Milan Kajínek

27. 1. 2021

Volby do Poslanecké sněmovny v ČR 2021

Bývalý elitní policista plukovník Robert Šlachta oznámil, že hodlá kandidovat s protikorupčním programem v nadcházejících parlamentních volbách v ČR v roce 2021.

Šlachta kvůli svému oficiálnímu vstupu do politiky svolal tiskovou konferenci na 27. ledna 2021.

Do politiky údajně vstoupí s hnutím, které nazval Přísaha. Stránky prisaha.czrobertslachta.cz jsou ráno 27. ledna prozatím nepřístupné.

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta oznámil, že bude stát v čele hnutí, které zakládá spolu s bývalými kolegy od policie Tomášem Sochrem a Jiřím Komárkem.

„Mohu říci, že zakládám celorepublikové občanské hnutí, se kterým mám zájem zúčastnit se říjnových voleb do Poslanecké sněmovny,“ řekl Šlachta pro Seznamzpravy.cz.

Na své facebookové stránce publikoval Šlachta následující video související s jeho vstupem do politiky.

„Určitě to bude protikorupčně laděné, program vychází z mé praxe a zkušeností. Politika v mém podání má být pokračováním toho, jakým způsobem jsem doposud pro stát pracoval,“ dodává Šlachta.

Tomáš Sochr, který bude členem jeho hnutí, je absolventem Akademie FBI a je dlouholetém Šlachtovým spolupracovníkem, který se spolu s ním účastnil akcí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Další člen Šlachtova hnutí Jiří Komárek je někdejším šéfem ostravské expozitury s hodností plukovníka.

Koncem prosince 2020 založil Šlachta protikorupční spolek Napřímo. Oficiální stanovy spolku uvádějí, že účelem spolku je „spojovat a propojovat fyzické osoby a iniciativy, které aktivně vystupují proti korupci ve státní správě, nespravedlnosti v naší společnosti a které považují bezpečnost, pořádek a jistoty pro občana za základní funkce státu a státního zřízení“.

Svůj profesní život shrnul Šlachta v knize nazvané Třicet let pod přísahou.

Kniha: Třicet let pod přísahou

Třicet let pod přísahou je knižní rozhovor investigativního novináře Josefa Klímy s bývalým ředitelem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robertem Šlachtou.

TIP: Audiotéka nabízí 50 minut audio-knihy zdarma ke stažení.

Robert Šlachta poskytuje osobní zpověď ze svého života, a to nejen osobního, ale především toho profesního. Jako bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a náměstek Odboru pátrání Celní správy ČR otevřeně hovoří o ožehavých tématech a kauzách (Nagyová, Pitr, Vidkun, Bereta a mnohé jiné), o nichž v době služby mluvit nemohl.

Třicet let pod přísahou je knižní rozhovor investigativního novináře Josefa Klímy s bývalým ředitelem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robertem Šlachtou. (podprisahou.cz)
Třicet let pod přísahou je knižní rozhovor investigativního novináře Josefa Klímy s bývalým ředitelem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robertem Šlachtou. (podprisahou.cz)

„Před 30 lety jsem nastoupil svou službu státu a občanům České republiky. Přísahal jsem na svůj život a čest, že budu chránit zákony této země a že nebudu váhat při tom nasadit vlastní život,“ píše Robert Šlachta.

„Tato přísaha je pro mě vizí i vírou. Je to energie, která mě pohání a nedovolí mi tolerovat drzost a lež. Díky ní také stále věřím ve všechny poctivé a slušné lidi, kteří ctí zákony. To jim jsem přísahal, že neustoupím před nikým, padni komu padni. Ale takoví jsme byli na Útvaru všichni.“

Ve spolupráci s Josefem Klímou vytvořil Šlachta knihu a následně vznikla také audiokniha.

„Naše kniha vypráví o tom, jak jsem pracoval a uvažoval. Vypráví o mých začátcích u policie, o vzniku a formování Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, o našich největších kauzách a o tom, jaké to je žít svůj život pod přísahou.“

Související články

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.