Výroky o počtech ilegálních migrantů, které pronesl na své první tiskové konferenci americký prezident Joe Biden, označili dva vysoce postavení republikáni za nepravdivé a dezinformační.

„,Děje se to každým rokem.‘ Prezident Biden tvrdí, že nárůst přílivu migrantů na jižní hranici je v tomto ročním období zcela normální. → NEPRAVDA,“ napsal šéf sněmovní menšiny republikánů McCarthy na svém Twitteru. Poté uvedl statistiky za několik posledních let.

Senátor Graham Bidenovy poznámky také označil za klamavé.

„Trumpova politika vedla k dramatickému poklesu nelegální migrace,“ napsal Graham na svém Twitteru. „Změny, které provedl prezident Biden, vytvořily skutečnou lidskou tsunami.“

Senátor také poznamenal, že Biden v souvislosti s migrací rozšiřuje „ohromné“ dezinformace a situaci na hranici nerozumí.

„Se vší úctou, je těžké dívat se na tuto tiskovou konferenci. Dezinformace, které uvedl prezident Biden ohledně imigrace, jsou ohromné,“ napsal Graham.

„Je zřejmé, že nemá dostatečné povědomí o situaci, aby pochopil, co se na hranici děje a jak tomu zamezit.“

Biden na tiskové konferenci řekl, že lidé do Států přicházejí, protože vědí, že je „dobrý chlap“.

„Myslím, že by mi mělo lichotit, že lidé přicházejí, protože jsem dobrý chlap. To je důvod, proč se to děje, protože jsem slušný muž nebo jak se tomu říká. Proto přicházejí, protože vědí, že Biden je dobrý chlap,“ řekl Biden.

„Pravda v té záležitosti je taková, že se nic nezměnilo. Jak přišlo hodně lidí, za mé administrativy se počet dětí na hranicích zvýšil o 28 %, a předešlý rok to bylo 31 % před pandemií za Trumpovy administrativy. Děje se to každým rokem. V zimních měsících v lednu, únoru a březnu přichází na hranice vždy více lidí. Děje se to každý rok,“ dodal prezident.

Dle americké Celní a pohraniční stráže zadržely pohraniční hlídky v únoru na jižní hranici 100 441 nelegálních migrantů, což je oproti lednu 28% nárůst.

„Je smutné, že prezident Biden nerozumí základním věcem o současné dynamice na hranicích a ,pobízejících‘ faktorech nelegální migrace,“ pokračoval Graham.

Počátkem týdne kritizoval Bidenovu administrativu ve Fox News i Donald Trump a predikoval, že situace se ještě zhorší, pokud nová vláda svou politiku neotočí. Po nástupu do úřadu Biden zrušil několik výkonných nařízení Trumpovy migrační politiky.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.