Jenny Han Neng Chun Yu

a 20. 1. 2024

Cukrovka je zdravotním problémem moderní doby a obezita je varovným příznakem cukrovky. Neng Chun Yu, známý tchajwanský lékař s více než třicetiletou praxí, který je autorem bestselleru „133 nízkosacharidových jídelníčků Dr. Neng Chun Yu“, se podělil o svou cestu k nalezení a úspěšnému praktikování přirozeného a úspěšnému dodržování přirozeného a zdravého způsobu kontroly příjmu sacharidů.

Neng Chun Yu, endokrinolog, který se specializuje na léčbu cukrovky, se kdysi sám trápil obezitou a cukrovkou.

Je 163 cm vysoký, v roce 2016 vážil 78 kg a měl obzvlášť nápadný „pivní břich“. To pro něj bylo varováním. Neng Chun Yu obdržel požehnání v přestrojení a vydal se na cestu úspěšné kontroly příjmu sacharidů.

Navíc má ráno relativně vysokou hladinu cukru v krvi nalačno, což je klasifikováno jako prediabetes, a silnou rodinnou anamnézu cukrovky.

Jako lékař Neng Chun Yu věděl, že kontrola stravy je důležitou součástí snižování hladiny cukru v krvi. Jako „pacient s prediabetem“ začal podrobně studovat: co jíst a kolik toho jíst, aby se hladina cukru v krvi účinně snížila.

Neng Chun Yu osobně experimentoval s různými potravinami, od rýže a těstovin až po mléko a ovoce, a testoval změny hladiny cukru v krvi po konzumaci daného druhu potraviny. Postupně vytvořil jídelníček, který obsahuje pouze „jednu porci sacharidů“ na jedno jídlo, tedy jídelníček „133 nízkosacharidových pokrmů“.

Podle této metody Neng Chun Yu zhubl 20 kg za dva roky od roku 2016 do roku 2018. Od té doby do letošního roku zhubl celkem 24 kg. Z nedávné fotografie, na které cvičí na kruzích, jsou jasně patrné jeho břišní svaly a na jeho těle není žádný faldík. Také jeho hladina cukru v krvi je na zdravé úrovni.

Níže Neng Chun Yu podal podrobné vysvětlení diety „133 nízkosacharidových pokrmů“.

Snížení hladiny cukru v krvi je klíčem k redukci tuku

Jako metabolický lékař, který se specializuje na léčbu cukrovky, Neng Chun Yu provádí na své klinice mnoho testů hladiny cukru v krvi svých pacientů a také testuje vliv potravin na hladinu cukru v krvi.  

Kromě toho provádí jeho klinika spoustu měření svalů a tuku. Neng Chun Yuova klinika provedla více než 30 000 měření na více než 5 000 osobách a zjistila, že osoby s normální svalovou hmotou a nízkým podílem tuku tvořily pouze asi pětinu; zatímco problémy s obezitou a nízkou svalovou hmotou byly mezi testovanými osobami poměrně časté.

Když jde o odbourávání tuku a nabírání svalové hmoty, většina lidí věnuje větší pozornost tomu druhému, tvrdí Neng Chun Yu. Avšak mnohé testy prokázaly, že jak úbytek tuku, tak nárůst svalové hmoty mohou snížit hladinu cukru v krvi, přičemž úbytek tuku je účinnější. Údaje z jeho kliniky ukazují, že úbytek tuku je při snižování hladiny cukru v krvi asi třikrát účinnější než budování svalů.

Podle něj to dává smysl, protože inzulin reguluje přísun energie do různých tkáňových buněk v těle, včetně tukových buněk. Umožňuje tukovým buňkám „obsadit“ inzulín, čímž ovlivňuje inzulínovou regulaci hladiny cukru v krvi.

Odbourávání tuků je proto nezbytné pro celkovou rovnováhu metabolismu. Neng Chun Yu říká, že jednou z věcí, na které pracuje, je zjistit, jak udržet růst svalové hmoty a zároveň snížit množství tělesného tuku úpravou denní stravy.

Dieta 133 vyznačující se nízkým obsahem sacharidů na talíři

„Jednička“ v čísle „133“ dietě znamená jednu porci „cukru“ (sacharidů), včetně škrobnatých potravin s vysokým glykemickým indexem, jako je rýže a všechny pšeničné potraviny, a dokonce i ovoce a mléčné výrobky. Vezměme si jako příklad rýži nebo knedlíky, porce sacharidů znamená čtvrt misky rýže nebo tři knedlíky, říká.

