Cílem každého z nás je udržet si dobré zdraví. Nemocem, které trápí naši populaci, můžeme předcházet základní prevencí – změnami v životním stylu. I přesto velká část slovenské populace trpí onemocněním oběhového systému i nedostatečnou informovaností o možnostech změny. Přinášíme rozhovor s terapeutkou, Ing. Katarínou Chomovou o tom, jak se vyhnout onemocnění srdce a cév.
Kataríno, prozraďte nám, jakými nejčastějšími nemocemi trpí Slováci?
Naše praktické zkušenosti mluví jednoznačně: na Slovensku nejčastěji bojujeme s kardiovaskulárními nemocemi. Častokrát už v poměrně nízkém věku vidíme u klientů rozvoj těžkostí s krevní tlakem a celou škálou onemocnění srdce a cév. Bohužel, za pravdu nám dávají i oficiální statistiky – podle Statistického úřadu zemřelo na onemocnění oběhové soustavy v prvním čtvrtletí nejvíce lidí, až 47 % z celkového počtu hodnocených případů. Statistiky jsou děsivé, hlavně kvůli tomu, když si uvědomíte, že velká část onemocnění srdce a cév vzniká v důsledku nesprávné životosprávy. Dokážeme jim předcházet.
Jak jsou na tom Slováci s těmito nemocemi v porovnání s jinými evropskými zeměmi?
Podle dostupných údajů ze statistik Eurostatu z roku 2009 jsme bohužel umístěni na prvních příčkách mezi evropskými zeměmi. Slovensko společně s Maďarskem, Estonskem, Lotyšskem a Litvou patří k evropským státům s nejvyšším počtem úmrtí na onemocnění srdce a cév. Tato čísla jsou skutečně alarmující a myslím si, že je nevyhnutelné zvyšovat společenské povědomí o možnostech primární prevence. Obvykle jde o jednoduché změny v životním stylu, které nám mohou pomoci žít kvalitně a vitálně i ve vysokém věku.
Kde děláme chybu? Co je podle vás důvodem tak vysoké míry onemocnění srdce a cév?
Odpověď je skutečně jednoduchá. Za onemocnění oběhového systému si ve velké míře můžeme sami, s výjimkou podmíněné rodinné zátěže a vlivem genetických předpokladů (těch je skutečně minimum). Největším podílem na jejich rozvoji jsou faktory, které můžeme ovlivnit. Nestaráme se o sebe, nedbáme o zdravotní životní styl a varovné signály našeho organizmu ignorujeme. I po diagnostikování problému se raději uchylujeme k jednoduchým řešením. Spoléháme se na to, že naše zdraví budou dlouhodobě udržovat farmaka bez jakékoli změny našich zvyklostí. Takto to bohužel nefunguje. Lidské tělo byste mohli přirovnat k automobilu. Jak daleko dojdete, závisí na kvalitě a množství paliva.
Uvádíte faktory, které se podílejí na onemocnění srdce a cév, a že je dokážeme ovlivnit. Které to jsou?
Dle americké CDC (Centrum pro kontrolu a prevenci chorob) se na rozvoji onemocnění srdce a cév nejvíce podílí těchto 6 faktorů:
- Nezdravá strava
- Fyzická inaktivita
- Nadváha a obezita
- Kouření anebo expozice (vystavování se) kouři
- Vysoká hladina cholesterolu
- Diabetes
Určitě budete souhlasit, že všechny výše uvedené faktory dokážeme vědomě ovlivnit a předcházet jim. Je potřeba zdůraznit, že to není jednoduché. Změna dlouhodobě udržitelného způsobu života, která povede k vyšší kvalitě života, stojí mnoho úsilí. Pro změnu dlouholetých železných zvyků je zapotřebí odhodlání a pevná vůle. Myslím si však, že každý má pevnou vůli, pokud je pro něj nastavené správné řešení a změny probíhají v malých jednoduchým krocích. Není třeba se obávat změn ve stravování nebo pohybu, může to být jen přínosem.
