Zdenka Danková

10. 2. 2021

Ve čtvrtek 11. února se dozvíme, zda Poslanecká sněmovna schválí návrh vlády o další prodloužení nouzového stavu, které v pondělí 8. 2. projednala a navrhla do 16. března, kvůli nepříznivé epidemické situaci v souvislosti s výskytem koronaviru SARS CoV-2.

Vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dnů. Prodloužení důrazně odmítají hlavně Piráti a STAN.

Vláda současně rozhodla:

– Od úterý 9. února umožnit činnost provozoven, v nichž jsou realizována psychodiagnostická vyšetření, která souvisejí s přípravou na výkon povolání.

– Zavádí mimořádný příspěvek při karanténě ve výši 370 korun za každý kalendářní den po dobu nanejvýš deseti dnů trvání karantény, který má veřejnost motivovat v boji s epidemií. Zákon by měl platit od 1. března na dobu tří měsíců. Další podrobnosti v tiskové zprávě Ministerstva práce a sociálních věcí.

– Daňovým subjektům budou prominuty správní poplatky za přijetí žádosti o prodloužení lhůty pro podání daňového přiznání, hlášení nebo vyúčtování za podmínky, že žádost bude podána od 1. ledna 2021 do 16. srpna 2021. Žádosti o prodloužení lhůty se tak budou týkat zejména daňových přiznání, jako je například přiznání k dani z příjmů.

– Ministerstvo průmyslu a obchodu dostalo od vlády svolení realizovat nový podpůrný program COVID – Veletrhy/kongresy pro podnikatele ve veletržním, eventovém a kongresovém průmyslu.

– Zjjednodušit dosavadní systém vyplácení podpor podnikatelům či zaměstnavatelům postiženým dopady koronavirové krize. Podpora bude zaměřena na podnikatelské subjekty, u kterých došlo v rozhodném období k poklesu tržeb o 50 a více procent. Podpora zaměstnavatelů bude pokračovat prostřednictvím programu Antivirus.

– Návrh novely krizového zákona má umožnit efektivnější trestání těch jednotlivců i podnikatelských subjektů, které opakovaně porušují vládou uložené povinnosti a omezení vyhlášené v rámci krizových opatření více o návrhu v tiskové zprávě ministerstva vnitra.

– Vláda souhlasila také s návrhem nakoupit do pohotovostních zásob ministerstva vnitra tři mrazicí kontejnery pro přechodné uložení těl zemřelých, jde o preventivní krok.

– Vláda rovněž odsouhlasila návrh ministra vnitra na zapojení odsouzených osob do výroby komponentů potřebných pro zajištění očkování proti COVID-19 v České republice. Odsouzení ve věznici Heřmanice na jednom ze svých pracovišť vyrobí 25 300 kusů jednorázových pěnových podložek, které budou sloužit jako pomůcky pro převoz vakcín od firmy Pfizer-Biontech.

Nouzový stav vyhlášený vládou trvá v české republice od 5. října 2020. Důvodem pro žádost o jeho další prodloužení jsou přetrvávající problémy, které vysoký počet pacientů s nemocí COVID-19 způsobuje především českému zdravotnictví. Za současného stavu není podle vlády možné rozvolnit přijatá krizová a mimořádná opatření na úroveň, která by už nouzový stav nevyžadovala.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.