Lékař tradiční čínské medicíny vysvětluje, jak to funguje a jak tradiční čínská medicína léčí obezitu

Dr. Shuzo Sato, japonský neurochirurg, doporučuje hubnoucí režim, při kterém se zapojuje mozek. Omezením jednoho jídla týdně zhubl za 18 měsíců 27 kilogramů. 

Něco málo o obezitě

Obezita je chorobný stav, při kterém se v těle nachází příliš mnoho tuku, což vede k vyšší tělesné hmotnosti, než je pro danou výšku člověka zdravé. Ovlivňuje nejen vzhled člověka, ale zvyšuje také riziko srdečních onemocnění, mrtvice, cukrovky, neplodnosti a dalších chronických onemocnění. Spojením podstaty čínské a západní medicíny s metodou hubnutí štíhlý mozek“ japonského lékaře můžete úspěšně zhubnout a udržet si váhu bez jejího opětovného nárůstu.

Podle statistik amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se v letech 1999–2000 až 2017–2020 zvýšil výskyt obezity ve Spojených státech ze 30,5 % na 41,9 %, což představuje nárůst o více než 10 % během 20 let. Současně se zvýšila i míra závažné obezity, a to ze 4,7 % na 9,2 %. Nadváha nebo obezita přitom zvyšuje riziko 13 typů rakoviny, které představují 40 % všech ročně diagnostikovaných nádorových onemocnění ve Spojených státech.

Příčin obezity je celá řada; nejčastějšími jsou stravovací návyky a životní styl, existují však i genetické a psychologické faktory a mnohé další. Řada lidí se přejídá tuky, cukry a sacharidy, ale nemá dostatek bílkovin, vlákniny a vitaminů. Zároveň mnoho lidí necvičí a dlouhodobě sedí, což vede ke zpomalení tělesného metabolismu. Tuk se hromadí, když nemůžete využít přebytečnou energii z jídla.

Od „tlustého mozku“ ke „štíhlému mozku“: Zhubněte omezením jednoho jídla týdně

Ilustrační obrázek (Envato)

Japonský neurochirurg dr. Shuzo Sato navrhl „mozkovou dietu“ pro hubnutí, kterou sám používal k hubnutí. Sato vynechal jedno jídlo týdně a po zbytek času jedl normálně. Po roce a půl zhubl přibližně 27 kilogramů. Po dobu následujících 12 let zůstala jeho váha v normálu a nevrátila se. 

Díky této metodě pomohl zhubnout 4 500 pacientům. Řada z nich zhubla o 4 až 5 kilogramů během prvního měsíce, a někteří dokonce o více než 10 kilogramů během následujících šesti až dvanácti měsíců.

Když jsem zkusil dietu, jednou týdně jsem nejedl oběd nebo večeři. Obvykle jsem každý čtvrtek vynechal večeři. Jen díky tomu jsem zhubl o více než jeden kilogram za měsíc.

Jak to funguje?

Hubnutí umožňuje hormon zvaný leptin, který se nachází v našem těle. Jakmile se začnete cítit plní, vylučuje se leptin, který stimuluje centrum sytosti v hypotalamu a říká vám, abyste přestali jíst. Pokud si však vypěstujete zvyk chtít jíst, kdykoli uvidíte lákavé jídlo, centrum sytosti je stále méně citlivé a signál, který vám říká, že jste plní, se oslabuje. Pokud však jídlo vynecháte, hlad centrum sytosti znovu aktivuje.

Nedávná studie se zaměřila na vliv omezení stravy na pocit sytosti. Zjistila, že omezení příjmu kalorií může snížit hladinu leptinu v těle, a tím zabránit poruše příjmu leptinu hypotalamem. Konzumace většího množství vysoce kalorických potravin, jako jsou tuky, sacharidy, fruktóza a sacharóza, způsobí, že hypotalamus bude ještě méně citlivý.

Tato studie také naznačuje, že důvodem, proč je pro obézní lidi obtížné cítit se sytí, je zánět hypotalamu a zablokování nervových buněk souvisejících s pocitem sytosti. Půst však může zánět hypotalamu snížit.

