Pokud byste si chtěli pořídit novou formu na pečení bábovky, musíte se vyhnout některým výrobkům, které nesplňují normy, pokud nebyly tyto výrobky již staženy z obchodního řetězce.

Konkrétně se jedná o typ kovové formy na bábovku o průměru 22,5 cm x 9,5 cm (event. s motivem růží z vnější strany a béžové barvy z vnitřní strany, EAN: 8591177076766). Výrobek není balen, ale volně ložený. Identifikující název výrobku je „toro, BAKING“. Přestože forma je opatřena symbolem výrobku určeného pro styk s potravinami: „pohárku a vidličky“, po uskutečnění laboratorních zkoušek byla stažena z trhu.

Odůvodnění: Výrobek nesplňuje požadavky nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1935/2004.

Laboratorními testy bylo zjištěno, že při upečení těsta dochází k zřetelnému odloučení povrchové úpravy formy, která ulpívá na kontaktním povrchu těsta.

Riziko: Uvolněné částečky povrchové úpravy formy mohou při polknutí poranit ústa nebo trávicí ústrojí spotřebitele. Materiály a předměty, určené pro styk s potravinami musí být vyrobeny tak, aby za obvyklých nebo předvídatelných podmínek použití neuvolňovaly své složky do potravin v množstvích, která by mohla ohrozit zdraví lidí.

Dle nabývacího dokladu zboží neobsahuje bližší informace o výrobci kromě toho, že výrobek byl dovezen z Číny .

Ministerstvo zdravotnictví ve znění předpisů stanovilo tento výrobek jako nebezpečný.