Existují různé typy přibírání na váze a jedním z nich je zadržování vody v těle. Jedinci s tímto typem přibývání na váze vypadají těžce a otekle, jsou často unavení a obvykle trpí nepříjemným tělesným zápachem.
Přibývání na váze v důsledku nadměrné vnitřní vlhkosti se liší od nadváhy nebo obezity v důsledku svalové a tukové hmoty. Tento typ přibývání na váze je patologický a neměl by být ignorován.
Lidské tělo má naštěstí svůj vlastní „odvlhčovač“. Tento příspěvek vám pomůže naučit se a aplikovat akupresurní techniky tradiční čínské medicíny (TČM) a poklepávání na meridiány, abyste tuto odvlhčovací funkci aktivovali, odstranili vnitřní vlhkost, snížili otoky a dosáhli přirozeného a zdravého hubnutí.
Tři typy nadváhy
Nadváhu a obezitu lze rozdělit do tří typů: svalová, tuková a edematózní hmotnost (otoky).
1. Svalová hmotnost: Není třeba hubnout
Do této kategorie spadáte, pokud máte velkou postavu se silnými a dobře vyvinutými svaly. Tento typ nadváhy je považován za normální a nemusí být nutně nezdravý. Lidé tohoto typu obvykle nepotřebují hubnout, a i když se o to snaží, je náročné jejich tělesnou hmotnost snížit. Tito lidé by měli pouze pracovat na udržení své hmotnosti.
2. Hmotnost tuků: Vynechejte jedno jídlo týdně.
Mnoho lidí má na povrchu orgánů přebytek tuku, tzv. viscerální tuk. Jedná se o nadváhu způsobenou přemírou tuku.
Pokud chcete zhubnout, přečtěte si náš článek „Japonský chirurg zhubl 60 kilogramů za 18 měsíců tím, že vynechal 1 jídlo týdně“.
Dostal jsem zpětnou vazbu od čtenáře, který vynechal jedno jídlo týdně a během tří až čtyř týdnů zhubl téměř 4 kilogramy. To dokazuje účinnost a bezpečnost tohoto zdravého a nezatěžujícího přírodního způsobu hubnutí.
3. Vnitřní vlhkost nebo zadržování vody: Akupresura a tapování meridiánů
Příčinou není nadbytek svalů nebo tuku, ale nadbytek vody. Tento druh nadváhy obvykle souvisí se zdravotním stavem srdce, jater nebo ledvin a vyžaduje specifickou diagnózu a léčbu od lékaře TČM. Lidé však mohou snížit vlhkost, odstranit otoky a zhubnout také pomocí akupresury a poklepávání meridiánů.
Nejprve se můžete sami otestovat pomocí metody „zatlačení na kůži“ neboli testu otoků. Edém je otok způsobený nadbytkem tekutiny.
Samotest na vnitřní vlhkost nebo zadržování vody
Natáhněte prst a zatlačte na kotník. Pokud stlačená oblast kotníku zbělá a do 2 sekund se nevrátí do normální barvy, může to znamenat přítomnost otoku.
Příznaky nadváhy způsobené zadržováním vody v těle
Nadváhu poznáte podle otoků obličeje a těla a bledé, ochablé kůže, která je patrná zejména odpoledne, kdy otékají nohy. Kromě toho se u dotyčných osob mohou vyskytnout také následující příznaky:
1. Silný tělesný zápach, zřetelný zejména při pocení.
2. “ Těžký“ pocit těla, nadměrná ospalost a únava.
3. Náchylnost k ekzémům a svědění
4. Neustálý pocit hlenu v krku
5. Zvýšený vaginální výtok u některých žen
TČM zaznamenala stav, kdy člověk může v různých denních dobách vypadat tlustě nebo hubeně. Někdy se tito jedinci zdají být baculatí ráno, ale odpoledne mají štíhlejší obličej, ale otékají jim nohy.
Dalším příkladem je situace, kdy si lidé během dlouhého letu sundají boty a sedí se zkříženýma nohama, aby se pak kvůli oteklým nohám s obtížemi znovu obuli. Tyto problémy jsou často způsobeny zadržováním vody v důsledku nerovnováhy ve slezině a žaludku.
U většiny lidí dochází k zadržování vody v důsledku sedavého způsobu života nebo nadměrné konzumace syrové zeleniny a studených nápojů. Doporučuje se zařadit více fyzické aktivity a upravit stravu tak, aby se tyto problémy řešily.
Aktivace tělesného odvlhčovače k odstranění přebytečné vody
Vnitřními odvlhčovači těla jsou slezina, plíce a ledviny. Umí z těla odstranit vlhkost.
