Milan Kajínek

27. 1. 2021

Volby do Poslanecké sněmovny v ČR 2021

Bývalý elitní policista plukovník Robert Šlachta oznámil, že hodlá kandidovat s protikorupčním programem v nadcházejících parlamentních volbách v ČR v roce 2021.

Šlachta kvůli svému oficiálnímu vstupu do politiky svolal tiskovou konferenci na 27. ledna 2021.

Do politiky údajně vstoupí s hnutím, které nazval Přísaha. Stránky prisaha.czrobertslachta.cz jsou ráno 27. ledna prozatím nepřístupné.

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta oznámil, že bude stát v čele hnutí, které zakládá spolu s bývalými kolegy od policie Tomášem Sochrem a Jiřím Komárkem.

„Mohu říci, že zakládám celorepublikové občanské hnutí, se kterým mám zájem zúčastnit se říjnových voleb do Poslanecké sněmovny,“ řekl Šlachta pro Seznamzpravy.cz.

Na své facebookové stránce publikoval Šlachta následující video související s jeho vstupem do politiky.

„Určitě to bude protikorupčně laděné, program vychází z mé praxe a zkušeností. Politika v mém podání má být pokračováním toho, jakým způsobem jsem doposud pro stát pracoval,“ dodává Šlachta.

Tomáš Sochr, který bude členem jeho hnutí, je absolventem Akademie FBI a je dlouholetém Šlachtovým spolupracovníkem, který se spolu s ním účastnil akcí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Další člen Šlachtova hnutí Jiří Komárek je někdejším šéfem ostravské expozitury s hodností plukovníka.

Koncem prosince 2020 založil Šlachta protikorupční spolek Napřímo. Oficiální stanovy spolku uvádějí, že účelem spolku je „spojovat a propojovat fyzické osoby a iniciativy, které aktivně vystupují proti korupci ve státní správě, nespravedlnosti v naší společnosti a které považují bezpečnost, pořádek a jistoty pro občana za základní funkce státu a státního zřízení“.

Svůj profesní život shrnul Šlachta v knize nazvané Třicet let pod přísahou.

Kniha: Třicet let pod přísahou

Třicet let pod přísahou je knižní rozhovor investigativního novináře Josefa Klímy s bývalým ředitelem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robertem Šlachtou.

TIP: Audiotéka nabízí 50 minut audio-knihy zdarma ke stažení.

Robert Šlachta poskytuje osobní zpověď ze svého života, a to nejen osobního, ale především toho profesního. Jako bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a náměstek Odboru pátrání Celní správy ČR otevřeně hovoří o ožehavých tématech a kauzách (Nagyová, Pitr, Vidkun, Bereta a mnohé jiné), o nichž v době služby mluvit nemohl.

Třicet let pod přísahou je knižní rozhovor investigativního novináře Josefa Klímy s bývalým ředitelem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robertem Šlachtou. (podprisahou.cz)
Třicet let pod přísahou je knižní rozhovor investigativního novináře Josefa Klímy s bývalým ředitelem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robertem Šlachtou. (podprisahou.cz)

„Před 30 lety jsem nastoupil svou službu státu a občanům České republiky. Přísahal jsem na svůj život a čest, že budu chránit zákony této země a že nebudu váhat při tom nasadit vlastní život,“ píše Robert Šlachta.

„Tato přísaha je pro mě vizí i vírou. Je to energie, která mě pohání a nedovolí mi tolerovat drzost a lež. Díky ní také stále věřím ve všechny poctivé a slušné lidi, kteří ctí zákony. To jim jsem přísahal, že neustoupím před nikým, padni komu padni. Ale takoví jsme byli na Útvaru všichni.“

Ve spolupráci s Josefem Klímou vytvořil Šlachta knihu a následně vznikla také audiokniha.

„Naše kniha vypráví o tom, jak jsem pracoval a uvažoval. Vypráví o mých začátcích u policie, o vzniku a formování Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, o našich největších kauzách a o tom, jaké to je žít svůj život pod přísahou.“

Související články

Přečtěte si také

„Nerozhodovali lidé z praxe. Covid neřídili doktoři, ale politici,“ říká bývalá předsedkyně etické komise České lékařské komory
„Nerozhodovali lidé z praxe. Covid neřídili doktoři, ale politici,“ říká bývalá předsedkyně etické komise České lékařské komory

„Bylo dovezeno pět tisíc balení léčiva HUVEMEC z Bulharska. Nakonec se řeklo, že bude pouze pro nemocniční podání, což vlastně proti hlavnímu smyslu jeho fungovaní, protože působí nejlépe jako prevence a při časném podání, tak aby se nemoc nemohla rozvinout,“ vysvětluje doktorka Stehlíková...

Mezinárodní apely a články v médiích velmi pomáhají – rozhovor s dcerou čínské vězeňkyně svědomí
Mezinárodní apely a články v médiích velmi pomáhají – rozhovor s dcerou čínské vězeňkyně svědomí

Chuej Li nedávno vypovídala na půdě Poslanecké sněmovny o perzekuci, které její matka čelila v Číně a která dopadala i na ni, v době, kdy byla dítětem. V rozhovoru nám prozradila své pocity a více detailů.

Ověřovatel pravdy se mýlí? Migrační odborník si „posvítil“ na výroky Demagoga
Ověřovatel pravdy se mýlí? Migrační odborník si „posvítil“ na výroky Demagoga

Právník Robert Kotzian podrobil analýze fact-checking projektu Demagog.cz, který si měl „posvítit“ na výroky Aleny Schillerové ohledně migračního paktu. Míní, že i „strážci pravdy“ se mohou mýlit.

Antikoncepce: Dezinformace a lékařské zastírání
Antikoncepce: Dezinformace a lékařské zastírání

Proč by se nemělo říct nahlas, že hormonální formy antikoncepce, jako jsou pilulky, kožní náplasti, injekce, implantáty nebo nitroděložní tělíska, mívají často vedlejší účinky?

Bobr v krajině. Nakolik je k užitku a nakolik škodnou?
Bobr v krajině. Nakolik je k užitku a nakolik škodnou?

„To, že bobr vytváří mokřad, je třeba porovnávat s tím, jak stát realizuje zadržení vody v krajině. Je třeba vzít na zřetel, že sucho je velkou hrozbou pro naši krajinu. Přínos mokřadů je skutečně velký.“