišit podle typu vakcíny na COVID-19. Víme nejvíce o vedlejších účincích po očkování vakcínami na bázi mRNA Pfizeru a Moderny,“ uvedla univerzita a dodala: „Mezi vedlejší účinky patří únava, bolesti hlavy, bolesti svalů, zimnice, bolesti kloubů a někdy i horečka.“

K této zprávě přispěla Associated Press.

Z článku americké redakce přeložil: MiC.