Volby do Poslanecké sněmovny v ČR 2021

Bývalý policejní důstojník Robert Šlachta oficiálně předal podpisové archy pro založení svého politického hnutí Přísaha na Ministerstvo vnitra ČR. Ve středu 17. března 2021 před vstupem na ministerstvo promluvil k médiím.

„Bylo to těžké. Objeli jsme 57 míst a měli jsme 120 petičních míst po celém Česku. A musím říct, že bylo minus 10, minus 12, minus 13, covidová opatření, která nám nepřála,“ uvedl Šlachta na tiskové konferenci před ministerstvem vnitra na náměstí Hrdinů v Praze.

Poděkoval všem svým podporovatelům, kteří obtížné podmínky dokázali překonat a sesbírat dostatečné množství podpisů pro založení jejich politického hnutí.

„Musím hrozně moc poděkovat všem, kteří nám pomáhali, protože k dnešnímu dni máme 19 127 fyzických podpisů! Znovu říkám 19 127 fyzických, ne e-mailových adres nebo e-mailových potvrzení naší podpory. To je pro nás naprosto úžasné,“ prohlásil Šlachta.

Co chce Šlachta změnit

„Chceme důslednou kontrolu veřejných financí. Není přeci možné to, co se v poslední době děje. Není možné u veřejných zakázek v době nouzového stavu, aby se takovým způsobem mrhalo veřejnými penězi,“ říká Šlachta.

„Ať se bavíme o rouškách, o antigenních testech… Z vlastní zkušenosti víme, že někdy stačí pouze fungování úředníků, aby k takovým věcem nedocházelo. Takže jsou dvě věci. Buď to neumíme, nebo to děláme vědomě. A to jsou věci, kterým se chceme věnovat, věnujeme se jim a budeme se jim věnovat i do budoucna,“ řekl Šlachta médiím.

Podle Šlachty je třeba změnit fungování státu vůči občanům. „V současnosti je to chaos, vidíme frustraci lidí vůči státu. Na jedné straně, když stát chce něco od člověka, tak tam to funguje. Na straně druhé, když člověk chce něco od státu, nefunguje naprosto nic,“ prohlásil Robert Šlachta.

„Je to o lidech, kteří jsou ve státních firmách, na ministerstvech a kteří by se tomu měli věnovat.“

Jak financuje svoje hnutí

Šlachta upřesnil, že půjčka, kterou si na kampaň pro svoji politickou kandidaturu vzal jako fyzická osoba, pochází od jeho dlouholetého kamaráda Romana Těžkého.

„Byli jsme spolu na zásahové jednotce a taky na ÚOOZ. Je to rodinný přítel, kterému vděčím za hodně. Jsem rád, že jsem se na něj mohl obrátit a že mi Roman peníze na rozjezd hnutí půjčil. Samozřejmě, mám s Romanem smlouvu na půjčku jednoho milionu korun,“ vysvětluje Šlachta.

Spoluzakladatel hnutí Přísaha, Tomáš Sochr, si rovněž vzal půjčku milion korun od svého bratra Davida Sochra.

„David byl s námi taky na stáncích a sbíral podpisy, protože věří naší vizi. Do příprav hnutí taky vložila peníze firma Tomášova kamaráda z dětství Petra Kahouna z Nenačovic, firma Šimway. Bylo to 770 000 korun,“ řekl Šlachta na tiskové konferenci.

„Já jsem ještě vložil do hnutí svých 200 000 korun,“ dodává Šlachta a ohrazuje se proti spekulacím „senzacechtivých plátků“, které pátrají po tom, kdo za jejich hnutím stojí.

Podle hnutí Přísaha jsou největším donátorem lidé, kteří jim přispěli na transparentní účet téměř 2,5 milionu korun.

Hnutí podpořilo 2 100 dobrovolníků

„Velké poděkování lidem, kteří nám pomohli. Je to neskutečné. Je to 1 100 lidí, kteří se podíleli jakoukoliv částkou. Byli jsme na stáncích, kdy za námi přicházeli lidi s tím, že nám posílají dvě stě korun. Lidi, kteří nemají moc peněz, ale věří nám,“ prohlásil Šlachta.

Ke hnutí se od ledna přihlásilo 2 100 dobrovolníků, uvedl Šlachta.

„Jen teď za pondělí je to dalších 160 lidí, kteří se nám přihlásili, že nám chtějí pomáhat. Všem vám ještě jednou děkuji!“ uzavřel Šlachta.