Je podle vašeho názoru možné zlepšit zdravotní stav, i když se například léčím s vysokým krevním tlakem?
Samozřejmě. I lékař vám kromě předepsání léků naordinuje změnu životního stylu. Doporučí změnu stravovacích návyků, zvýšení pohybové aktivity, a pokud je to nutné, i regulaci hmotnosti. Obvykle ale naše pacienty tyto doporučení nahněvají. Čekají zázrak v tabletce, která vyřeší všechny komplikace jednoduše a bez námahy. Odborná obec Mayo Clinic se ve studii „Klinický průvodce zdravých stravováním pro prevenci onemocnění srdce a cév“ shoduje, že poradenství v oblasti výživy a zdravotního životního stylu má stále větší význam v prvotní prevenci civilizačních chorob. Obzvláště to platí při současné situaci s obezitou, která přispívá ke zvýšení těchto chorob. Musím však zdůraznit, že neexistují univerzální návody či dietologické postupy pro celou populaci. Způsob výživy je potřebné přizpůsobit individuálně.
Teoretické poznatky mluví jasně, ale co praxe? Vzpomenete si na pacienta, kterému se díky úpravě stravy podařilo zlepšit zdraví?
Každý den bych v praxi našla několik příkladů. Vaše otázka mi však připomněla jednu z nejúžasnějších změn za léta mojí praxe. Zřejmě i proto, že tato změna nebyla úplně jednoduchá. Pacient byl ze zdravotnického prostředí, což je samo o sobě komplikované. Zdravotníci pomáhají druhým a na sebe zapomínají. U tohoto pána tomu nebylo jinak. Trpěl hypertenzí, velkou nadváhou a cukrovkou druhého typu, léčenou inzulínem. Nejhorší bylo, že sám na začátku nedůvěřoval tomu, že může životní styl změnit. Po roce zevrubné práce odcházel o 25 lehčí a bez léků na tlak. Nikdy nezapomenu na ranní zprávu, ve které mi oznámil, že už nepotřebuje inzulínovou léčbu. Stejný příběh může napsat každý z nás.
Co byste doporučila při prevenci vzniku onemocnění srdce a cév a jaké doporučení pro zlepšení zdravotního stavu, pokud už mám nemoc diagnostikovanou? Jsou v těchto doporučeních nuance?
Doporučení jsou v těchto případech velmi málo odlišná, případně jsou dokonce identická. Opatření, která považujeme za prevenci před vznikem těchto chorob, pomůže účinně zlepšit i kvalitu života při již projevených příznacích nemoci. V kombinaci se správnou léčbou ve spolupráci s lékařem mohou malé změny v životním stylu pomoci výrazně zlepšit zdravotní stav pacienta.
Podle Americké asociace pro zdraví srdce může 7 malých kroků zahrát významnou roli v prevenci onemocnění srdce a cév. Měly by být také běžnou součástí zdravého životního stylu dospělých:
1. Poznejte rizika, která vás ohrožují
Pokud máte 40 – 75 let a nikdy jste neměli infarkt nebo mozkovou příhodu, může vám pomoci například aplikace CalculatorTM, která určí riziko, jak ovlivňuje váš způsob života váš oběhový systém. Pomáhá odhalit rizika na základě životního stylu, osobní a rodinné anamnézy na 10 let dopředu. Například pokud jste kuřákem, který trpí nemocí ledvin a rodinnou anamnézou brzkého onemocnění srdce, rizika jsou vysoká.
2. Jezte zdravě
Zaměřte se na váš stravovací plán. Měl by obsahovat dostatek zeleniny, ovoce, kvalitních celozrnných obilných výrobků, luštěnin, ořechů a semínek, kvalitního oleje, netučných druhů masa a ryb. Udělejte rozumné rozhodnutí, malými postupnými kroky omezte rafinované cukry, průmyslově zpracované potraviny a slazené nápoje. Doporučuji při nákupu balených potravin kontrolovat štítky s nutričními údaji. Vhodně vybírejte potraviny a omezte tak v pokrmech vysoké dávky soli, přidané jednoduché cukry, nasycené tuky a vyhýbejte se transmastným tukům.
