Nicole Hao

29. 1. 2021

Peking a další regiony v Číně zavádějí testování na COVID-19 prostřednictvím análního výtěru místo výtěru z nosu či hrdla. Podle tamních odborníků jde o přesnější metodu detekce koronaviru, ale místní si stěžují, že jde o narušování soukromí a nepříjemnou zkušenost.

Výtěry z konečníku byly poprvé použity 18. ledna v hlavním městě Pekingu v jedné ze škol, kde se objevil nakažený 9-letý žák. Testy tímto způsobem provedli u téměř 1 300 žáků, učitelů a dalších zaměstnanců.

Krátce nato následovaly zprávy z médií, že anální výtěry se použily také u obyvatel z provincií Che-pej, Šan-tchung nebo Liao-ning. Někteří občané si přitom stěžují, že proces odebírání je nepříjemný, zatímco další líčili, že při tom pociťovali nutkání k vyprázdnění.

Na sociálních médiích v Číně způsobily zprávy o análních výtěrech poprask. Spousta uživatelů říká, že raději nebudou chodit ven, než by si nechali odebírat vzorky z konečníku.

Anální výtěry na COVID-19 se mají používat v menším měřítku než jiné metody, oznámila média, a budou se týkat rizikových skupin, např. osob přijíždějících ze zahraničí.

CHINA HEALTH VIRUS
Muž si nechává odebrat vzorek slin z hltanu pro zjištění přítomnosti COVID-19 před jednou z pekingských nemocnic. 28. ledna 2021. (GREG BAKER / AFP via Getty Images)

Státem ovládaná média přichází s citacemi zdravotnických odborníků, kteří tvrdí, že anální výtěry jsou přesnější než výtěry z nosu, a proces zabere jen 10 vteřin.

„Asymptomatičtí nositelé a pacienti s COVID-19 s mírnými příznaky se dokáží zotavit velmi rychle. Za tři až pět dnů po nákaze mají hltan bez viru, kdežto vzorky stolice obsahují virus daleko delší dobu,“ prohlásil pro státní televizi CCTV infektolog Li Tchung-ceng z Pekingské Jou-an nemocnice.

Podle tohoto muže zlepšuje „testování z konečníku míru detekce a snižuje míru falešných negativních výsledků“.

Testovací soupravy vyrobené v Číně nejsou zdaleka přesné a k falešným negativním výsledkům zde dochází často. CCTV citovala v únoru 2020 předsedu Čínské akademie lékařských věd, Wang Čchena, který prohlásil, že výtěry z nosu lze najít pouze 30–⁠50 procent nakažených COVID-19.

cina covid
Lidé čekají na vlakovém nádraží v Chang-čou ve východní Číně. Před čínským novým rokem se na cestu za příbuznými vydávají stovky milionů obyvatel. 28. ledna 2021. (STR / AFP via Getty Images)

Patnáctimilionové město Tchien-ťin oznámilo 5. prosince 2020, že 6-letá holčička byla diagnostikována novým koronavirem až po odebrání vzorku krve, které byly prověřeny v laboratoři. Také jí na plicích našli léze.

Holčička začala vykazovat příznaky 27. listopadu. Tato dívenka přitom byla na sedmi antigenních testech s výtěrem nosu, a všechny z nich vyšly negativně.

Státní agentura Sin-chua informovala 17. ledna 2021, že většina pacientů s COVID-19 v Číně měla negativní AG testy. To svědčí o nízké spolehlivosti antigenních testů z Číny, proto čínští odborníci doporučují, aby se lidé testovali opakovaně.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje
Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje

V loňském roce zažilo Německo skutečný průmyslový kolaps. Aritmeticky řečeno, každé tři minuty byl uzavřen jeden podnik. Jen malá část podniků podala návrh na insolvenci. Odumírání podniků již dlouho nahlodává jádro ekonomiky.

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury
Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k porušení zákona o ochraně tajných informací.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.