Co mám dělat, když se po omezení škrobnatých potravin necítím sytý? Můžete přiměřeně zvýšit počet jiných potravin, říká Neng Chun Yu.

„Tři“ uprostřed „133“ znamená počet zeleniny. Tři porce zeleniny představují asi 300 gramů před vařením a asi jednu misku po vaření.

V minulosti se věřilo, že zelenina neobsahuje sacharidy. To proto, že lidé podávali zeleninu s rýží a porce zeleniny byla relativně malá. Pokud se množství zeleniny zvýší na 300 gramů, dodá tělu stejnou sacharidovou výživu jako jedna porce škrobu, což je asi čtvrtina misky rýže.

Číslo „tři“ na konci „133“ označuje množství bílkovin. Tři porce bílkovin jsou velké asi jako lidská dlaň a kus masa o velikosti dlaně je asi tři pětiny misky. U mužů bude možná nutné zvýšit množství bílkovin na čtyři porce, což jsou čtyři pětiny misky, říká Neng Chun Yu.

Všechny výše uvedené potraviny se sčítají, díky čemuž se můžete cítit zasyceni.

Navíc čím rozmanitější potraviny, tím lepší výživové hodnoty. Dieta „133“ klade důraz na poměr různých druhů potravin; neexistují žádná přísná omezení týkající se způsobů vaření.

Například západní kuchaři z týmu Neng Chun Yu připravují nejrůznější druhy pečiva s „jednou porcí sacharidů“: slané žloutkové pečivo a sušenky.

Podle něj, když při jednom jídle použijete hodně oleje, ujistěte se, že další jídlo je mastné méně.

Totéž platí pro ovoce. V ovoci jsou různé druhy sacharidů, ale my věnujeme pozornost pouze celkovému množství „sacharidů“ – můžeme sníst dvě porce „½ sacharidů“ ovoce denně; pokud se měří miskou, „½ sacharidů“ je méně než polovina misky.

„Osobně jsem si zvykl snídat ovoce jako jednu porci sacharidů,“ říká Neng Chun Yu.

Samozřejmě je snadné upravit kalorickou hodnotu potravin při přijetí diety „133“, například používat při vaření méně oleje a vybírat maso s nízkým obsahem tuku. Je snadné udržet kalorickou hodnotu jednoho jídla pod 400 kaloriemi.

Dieta 133 je vhodná i pro seniory

V posledních letech se objevilo mnoho trendových dietních metod, jako je např. ketogenní dieta a přerušovaný půst 16:8 (jíst po dobu 8 hodin a 16 hodin denně se postit), a právě tyto diety vyvolaly mnoho diskusí, říká Neng Chun Yu.

„Podle mého názoru jsou výše uvedené dietní metody vhodné čistě ke snížení hmotnosti, ale nejsou vhodné k dlouhodobému užívání.“

Neng Chun Yu říká, že provedl srovnání mezi ketogenní dietou, přerušovaným půstem 16:8 a dietou „133“.

„Například můj kamarád po určitou dobu dodržoval přerušovaný půst 16:8 a také pravidelně cvičil, ale test svalů a tuku ukázal, že jeho svalová hmota je příliš nízká,“ říká Neng Chun Yu.

Je to proto, že během přerušovaného půstu 16:8 jedl pouze dvě jídla denně a je snadné zanedbat příjem bílkovin, vysvětluje. Pravdou je, že i když sníte všechny denní potřebné živiny v jednom jídle, není pro tělo snadné bílkoviny plně vstřebat a využít, proto je lepší rozdělit je do tří jídel.

Neng Chun Yu uvádí, že na jeho klinice je mnoho diabetických pacientů starších 75 let. „Pro pacienty s diabetem, kteří užívají léky, je nebezpečné provádět přerušovaný půst za účelem snížení hladiny cukru v krvi, protože léky během půstu stále působí a hrozí riziko hypoglykémie.“

Co se týče ketogenní diety, celkový příjem sacharidů za den je nižší než 50 gramů, příjem zeleniny je minimální a musí se konzumovat velké množství masa a tuku, takže je třeba se vzdát mnoha potravin, říká Neng Chun Yu.

Ve srovnání s přerušovaným půstem 16:8 a ketogenní dietou je dieta 133 výživově vyváženější a je to také střídmější přístup ke stravování, tvrdí.