3. Buďte fyzicky aktivní
Více se hýbejte. To je jeden z nejlepších způsobů, jak zůstat zdraví, předcházet chorobám a být ve stáří vitální. Dospělí by měli každý týden strávit 180 minut aerobní aktivitou střední intenzity. Pokud jste již pravidelně aktivní, můžete se posunout dále a zvýšit intenzitu pohybu. Pokud nejste fanoušci sportu a váš životní styl byl dosud převážně sedavý, začněte pomalu. Pro začátek bude dostačující, pokud si dopřejete víc chůze, například vystupte cestou do práce o zastávku dříve.
4. Kontrolujte svoji hmotnost
Udržujte si zdravou hmotnost. Nadváha a obezita jsou významnou komplikací při onemocnění kardiovaskulárního systému. Pokud trpíte nadváhou nebo obezitou, upravte stravovací i pohybové návyky. Obvykle je zapotřebí udělat několik individuálních cílených změn. Pokud si nejste jistí, jak postupovat, neváhejte oslovit profesionální kliniky, které na kontrolu hmotnosti zaměřují. Podle Obezitologické společnosti může snížení hmotnosti o 10 – 15 % vést ke snížení rizika kardiovaskulárních příhod, snížení úmrtnosti na onemocnění srdce a cév, a dokonce k remisi vysokého tlaku.
5. Nekuřte
Jestli nekouříte, ani nepoužíváte tabákové výrobky, nikdy nezačínejte. Neexistuje nic takového jako bezpečný tabákový výrobek. Pokud je pro vás náročná výzva přestat kouřit, požádejte svého lékaře o pomoc, abyste se zbavili tohoto zlozvyku ověřenou metodou. Nepomůže vyměnit jeden zdroj tabáku za jiný, každá forma kouření s sebou nese potenciální rizika. Pokud nekouříte, pokuste se vyhnout i pasivnímu kouření a chraňte před ním i své děti. Podle CDC zemřelo od roku 1964 až 2,5 milionu lidí na nemoci, které vznikly následkem pasivního kouření. Tyto čísla jsou alarmující.
6. Kontrolujte rizikové faktory
Pokud máte vysoký krevní tlak (hypertenzi), vysoký cholesterol, vysokou hladinu cukru v krvi, cukrovku nebo jiné zdravotní komplikace, které vás vystavují většímu riziku, je velmi důležité spolupracovat s lékařem a změnit životní styl. Různé stavy lze zmírnit nebo jim předejít díky lepšímu stravování, kvalitnímu spánku, pravidelnou pohybovou aktivitou, snížením hmotnosti a zbavením se zlozvyku, jako například kouření.
7. Užívejte léky
Pokud to váš zdravotní strav vyžaduje, respektujte pokyny ošetřujícího lékaře a užívejte léky. Naše zkušenosti z praxe však hovoří o tom, že mnohé neduhy, jak jsou diabetes druhého typu, hypertenze nebo vysoký cholesterol je možné zmírnit změnou životního stylu. Nespoléhejte se na dlouhodobou pomoc lékařů a udělejte změnu v kvalitě stravování a pohybových návycích.
Na závěr bych chtěla shrnout, že zdravý životní styl je nejlepším a nejefektivnějším způsobem, jak oddálit anebo se vyhnout mnohým onemocněním srdce a cév. To znamená být aktivní a fit, jíst zdravě, vyhýbat se tabáku a kontrolovat rizikové faktory, které vás mohou vystavit většímu riziku rozvoje nemocí. Starejte se o své zdraví, je to minimum, co pro sebe v rámci prevence můžete udělat.
Získejte další konkrétní tipy, nástroje a inspiraci na provedení změn a vytvoření zdravých návyků, které si dokážete udržet celý život. V následujícím článku Vám nutriční poradkyně Ing. Katarína Chomová dá konkrétní doporučení a seznam potravin, které zlepší zdraví srdce a cév.
Tento článek byl původně publikován v rámci slovenské edice Epoch Times.