Ondřej Horecký

24. 4. 2024

Právník Robert Kotzian, který se dlouhodobě zabývá nelegální migrací, podrobil analýze věrohodnost tvrzení ověřovatelů faktů z projektu Demagog.cz, které si mělo posvítit na výroky poslankyně Aleny Schillerové ohledně migračního paktu. Kotzian míní, že i „strážci pravdy“ se mohou mýlit.

Jedná se o následující text:

Právník ke kárání Demagoga, který provádí fact-checking výroků politiků a narativů na sociálních sítích, napsal: „S tím přijetím 60 % migrantů je to mnohem komplikovanější. Tak, jak to podává strážce pravdy Demagog, je to nesmysl. Napsal jsem jim tam ,zavádějící‘, protože neprovedené relokace se až do 60 % rozdělují na příslušnostech k vyřízení žádostí o azyl.“

Celá kauza mediálně i politicky diskutovaného migračního paktu se týká toho, zda ministr vnitra Vít Rakušan říkal pravdu o přijímání nelegálních migrantů, kvótách a dalších ustanoveních migrační legislativy.

Migrační pakt nabízí členským státům tři možnosti, jak v rámci tzv. povinné solidarity mohou pomoci zemím nejvíce zasaženým migrační krizí. Zaprvé může členský stát na své území uprchlíky přijmout (relokovat).

Když ale s touto možností stát souhlasit nebude, má druhou možnost, zaplatit roční příspěvek na každého migranta (hovoří se o 20 tisících eur na osobu, ovšem částka se může změnit), anebo třetí možnost, nabídnout pomoc v podobě zaslání materiálu, vybavení či odborníků do zemí zasažených migrační krizí. Takovou pomoc však může zasažená země odmítnout, a pak tedy zbývá buď migranty přijmout, nebo se vyplatit.

Jan Fridrichovský, šéfeditor portálu Demagog.cz, zareagoval na kritiku Kotziana se slovy: „Většina připomínek se zjevně týká tzv. kompenzací v oblasti příslušnosti (responsibility offsets), které se podle přijatého migračního paktu vztahují na státy, které přislíbily relokace. Z vyjádření Aleny Schillerové naopak vyplývá, že by se povinné relokace mohly vztahovat i na státy, které žádné relokace nepřislíbí. Proto jsme její výrok hodnotili jako nepravdivý. Pokud ale máte za to, že kompenzace v oblasti příslušnosti se týkají i států, které relokace nepřislíbily, rádi si přečteme vaše argumenty.“

Požádali jsme o vyjádření Roberta Kotziana, aby celou problematiku dovysvětlil. Příslušnost k vyřízení žádosti o azyl znamená, který azylový úřad je povinen žádost migranta o azyl vyřídit. Ve většině případů má tuto povinnost členský stát, na jehož půdu migrant poprvé vstoupil v rámci EU.

„Pokud se příslušnost k vyřízení žádosti určitého migranta převede dejme tomu z Itálie, kam migrant připlul, na jiný členský stát, dejme tomu na Německo, pak bude nově Německo (namísto Itálie), resp. jeho azylový úřad, povinno vyřídit žádost o azyl takového migranta,“ objasňuje právník.

Nařízení o řízení azylu a migrace podle něj říká, že neprovedou-li nebo nepřislíbí-li členské státy alespoň 60 % relokací (tj. převzetí migranta) stanovených Radou EU pro daný rok, přerozdělí se to, co do těchto 60 % relokací chybí, tak, že se na členské státy povinně přerozdělí příslušnost k vyřízení žádostí o azyl. Ty pak azylové řízení provedou a migrant jim buď zůstane, nebo se ho mohou pokusit vyhostit.

Ministerstvo vnitra podle Kotziana tvrdí, že toto dopadne pouze na migranty fyzicky přítomné v nepříslušném státě, na který je příslušnost převáděna. On sám si touto interpretací není až tak jistý.

Zatímco panují intenzivní debaty o tom, která verze pravdy o migračním paktu je ta správná, jedno je jisté: jednotlivé technikálie a jejich implementace mohou mít různé výklady a definitivní podoby migračního paktu se ukáží až po zavedení do praxe. Nemluvě o tom, že se podoba migrační legislativy (v platnost vstoupí až za dva roky) může do té doby ještě změnit.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Německo bude v EU pro částečně restriktivní migrační politiku a pokračování podpory Ukrajiny, řekl Merz

Německo bude v EU podporovat restriktivní kurz v migrační politice, dál chce ale zůstat zemí přátelskou a otevřenou migraci. Na malém stranickém sjezdu CDU to řekl pravděpodobný příští německý kancléř Friedrich Merz.

Snímek Pachová stopa získal hlavní ocenění na Academia Film Olomouc. Projekce bude i ve Sněmovně

Dokumentární film Pachová stopa získal hlavní cenu prestižního filmového festivalu mezi českými a slovenskými nominanty. Otevřel problém nespolehlivosti metod pachové identifikace.

Putin rozhodl o příměří během oslav 80. výročí konce druhé světové války, nabízí mírové rozhovory

Rusko si konec druhé světové války tradičně připomíná 9. května a Putinovo rozhodnutí o zastavení bojů se týká 8., 9. a 10. května.

Novináři Epoch Times získali nejvyšší ocenění za práci o náboženství

Za odhalování zločinů čínského režimu a podporu víry v těžkých časech získali novináři Epoch Times prestižní ocenění Wilbur Awards.

Kanaďané vybírají nový parlament, hlas už předem odevzdalo 7,3 milionu lidí

Kanaďané dnes ráno místního času začali v předčasných volbách vybírat nové složení parlamentu, a tím i vlády.

Čím disponuje finská armáda, která si zakládá na všeobecné branné povinnosti

Finsko po invazi ruských ozbrojených jednotek na Ukrajinu a po vstupu do Severoatlantické aliance rozšiřuje své vojenské kapacity. Jeho armáda si tradičně zakládá na silné „branné kultuře“.

Blackout ve Španělsku a Portugalsku. Celostátní výpadek proudu zastavil metro i vlaky

Celé pevninské Španělsko dnes kolem 12:30 postihl výpadek proudu, zastavilo se metro v Madridu či Barceloně a přerušen byl provoz na železnici v různých částech země.

Teenageři nedostanou telefon, dokud nesplní pět úkolů. „Někdy je lepší vychovávat tím těžším způsobem,“ sdílí matka

Texaská matka pěti dětí nedovolí svým dospívajícím synům mít telefon, dokud nesplní pět praktických úkolů. Věří, že odpovědnost a víra jsou důležitější než pohodlí.

Bývalý viceprezident Argentiny chválí „velkolepou“ oslavu čínské kultury v podání souboru Shen Yun

Bývalý argentinský viceprezident Carlos Ruckauf navštívil vystoupení souboru Shen Yun v Buenos Aires a označil jej za velkolepé. Ocenil i jeho poselství svobody a odpor vůči komunismu.