Podle nutriční definice se za nízkosacharidovou dietu považuje denní příjem sacharidů nižší než 130 gramů. Celkové množství sacharidů ve stravě 133 je 90-120 gramů denně. Část kalorií poskytuje také zelenina, která slouží jako předpoklad pro udržení bazálního metabolismu a růstu svalů.

Mimo to je při této dietě také dostatečný příjem bílkovin.

„Dietou 133 jsem úspěšně léčil mnoho pacientů s diabetem vyššího věku,“ říká Neng Chun Yu.

Přibližně polovina z těchto pacientů musela před zahájením nízkosacharidové diety užívat lék, který stimuluje sekreci inzulínu. Po úpravě stravy musí Neng Chun Yu pacientům snížit dávkování léků. Po čtyřech nebo pěti letech musí pouze pět procent těchto pacientů pokračovat v užívání léků. Některým diabetickým pacientům lze po přijetí diety „133“ přestat podávat inzulínové injekce.

Přeměna cvičení na životní návyk

Kromě stravy hraje důležitou roli při zlepšování zdraví také cvičení, které by se mělo stát životním návykem. Pro většinu lidí prosazuje Neng Chun Yu pyramidovou metodu cvičení.

V první řadě doporučuje vyhýbat se dlouhému sezení, stát, kdykoli je to možné, a chodit, kdykoli je to možné; čím rychleji chodíte, tím lépe. Jak říká čínské přísloví: „Udělej 10 000 kroků denně, zůstaň zdravý navždy.“ Neng Chun Yu považuje „10 000 kroků denně“ za naprosté minimum a navrhuje, že více je lepší.

Prostřední stupně pyramidy jsou protahovací a balanční, stejně jako silový trénink. V posledních dvou nebo třech letech zabránila pandemie viru covid-19 mnohým lidem navštěvovat posilovnu. Tyto tréninky lze ve skutečnosti provádět doma.

Silový trénink nemusí nutně znamenat způsob, jakým trénují vzpěrači. Zvedání kbelíku nebo nalévání vody do vysoušeče v každodenním životě se považuje za silový trénink; dřepy, sedy-lehy a kliky jsou také základním silovým tréninkem, říká. „Doporučuji lidem používat odporové gumy, protože jsou skvělým nástrojem pro silový trénink.“

Aerobní cvičení je na vrcholu cvičební pyramidy, ale podle Neng Chun Yu to neznamená, že by se ho mělo provádět méně; znamená to, že díky dobrému protahování, rovnováze a silovému tréninku se v aerobním cvičení zlepšíte a časem se zlepší i vaše kardiorespirační vytrvalost.

Zdravý způsob hubnutí a snižování hladiny cukru v krvi pro diabetiky

„Podle mých klinických zkušeností se řadě lidí podařilo dosáhnout lepšího zdraví úpravou stravy a cvičením,“ říká Neng Chun Yu.

Vysvětluje, že v říjnu 2021 přišel na jeho kliniku muž, který vážil 154,3 kg. Do září 2022, tedy za necelý rok, jeho váha klesla o 50 kg na 104,1 kg. Za několik měsíců se tam vrátí a očekává se, že jeho hmotnost do té doby klesne pod 100 kg.

„Když přišel, neměl hyperglykémii, ale v jeho rodině je mnoho lidí, kteří mají cukrovku,“ říká Neng Chun Yu. Je téměř jisté, že se u něj v budoucnu cukrovka rozvine, pokud bude bez zásahu nadále přibývat na váze.

Další muž byl zvyklý snídat 10 knedlíků, což je více než trojnásobek množství sacharidů ve stravě „133“. Neng Chun Yu vysvětluje, že po úpravě jídelníčku klesla hmotnost tohoto muže během čtyř měsíců z 80 kg na 72 kg; výrazně se zlepšily i jeho zdravotní ukazatele, jako je hladina glykovaného hemoglobinu (tj. hladina A1C) a procento tělesného tuku.

„Máme zde ženu, jejíž hladina A1C byla původně 6,4 %, což se blíží rozmezí diabetu. Během šesti měsíců snížila hmotnost ze 49 kg na 44 kg a hladina A1C jí rovněž klesla na 5,9 procenta.“

Někteří pacienti s diabetem 2. typu nemají vysoký index tělesné hmotnosti, ale přesto musí při léčbě diabetu odbourávat tuk, říká Neng Chun Yu. Tito pacienti potřebují odborné vedení, aby zdravě zhubli a zároveň si udrželi normální svalovou hmotu.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.