Redakce Epoch Times

17. 3. 2021

Bývalý prezident USA Donald Trump v úterním rozhovoru s Marii Bartiromo na Fox News nešetřil kritikou vůči přístupu Bidenovy administrativy k migraci a také vůči návrhu volebního zákona demokratů H.R. 1.

Již v prvních dnech v úřadě Biden pozastavil či zrušil přes tucet klíčových opatření Trumpovy éry, která omezila příliv nelegálních migrantů pokoušejících se překročit hranici USA. Po krocích Bidenovy administrativy se počet nelegálních pokusů o překročení hranic opět zvedl.

Ve svém stanovisku prohlásil v úterý Alejandro Mayorkas, ministr domácí bezpečnosti pod novou administrativou, že USA čelí trendu, jehož výsledkem bude rekordní počet nelegálních migrantů na jižní hranici za posledních 20 let.

„Měli jsme málo lidí, kteří přicházeli, a také jsme zastavili kupčení s lidmi… a také pašování drog,“ popsal výsledky své administrativy Trump. „Takže jsme udělali hodně věcí, a to všechno je dnes pryč…“

„Co vidíte teď, jsou rekordně špatná čísla, ale zakrátko to bude mnohem, mnohem horší. Uvidíte čísla, která se dostanou na úroveň, jakou jste ještě neviděli,“ řekl Trump v rozhovoru.

„Je to hanba. Pokud s tím něco neudělají, zničí naši zemi,“ dodal Trump na adresu současné administrativy.

H.R. 1

Demokraty předložený návrh zákona For the People Act, neboli H.R. 1, zásadně mění procedury a možnosti států v souvislosti s volbami. Do dosavadní samostatnosti jednotlivých států při řízení voleb (garantované ústavou) by se návrhem zákona vložily federální požadavky, možnosti a kontrola.

Sněmovnou reprezentantů byl návrh schválen 3. března v poměru 220:210, kdy pro schválení hlasovali pouze demokraté.

Stejného dne se 20 republikánských vrchních státních zástupců podepsalo pod dopis, který vyzývá vrchní představitele Kongresu USA ke zvážení početných ústavních nedostatků návrhu (link na článek USA: 20 vrchních státních zástupců…).

V případě, že by návrh prošel i Senátem, „myslím, že to bude pro naši zemi pohroma“, uvedl Trump v rozhovoru na Fox News. Pokud by návrh byl přijat, bylo by dle Trumpa pro republikány velmi těžké vyhrát volby.

„Stalo by se, že demokraté budou schopni udělat to, co posledně ve volbách 2020. A mohlo by to být ještě horší, potenciálně ještě horší,“ dodal Trump.

V Senátu, kde je mezi demokraty a republikány vyrovnaný počet křesel 50-50 (byť s finálním hlasem viceprezidentky Harrisové v případě nerozhodnosti), je potřeba k přijetí návrhu zákona 60 hlasů. Vzhledem k tomu, že ve Sněmovně reprezentantů nehlasoval pro návrh žádný z republikánů, lze předpokládat, že ve vrchní komoře návrh neuspěje.

Redakční úprava a překlad původních článků 12: J. S.

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Retrospektiva „doby covidové“ jako odrazový můstek pro stmelení společnosti. Rozhovor s Janem Piňosem
Retrospektiva „doby covidové“ jako odrazový můstek pro stmelení společnosti. Rozhovor s Janem Piňosem

S Janem Piňosem jsme si povídali o zkušenosti s komunistickým režimem a jeho paralelami v době covidové. Představil projekt Archa 21, jehož cílem je nabídnout pozitivní hodnoty občanské společnosti.

Studie: Tetování je spojeno se zvýšeným rizikem lymfomu. Na velikosti nezáleží
Studie: Tetování je spojeno se zvýšeným rizikem lymfomu. Na velikosti nezáleží

Získejte informace o negativních důsledcích této oblíbené formy sebevyjádření. Jedno tetování může zvýšit pravděpodobnost rakoviny až o 21 procent… 

Chronická bolest chodidel – dvě časté příčiny, pět snadných cviků pro úlevu
Chronická bolest chodidel – dvě časté příčiny, pět snadných cviků pro úlevu

Silné svaly nohou jsou nezbytné pro pohyblivost a udržení rovnováhy. Funkční vzorce a svalová slabost jsou hlavními...