Jack Phillips

7. 1. 2021

Wisconsinský nemocniční lékárník podle soudních dokumentů řekl policii, že se záměrně pokusil zničit stovky dávek vakcíny COVID-19, protože si myslel, že pozmění nebo zmutují DNA lidí.

Lékárník Steven Brandenburg, pracující pod americkým zdravotnickým systémem Aurora Health Care, byl minulý týden zatčen poté, co z mrazáku vyjmul asi 60 injekčních lahviček s vakcínou Moderna proti wuchanskému koronaviru. Takový čin by dle policejního útvaru v Graftonu ve Wisconsinu mohl dávky vakcín zničit.

„Vytvořil si tuto víru, že nejsou bezpečné,“ uvedl v pondělí dle zprávy Adam Gerol, prokurátor okresu Ozaukee.

Obvinění proti Brandenburgovi jsou v procesu řízení. Ten byl dle policie momentálně propuštěn z vazby oproti podpisu.

Úřady v prohlášení uvedly, že Brandenburg připustil, že si myslí, že „vakcína COVID-19 není pro lidi bezpečná a může jim ublížit a změnit jejich DNA“, uvedla stanice CNN.

Prezident medicínské společnosti Aurora, doktor Jeff Bahr, minulý týden novinářům řekl, že 57 ampulek bylo nalezeno mimo chladírenský box. Pracovník v lékárně je objevil 26. prosince a umístil je zpět do chladícího boxu.

Odhad možných dávek ze zmíněných ampulek byl asi pro 570 lidí, dodal Bahr.

Detektiv policejního oddělení Grafton, seržant Eric Sutherland, uvedl, že Brandenburg „bezohledně ohrozil životy těchto lidí“ možným ohrožením této dávky vakcíny.

Dodal, že je třeba ještě otestovat, zda Brandenburgovy kroky snížily její účinnost.

„Není známo, kolik času to zabere,“ sdělil Gerol. „Naštěstí je máme v takovém stavu, že –⁠ některé nebo všechny –⁠ mohou být poslány k testování do Moderny.“

V tiskové zprávě policie Graftonu uvedla, že vyřazené dávky vakcíny měly hodnotu mezi 8 000 až 11 000 americkými dolary.

Úředníci dále uvedli, že vyšetřování této záležitosti stále probíhá a jsou do něj zapojeny Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), FBI a další agentury.

Vakcína Pfizer a BioNTech, stejně jako vakcína Moderna, se spoléhají na tzv. messenger RNA neboli mRNA, což je poměrně nová technologie používaná ve vakcínách, na kterých odborníci pracují již roky. Vakcíny dle nich však geneticky modifikovat člověka nedokáží, uvedla agentura Associated Press.

Univerzita Johna Hopkinse v prosincové zprávě z roku 2020 uvedla, že někteří lidé se možná budou muset vypořádat s vedlejšími účinky vakcíny.

Nežádoucí účinky se mohou lišit podle typu vakcíny na COVID-19. Víme nejvíce o vedlejších účincích po očkování vakcínami na bázi mRNA Pfizeru a Moderny,“ uvedla univerzita a dodala: „Mezi vedlejší účinky patří únava, bolesti hlavy, bolesti svalů, zimnice, bolesti kloubů a někdy i horečka.“

K této zprávě přispěla Associated Press.

Z článku americké redakce přeložil: MiC.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.