Juraj Skovajsa

24. 4. 2024

Aktualizováno 26. 4. 2024

Při příležitosti veřejného slyšení petice „Za ukončení pronásledování praktikujících Falun Gongu, páchaného čínským režimem“ podala na půdě české Poslanecké sněmovny svědectví o perzekuci v Číně slečna Chuej Li (Hui Li), jejíž matka byla několikrát zatčena a vězněna.

Když v roce 1999 nařídil tehdejší předseda Komunistické strany Číny Ťiang Ce-min „vypořádat se s Falun Gongem“, spustil celostátní pronásledování stoupenců této meditační praxe vycházející z buddhistických tradic.

Chuej Li bylo tehdy sedm let. Protože praktikování Falun Gongu přineslo její babičce i matce Fej Chan zdravotní a duchovní prospěch, a chtěly dát lidem vědět, že vládní propaganda lživě útočí na jejich praxi, vydaly se o rok později na náměstí Nebeského klidu s transparenty. Její matku tehdy policisté zatkli.

Následně Fej Chan zakusila nechvalně známou realitu čínského vězení vůči praktikujícím Falun Gongu. I když ji propustili „už“ po dvou měsících, byl to teprve začátek bolestné cesty.

Chuej Li ve škole čelila tlaku, aby „donášela“, a posměchu a ponižování ze strany spolužáků. Její matku od té doby za praktikování Falun Gongu a objasňování pravdy lidem ještě několikrát zatkli a věznili.

Matce ve vězení prováděli i odběry krve a další zdravotní prohlídky, které se za normálních okolností vězňům neprovádějí. V Číně však tyto praktiky nejsou výjimkou u vězněných praktikujících Falun Gongu či u Ujgurů, kteří jsou dle pozorovatelů[1] či konstatování mezinárodního soudního tribunálu v Londýně z roku 2019 zneužíváni jako nedobrovolní dárci orgánů.

Chuej Li se povedlo před deseti lety studijně dostat do Velké Británie, kde od té doby žije. Loni se v Británii shledala i se svou matkou, která je momentálně v azylovém řízení.

S Chuej Li jsme si povídali o některých detailech perzekuce a o tom, jak těžkou situaci vnímala.

Když vaši maminku zatkli poprvé (na náměstí Nebeského klidu), bylo vám jen osm let. Pamatujete si, jak jste to tehdy vnímala?

Byla jsem opravdu smutná a také vyděšená, protože jsem věděla díky webu Minghui.org, že vůči praktikujícím Falun Gongu probíhá velmi těžké pronásledování. A také, než tam šli, lidé v našem okolí je od toho odrazovali a říkali, že je zatknou a budou je bít. Po nocích jsem pak trpěla samotou a úzkostí.

Na druhou stranu jsem mámě nechtěla bránit v tom, aby na Tiananmen šla a řekla lidem, že „Falun Dafa je dobrý“ (jde o heslo, které praktikující často používali a dosud používají k negování komunistické propagandy, pozn. red.). Věděly jsme, že Falun Dafa je dobrý – už jsme jej na to dost dlouho praktikovaly – a mnoho našich zdravotních problémů po cvičení zmizelo. A také principy Pravdivost, Soucit a Snášenlivost (na kterých je praxe postavena) jsou opravdu dobré.

A co váš otec?

Otec před perzekucí praktikoval také, ale když perzekuce začala, tak to vzdal. Snažil se pak odradit mě i mámu, protože měl velký strach. Policie k nám totiž často chodila a také lidé z našeho okolí na nás tlačili.

Ve vaší výpovědi v Poslanecké sněmovně jsem četl, že po prvním zatčení vaší matky si od vás někteří z rodiny udržovali odstup a dívali se na vás jinak, a že ve škole po vyučování vás často „zvali“ do kanceláře, abyste „donášela“. Spolužáci se vám smáli a ponižovali vás. Kde jste brala vnitřní sílu na překonání takového tlaku?

Moc jsem o tom nepřemýšlela. Ano, vnímala jsem, že je na mě vyvíjen nátlak, od učitelů a spolužáků, ale řídila jsem se principy Falun Dafa, soucitem a snášenlivostí. Věděla jsem, že neznají pravou situaci, chtěla jsem jim říct pravdu, ale v té době jsem byla velmi malá, a taky jsem se bála, že mě nahlásí nebo něco takového. Ale zároveň, myslím, že jsem byla uvnitř velmi silná a věděla jsem, kdo jsem.

Ve vašem okolí jste byli jedinou pronásledovanou rodinou, anebo jste znali další?

Bylo jich tak mnoho… Například i moje babička. V roce 2001 byla v podstatě donucena utéct z domu a stala se bezdomovkyní. I přesto jí policie našla a obtěžovala.

V roce 2008 byla vaše matka znovu zadržena místní policií. Bylo to zrovna před olympijskými hrami v Pekingu, což bylo období, kdy v Číně docházelo k masovému zatýkání a bylo zatčeno mnoho lidí, kteří praktikovali Falun Gong. Zaznamenala jste i v tomto období, že by byli zatčeni někteří další praktikující ve vašem okolí?