Slezina má na starosti veškerou tělesnou vlhkost a její odvádění a odstraňování. Z pohledu západní medicíny se zdá, že slezina hraje podřadnou roli, ale čínská medicína ji považuje za životně důležitý trávicí orgán. Ledviny řídí krev nebo vodu v dolní části těla, zatímco plíce řídí vodu a vlhkost v horní části těla. Pokud je slezina vyživována, mohou ledviny a plíce odvádět vodu z horní a dolní části těla, čímž se přirozeně snižují otoky a hmotnost.
Jednoduché masážní techniky a poklepávání (tapování) na konkrétní akupunkturní body mohou být prospěšné v boji proti zadržování vody a edematózní hmotnosti.
Masírování tří akupunkturních bodů, snížení otoků a přírodní hubnutí
1. Třetí milník (ST 36): Nachází se čtyři šířky prstů pod předním okrajem holenní kosti.
2. Žlutý císař (SP 4): Nachází se na vnitřní straně chodidla, asi 1 palec za základnou první metatarzální kosti, v místě, kde kůže mění barvu.
3. Křižovatka tří jinů (SP 6): Nachází se 3 palce nad vnitřním kotníkem, asi na šířku čtyř prstů. Reguluje endokrinní systém těla.
Pravidelná masáž těchto tří akupunkturních bodů pomáhá udržovat zdravou slezinu a usnadňuje odstraňování přebytečné vlhkosti.
Masírujte střídavě každý akupunkturní bod asi 30-krát a pokaždé vyvíjejte jemný tlak po dobu přibližně pěti sekund. Tuto masáž provádějte alespoň jednou odpoledne a jednou večer. Lidé, pracující v kanceláři a pociťující odpoledne otoky nohou, by měli tyto akupunkturní body masírovat vsedě se zkříženýma nohama.
Působení na meridiány nohou: Zbavte se vlhkosti, snižte otoky a zeštíhlete nohy a tělo
Na vnitřní straně nohou se nacházejí tři jinové meridiány: játra, slezina a ledviny. Poklepáváním podél těchto meridiánů se regulují játra, slezina a ledviny, což napomáhá odstraňování přebytečné vlhkosti a vede ke zeštíhlení nohou a těla.
Technika poklepávání (tapování)
Jemně poklepávejte podél těchto tří meridiánů dlaní v dutině, počínaje kořenem stehna a postupujte dolů ke kotníku.
Cvičení poklepávání opakujte 30-krát, střídejte nohy.
Pět dietních terapií: Podporujte močení a snižte otoky
Následující potravinové doplňky podporují močení (diurézu) a snižují otoky. Přísady jsou k dostání v asijských supermarketech nebo obchodech s potravinami.
1. Voda Jobových slz
Voda Jobových slz je voda vařená s ječmenem, která má uvolňující účinky, odstraňuje vlhkost a detoxikuje.
2. Polévka ze čtyř bylin
Polévka ze 4 bylin se často používá v TČM a obsahuje semena lilie pichlavé, lotosová semena, čínský divoký batát a houby poria. Přidání semen lilie pichlavé a poria zvyšuje močopudný účinek. Přidání většího množství poria tonizuje slezinu a žaludek.
3. Polévka z červených fazolí
V TČM mají červené fazole neboli fazole adzuki močopudné účinky. Pití polévky z červených fazolí pomáhá snižovat otoky a podporuje močení.
4. Polévka ze zimního melounu
Zimní meloun má chladivý charakter. Přidáním zázvoru do polévky dosáhnete zahřívacího účinku.
5. Černý čaj se zázvorem
Jedná se o účinný močopudný prostředek a zároveň snižuje otoky. Doporučuje se přidat malé množství lékořice.
Další diuretika
Odvar Shenyang Yiwei je další běžně používaný recept, který podporuje diurézu a který navazuje na odvar Liujunzi přidáním bylin, jako je kořen astragalus, pivoňka, kořen saposhniovia divaricate a alisma. Alisma má močopudné účinky a je prospěšná při stavech souvisejících s ledvinami a zadržováním vody.
*Poznámka: Některé výše uvedené bylinky mohou působit zvláštně, ale mnohé z nich jsou k dostání v obchodech se zdravou výživou a v asijských obchodech s potravinami. Kromě toho má každý člověk jinou tělesnou konstituci, takže se liší i odpovídající léčebná metoda; konkrétní možnosti léčby konzultujte s odborným lékařem.
Článek byl původně vydán americkou redakcí The Epoch Times.