Peking a další regiony v Číně zavádějí testování na COVID-19 prostřednictvím análního výtěru místo výtěru z nosu či hrdla. Podle tamních odborníků jde o přesnější metodu detekce koronaviru, ale místní si stěžují, že jde o narušování soukromí a nepříjemnou zkušenost.
Výtěry z konečníku byly poprvé použity 18. ledna v hlavním městě Pekingu v jedné ze škol, kde se objevil nakažený 9-letý žák. Testy tímto způsobem provedli u téměř 1 300 žáků, učitelů a dalších zaměstnanců.
Krátce nato následovaly zprávy z médií, že anální výtěry se použily také u obyvatel z provincií Che-pej, Šan-tchung nebo Liao-ning. Někteří občané si přitom stěžují, že proces odebírání je nepříjemný, zatímco další líčili, že při tom pociťovali nutkání k vyprázdnění.
Na sociálních médiích v Číně způsobily zprávy o análních výtěrech poprask. Spousta uživatelů říká, že raději nebudou chodit ven, než by si nechali odebírat vzorky z konečníku.
Anální výtěry na COVID-19 se mají používat v menším měřítku než jiné metody, oznámila média, a budou se týkat rizikových skupin, např. osob přijíždějících ze zahraničí.
Státem ovládaná média přichází s citacemi zdravotnických odborníků, kteří tvrdí, že anální výtěry jsou přesnější než výtěry z nosu, a proces zabere jen 10 vteřin.
„Asymptomatičtí nositelé a pacienti s COVID-19 s mírnými příznaky se dokáží zotavit velmi rychle. Za tři až pět dnů po nákaze mají hltan bez viru, kdežto vzorky stolice obsahují virus daleko delší dobu,“ prohlásil pro státní televizi CCTV infektolog Li Tchung-ceng z Pekingské Jou-an nemocnice.
Podle tohoto muže zlepšuje „testování z konečníku míru detekce a snižuje míru falešných negativních výsledků“.
Testovací soupravy vyrobené v Číně nejsou zdaleka přesné a k falešným negativním výsledkům zde dochází často. CCTV citovala v únoru 2020 předsedu Čínské akademie lékařských věd, Wang Čchena, který prohlásil, že výtěry z nosu lze najít pouze 30–50 procent nakažených COVID-19.
Patnáctimilionové město Tchien-ťin oznámilo 5. prosince 2020, že 6-letá holčička byla diagnostikována novým koronavirem až po odebrání vzorku krve, které byly prověřeny v laboratoři. Také jí na plicích našli léze.
Holčička začala vykazovat příznaky 27. listopadu. Tato dívenka přitom byla na sedmi antigenních testech s výtěrem nosu, a všechny z nich vyšly negativně.
Státní agentura Sin-chua informovala 17. ledna 2021, že většina pacientů s COVID-19 v Číně měla negativní AG testy. To svědčí o nízké spolehlivosti antigenních testů z Číny, proto čínští odborníci doporučují, aby se lidé testovali opakovaně.
Přeloženo z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times.