Protože se v Pekingu tehdy konaly olympijské hry, místní policie prostě zatkla praktikující Falun Gongu bez jakéhokoli důvodu. Mysleli si, že praktikující by mohli působit nějaké potíže (např. protestováním při živém vysílání, nebo informováním cizinců, pozn. red.), takže prostě chtěli mít pod kontrolou všechny místní praktikující Falun Gongu. Prostě vrazí do vašeho domu, jako v případě mé matky, a odvezou vás do vazební věznice, apod. V té době v našem nejbližším okolí nebylo příliš mnoho praktikujících, ale když byla máma odvedena do zadržovacího centra, poznala tam spoustu dalších pekingských praktikujících.

V roce 2019 zatkli vaši matku znovu. To už jste byla v Británii…

Ano, mámu pořád obtěžovali. Chtěla jsem ji (po propuštění) pozvat do Británie, ale bohužel přišel v lednu 2020 covid, takže se vše uzavřelo a neměla šanci. V Číně byly lockdowny mnohem větší než v jiných zemích. Zrušili je až v listopadu 2022.

Jako pronásledovaná rodina, jak je vůbec možné, že se nakonec máma za vámi do Anglie dostala? Povedlo se jí dostat ze země, tak jak tomu bylo např. ve filmu Avenues of Escape (útěk přes Barmu, Thajsko)?

Měla štěstí, protože po lockdownech byl zmatek, všude bylo plno lidí. Nepozorovaně přiletěla do Británie 3. února (2023). O dvacet dní později policisté mé matce znovu zaklepali na dveře. Sousedé tehdy volali otci, kdy se vrátí. Takže načasování bylo opravdu dobré, kdyby tam máma zůstala o dvacet dní déle, možná by ji opět zatkli.

Když vaši matku v roce 2019 zatkli, kontaktovala jste britské zákonodárce a místní Amnesty International. Poté, co apelovali na čínské úřady, případ se medializoval a spustila se petice, vaši matku propustili. Stejně tak tomu bylo v roce 2022. Někdy lidé u nás nevěří tomu, že mohou něco v Číně změnit. Váš případ, resp. případ vaší maminky, ukazuje, že tomu tak úplně není…

Toto je opravdu něco, co bych ráda zmínila. Velmi, velmi to pomáhá. Oslovila jsem premiéra Velké Británie, tehdy to byl Boris Johnson, poslance z mého okrsku Peterborough, Paula Bristowa a Amnesty International. Myslím, že to všechno velmi pomohlo a povzbudilo mě to. A další věc je, že jsem toto pronásledování odhalila na webových stránkách Minghui a v Epoch Times.

Požádala jsem otce, ať se jde na policii zeptat na situaci mé matky. A když přišel, řekl mi všechny podrobnosti. Všechno jsem to odhalila na Minghui. Policie byla naštvaná a policista řekl tátovi: „Nic své dceři [už] neříkej! Dá to na Minghui, a já tvou ženu nepronásledoval.“ Po několika dnech ji propustili… Oni sledují zprávy na Minghui i Epoch Times, šokovalo je to a zastavilo, když bylo odhaleno, že dělají zlé věci praktikujícím Falun Gongu.

Neměli bychom podceňovat sílu tlak ze zámoří. Čínská vláda si plně uvědomovala, že to, co udělala, je špatné a odporné. To je důvod, proč své zločiny stále skrývají. Pokud však o nich nikdo nebude mluvit, nebudou cítit tlak a situaci to zhorší. Budou se snažit kontrolovat, vyhrožovat a pronásledovat lidi v jiných zemích, protože vědí, že je nikdo nezastaví.

Když jsem četl vaši výpověď pro Poslaneckou sněmovnu, vícekrát jste zmínila, že vaší matce dělali několikrát krevní a další testy. Když to bylo poprvé, v roce 2008, věděli jste už o tom, že dochází k násilným odběrům orgánů?

Myslím, že tehdy ještě ne, ale určitě jsem už o tom věděla v roce 2019 (kdy ji znovu zatkli) a matka to tehdy také věděla… Testy odmítla, ale víte, i když odmítnete, přinutí vás…

Bála se?

Ano.

Děkuji za rozhovor.

[1] Např.:

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest – Revised Report into Allegations of Organ Harvesting of Falun Gong Practitioners in China / David Kilgour and David Matas (2007). On-line (česky)

Terénní výzkum: Jatka – Masové vraždy, odebírání orgánů a čínské řešení problému s disidenty, Ethan Gutmann (nakl. C-press, 2015). (česky)

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest / Slaughter – An Update / Kilgour, Matas, Gutmann (2016). On-line (anglicky)

DAFOH: Doktoři proti násilnému odebírání orgánů, zpráva (anglicky) z roku 2023

WOIPFG: Nevládní organizace zaměřující se na vyšetřování trestné činnosti všech institucí, organizací a jednotlivců, kteří se podílejí na represivní kampani čínského režimu vedené proti duchovnímu hnutí Falun Gong v Číně. On-line (anglicky)

Související témata

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...