Zdenka Danková

19. 3. 2021

ČR – Doposud platná protiepidemická opatření budou na území České republiky platit s drobnými úpravami o týden déle, až do 28. března, rozhodla vláda Andreje Babiše ve čtvrtek 18. března 2021.

Od pondělí 22. března se mění:

– bude rozšířena možnost vyrazit na výlet do přírody nebo sportovat na území celého okresu

– nově opustit okres budou mít možnost také rodiče pro styk se svými nezletilými dětmi

– možnost návštěvy osob blízkých u dětí v náhradní rodině nebo ústavní nebo ochranné výchově

– nově bude platit výjimka pro kontakt rodiče s dítětem z omezení kontaktů se členy jiné domácnosti

– příslušníci a zaměstnanci základních složek integrovaného záchranného systému budou moci již od 20. března používat také masku nebo polomasku, splňující požadavky

– schváleno povinné testování zaměstnanců o zbylé zaměstnavatele ve veřejném sektoru

– od 20. března lidé, navštěvující pacienty v lůžkových zařízeních, budou nově osvobozeni od povinnosti předložit platný negativní test, když prokáží, že buď prodělali nemoc COVID-19 v posledních 90 dnech, nebo byli kompletně očkováni, a to více než před 14 dny

– stejné pravidlo bude platit i pro výjimku z povinné karantény pro klienty zařízení sociální péče, kteří vyrazili na vycházku mimo areál, v němž jsou ubytováni

Rozšíření povinného testování zaměstnanců

Od 30. března bude zákaz přítomnosti neotestovaného zaměstnance platit i pro pracoviště veřejného zaměstnavatele, který zaměstnává méně než 50 osob.

Za takové zaměstnavatele se považují mimo jiné i obce, veřejné vysoké školy, bezpečnostní sbory či armáda.

Tito zaměstnavatelé mají povinnost spustit testování svých pracovníků nejpozději od 23. března.

Stejné opatření se stejnými termíny vydá Ministerstvo zdravotnictví i pro školy a školská zařízení, která na základě nařízení vlády zajišťují nezbytnou péči o děti zaměstnanců IZS a dalších vybraných profesí. Pro tyto zaměstnance i zaměstnavatele platí stejné podmínky jako pro zaměstnance v sektorech, kde už je plošné opatření o povinném testování zavedeno.

Kabinet projednal také poslanecký návrh novely zákona o úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii a související novely zákona o nemocenském pojištění.

Navrhovatelé chtějí podpořit rodiny s malými dětmi, kterým byly rozhodnutím vlády uzavřeny mateřské a základní školy a další školská zařízení, tak, že jim po dobu platnosti zákazu školní docházky bude navýšeno ošetřovné ze současných 70 na 80 procent denního vyměřovacího základu.

Zároveň má dojít i k rozšíření okruhu příjemců o rodiče dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. Po diskusi vláda vyslovila s tímto návrhem souhlas.

Související témata

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.