ČR: Současný nouzový stav ochromuje některé nemocnice, které nutně potřebují zvládat nárůst pacientů a onemocnění vlastních zaměstnanců. Armáda ČR proto vypomáhá a nemocničních zařízeních zastupuje v chybějící síly.

Strakoničtí vojáci také pomáhají v boji s koronavirem na všech frontách – v nemocnicích, domovech pro seniory, působí v odběrových týmech a darují i rekonvalescentní plazmu, která se podává pacientům s těžkým průběhem onemocnění COVID-19. Aktuálně je nasazeno téměř padesát vojáků v šesti různých zařízeních.

Nasazené skupiny vojáků se střídají po dvou týdnech.

„Ještě horší než smrt bylo sledovat utrpení pacientů v těžkém stavu, kterým jsem nemohla nijak pomoct,“ svěřila se vojákyně, desátnice Denisa Fronková, která pomáhala několik týdnů, a tak se poprvé v životě setkala s tvrdou nemocniční realitou v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

Zažila přitom ale i hezké momenty. „Vzpomínám na jednoho pacienta, který vypadal, že se nedožije rána. Když jsem přišla na další směnu, díval se na televizi, povídal si se mnou a za pár dní byl propuštěn domů,“ vypráví desátnice Fronková, že i na covidovém oddělení se odehrávaly příběhy se šťastným koncem.

Spolu s dalšími vojáky se v nemocnici snažila zastoupit chybějící ošetřovatelský personál. Pomáhala s rozvážením a podáváním stravy, asistovala při hygieně a polohování pacientů.

„Sanitáři nám ukázali různé fígle, jak si nezničit záda při manipulaci s pacienty. Přesto mě záda bolela po každé směně. Navíc se při práci na oddělení opravdu dost naběháte,“ potvrdila Fronková náročnost práce sanitářů.

„Začala jsem si také více vážit práce zdravotníků. Dělají vše, co je v jejich silách,“ doplnila desátnice Fronková, jak se změnil její pohled na život.