Zdenka Danková

30. 1. 2021

ČR: 4. brigáda rychlého nasazení bilancuje posledních 10 měsíců své činnosti – pět stovek vojáků pomáhá na státních hranicích a dalších sto v nemocnicích a sociálních zařízeních.

Od poloviny března do poloviny června loňského roku příslušníci brigády pomáhali policii na státních hranicích. Rozmístěni na 15 přechodech, „brnkaři“ prováděli kontroly projíždějících vozidel či měřili tělesnou teplotu.

„Vojáci se střídali každých deset dnů a počty nasazených se měnily podle aktuální potřeby. Vždy to byly za naši brigádu řádově stovky lidí s adekvátním množstvím nebojové techniky, konkrétně s nákladními vozidly Tatra T-810 a osobními terénními vozidly Land Rover Defender,“ uvádí o jarním nasazení kapitán Martin Konvalinka, toho času styčný důstojník pro Oko, jak si armáda tuto výjimečnou operaci pojmenovala.

Omezení související s vládními opatřeními proti šíření onemocnění COVID-19 pochopitelně ovlivnila všechny úkoly brigády, včetně přípravy jednotek do zahraničních operací.

„Operativně se změnily všechny plány přípravy tak, aby jednotky před nasazením mimo území České republiky splnily všechny stanovené úkoly. Vojáci řádně absolvovali výcvik v plném rozsahu, všechna povinná školení, zdravotní prohlídky a další náležitosti související s vysláním do zahraniční operace. Vždy s dodržením všech Vládou České republiky nastavených regulí,“ podotýká zástupce velitele brigády plukovník gšt. Jan Štěpánek.

Pomoc nemocnicím a sociálním zařízením

Od konce července pak vojáci 4. brigády pomáhali a dosud pomáhají v sociálních a nemocničních zařízeních. V říjnu zdravotním personálem posílili několik nemocnic a od půlky listopadu další zdravotní zařízení vojáky s kurzem CLS (Combat Life Saver).

„Celkem jsme vloni měli nasazenou takřka stovku vojáků v 13 sociálních zařízeních a v 9 nemocnicích. Od prosince působí zhruba stejný počet vojáků ve dvou desítkách zařízení a nemocnicích a dále máme v terénu čtyři odběrové týmy,“ doplnila kapitánka Martina Neumannová z operačního oddělení 4. brigády rychlého nasazení.

COVID udělal armádě čáru přes rozpočet

Nejen pro tuto brigádu, ale pro celou armádu, znamenala pandemie pomyslnou „čáru přes rozpočet“. Byla zrušena většina plánovaných aktivit, včetně jednoho z nejdůležitějších cvičení 4. brigády s názvem „Strong Eagle“, na kterém se měly podílet všechny jednotky brigády společně s dalšími prvky brigádního úkolového uskupení.

Přese všechno plánované i nové úkoly splnili a dokázali, že umí nejen bojovat, ale se adaptovat i na nezvyklé situace. Jde v podstatě o kvalitní plánování a koordinaci řízení, uvedl velitel brigády, plukovník gšt. Josef Trojánek.

V přeneseném slova smyslu brigáda jen používá dobře známé algoritmy na aktivity jiného charakteru. Trojánek je osobně rád, se vojáci osvědčili i v plnění pro ně nových úkolů, kde nejde jen o ryze vojenskou vycvičenost, ale především morální odpovědnost a společenskou sounáležitost.

Armáda České republiky přidává ještě pár opravdových příběhů, kdy se voják Lukáš z kybernetických oddílů mohl setkat se svojí prababičkou (96), protože byl nasazen v domově seniorů v Náměšti.

„Díky svojí práci jsem jí mohl být aspoň chvíli nablízku. Nic neudělá větší radost než její rozzářený pohled,“ sdělil.

Druhou osobní zkušenost podává svobodník Jakub z domova pro osoby se zdravotním postižením v Mnichově:

„Nejdřív jsem se těšil domů. Pak jsem ale začal ty lidi poznávat a vytvořil si s nimi vazby. Nakonec pro mě bylo těžké odcházet…“

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.