Vladislava Mašková

18. 4. 2024

Obezita je stále více celosvětově diskutované téma, které trápí miliony lidí po celém světě. Podle lékařů se dokonce řadí mezi nejrozšířenější civilizační onemocnění, které se mnohdy začíná projevovat již v raném věku u dětí a adolescentů.

Na téma „Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví“ se ve středu 17. dubna v Poslanecké sněmovně konal pod záštitou místopředsedkyně dolní komory Olgy Richterové (Piráti) a místopředsedy Výboru pro zdravotnictví Toma Philippa (KDU-ČSL) kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„V České republice, pokud jde o výskyt obezity, jsme vlastně v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy. To znamená, že ten výskyt je určitě vyšší, než je průměr Evropské unie,“ sdělil prof. Martin Haluzík, přednosta Centra diabetologie IKEM.

Nadváha v číslech

Vývoj nadváhy v České republice od roku 1991 do 2021 vykazuje zvyšující se tendenci.

Procentuální podíl dětí s nadváhou a obezitou v ČR. (Centrum diabetologie, IKEM, Praha)

Podle průzkumu se v roce 2021 vyskytovalo 9,6 % dětí (8,9 % chlapců a 10,2 % dívek) s nadváhou. Obézní děti pak tvořily dalších 16,4 % (18,2 % chlapců a 14,6 % u dívek), z tohoto pak více než polovina trpěla závažnou formu obezity. V porovnání s rokem 2016 počet dětí s obezitou značně narostl.

Nejvíce dětí s obezitou se vyskytovalo u chlapců mezi 11. až 13. rokem.

Jednu z příčin nárůstu obezity u dětí po roce 2020 dávali přítomní na semináři do spojitosti s lockdownem během covidové pandemie. Děti měly neustálý přísun jídla, málo impulsů k pohybové aktivitě a ztratily pravidelný denní režim.

„Tyto zvyky se nepodařilo odstranit,“ říká primářka MUDr. Kateřina Bednaříková, vedoucí lékařka Dětské léčebny Křetín.

Obezita ovlivňuje celou rodinu

Obezita je často problém celé rodiny. Rodiče jsou mnohdy sami obézní nebo obezitu u dětí podceňují.

„Setkáváme se s tím, že rodiče řeknou: ale to není pravda, byť mu ukážeme ty grafy. Nebo nad tím mávnou rukou: on z toho vyroste… No a také je problém, jak to sdělit tomu dítěti, že má kila navíc. V dnešní době musíme přistupovat opravdu velmi, velmi citlivě. Nemůžeme to na něho nějak houknout, protože opravdu tam bychom si už zadělávali na duševní problémy,“ dodává MUDr. Kateřina Bednaříková.

Zdravotní rizika, která s obezitou souvisejí, jsou především kardiovaskulární onemocnění, vysoký krevní tlak a cukrovka 2. typu. Vysoká hmotnost nepřiměřeně zatěžuje klouby a páteř. A v neposlední řadě i zvyšuje riziko výskytu onkologických onemocnění.

„Ti mladí dospělí, kteří už mají obezitu, si také rozvinou daleko dříve všechny komplikace obezity, jako je diabetes, jako jsou kardiovaskulární komplikace, a to jsou pak ti pacienti, jejichž léčba je nesmírně drahá a je vlastně celoživotní,“ sdělil profesor Haluzík.

Obezita je bludný kruh

Děti jsou citlivější a mnohem hůře snášejí stresové situace než dospělí. Úzkosti, deprese, nepochopení vrstevníků či vliv internetu a sociálních sítí pak vedou k celkové izolaci dítěte a následně k nárůstu další nadváhy. Obezita tak může vytvořit pro dítě neřešitelnou situaci, která může spět i k rozvoji duševní poruchy.

„My nevíme úplně, kde to začíná, jestli je spouštěčem obezita, nebo duševní zdraví, nebo duševní porucha. Nicméně víme, že ten složitý vztah je takový, že oba ty faktury se navzájem velmi posilují a ta spirála potom jde velmi obtížně přerušit. Čím déle trvá, tím hůře se ruší,“ podotýká PhDr. Šárka Slabá z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Mluvčí se shodli, že pro zásadní řešení obezity v dětském věku je důležitá prevence, práce s rodinou, včasná péče, podpora vhodných programů pro děti a edukace. Dále pak je nevyhnutelná spolupráce mezi všemi odbornými lékařskými rezorty, ale i pomoc od nelékařských odborníků, jako jsou například fyzioterapeuti a nutriční terapeuti.

Související články

Přečtěte si také

Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy
Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy

Nejdůležitější části vybavení, které potřebujete, a další tipy, jak si co nejlépe připravit vaši ranní kávu.

Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu
Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu

Průzkum vychází z metody D21, kterou vyvinul Karel Janeček a která má najít řešení širší společenské shody, eliminovat extremisty a předcházet tomu, že volič volí „menší zlo“.

Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří
Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří

Mnohé studie prokázaly, že udržení nebo zvýšení aktivity ve středním věku významně ovlivňuje kvalitu života ve stáří.

Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking
Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking

V roce 2022 čínský režim oznámil, že jeho výdaje na obranu v tomto roce budou činit 229 miliard dolarů.

Proč by se muži měli dobře oblékat
Proč by se muži měli dobře oblékat

Zevnějšek o vás může mnohé prozradit a ukázat okolí některé vaše kvality, například zralost, vůdcovství či schopnost postarat se.