Pohled TČM na obezitu a její léčbu

Kromě jednoduché metody redukce jednoho jídla týdně mohou při hubnutí pomoci i přístupy tradiční čínské medicíny (TČM), jako je akupunktura a specifické léčebné postupy. TČM věří, že obezita je způsobena nahromaděním vlhkosti hlenu v těle. Hlen je způsoben nedostatečností sleziny. Slezina zmiňovaná v TČM není jen orgán jako v moderní medicíně, ale je to také funkční pojem.

Kromě imunitní funkce je slezina zodpovědná také za trávicí systém, který přeměňuje potravu a vodu na jemnější látky, vstřebává je a dopravuje do orgánů. Pokud je slezina oslabená, nemůže metabolismus vody v těle probíhat normálně a objeví se „vlhkost“. Pokud je slezina nedostatečná, voda a vlhkost se nerozpustí a vzniká hlen. Hlen se hromadí v podkoží a vytváří podkožní tuk a může se hromadit ve vnitřních orgánech a stát se viscerálním tukem.

Jak TČM pomáhá při léčbě obezity? 

TČM proto léčí obezitu přeměnou hlenu a snížením zadržování vody, čímž posiluje čchi sleziny. TČM k tomu má mnoho léků a akupunkturních bodů. Například „odvar Er Chen“ (kombinace citrusů a pinelie) je jedním z běžných receptů na přeměnu hlenu, který se skládá z mandarinkové kůry, pinelie, pórnatky kokosové a lékořice. Studie navíc zjistily, že odvar Er Chen může zlepšit metabolické poruchy a snížit tělesnou hmotnost a viscerální tuk u obézních myší. Některé studie také zjistily, že užívání odvaru Er Chen může léčit ztučnělá játra.

Klasická kniha čínské medicíny Gynekologie Fu Qing-Zhu uvádí, že příliš mnoho viscerálního tuku ovlivňuje funkci ženských orgánů a způsobuje neplodnost. Užívání odvaru Er Chen může léčit i tuto chorobu.

Kromě toho pomáhají při odstraňování viscerálního tuku také čínské léčivé byliny, například rdesno mnohokvěté, hloh, kasie a další.

Akupunkturní masáže jsou při hubnutí rovněž užitečné. Jedním z běžně používaných akupunkturních bodů je Fenglong, který se nachází asi 25,5 až 28 cm pod vnějším kolenním kloubem na vnější straně lýtka. Působením na tento akupunkturní bod lze také odstranit hleny a odbourat tuk.

obr: Akupunkturní bod Fenglong uvolňuje vlhkost, hlen a odstraňuje tuk. (The Epoch Times)

Akupunkturní bod Fenglong uvolňuje vlhkost, hlen a odstraňuje tuk. (The Epoch Times)

Škodlivost moderních metod hubnutí

Při používání moderních metod hubnutí je důležité dbát na jejich možné nedostatky.

1. Ketogenní dieta

Ketogenní dieta vyžaduje nedostatečný příjem sacharidů, aby se tělo dostalo do stavu ketózy a místo nich spalovalo tuk. Díky této metodě mohou lidé rychle zhubnout, ale může jim zároveň způsobit problémy s játry a žlučníkem.

Pokusy na zvířatech ukázaly, že u potkanů na dlouhodobé ketogenní dietě se vyvinula acidóza a chudokrevnost, přičemž se mimo jiné výrazně snížil počet červených krvinek a hemoglobinu. Dlouhodobá ketogenní dieta také zhoršovala peroxidaci lipidů v játrech a ledvinách.

2. Masožravá dieta

Jíst pouze maso bez tuků a škrobů na hubnutí nepochybně funguje, ale pokud se přejídáte bílkovinami, které se nedokážou dostatečně vstřebat, přetěžujete tím ledviny.

3. Syrová zelenina

Spoléhat se při hubnutí pouze na saláty způsobuje strumu, protože mnoho druhů zeleniny, zejména brukvovité, obsahuje goitrogen, který narušuje hormony štítné žlázy. Přejídání syrovou zeleninou může způsobit strumu, což je zduření štítné žlázy (tzv. „vole“).

4. Přílišné přejídání

Když při některém jídle sníte méně a dostanete hlad, při dalším jídle sníte více. Toto „střídání velkých a malých jídel“ může způsobit poruchu spalování tuků. Může dokonce způsobit tukovou degeneraci jaterních buněk, známou také jako ztučnění jater nebo cirhóza.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.