Redakce Epoch Times

4. 6. 2021

Není u nás moc souborů, kterým se přes všechny těžkosti způsobené Covidem-19 podařilo zrealizovat všechny koncerty a představení. Souboru Czech Ensemble Baroque se to podařilo a proběhla představení Bacha na Mozarta! v sezoně 2020/2021 (9. sezony) a nyní s radostí zve na závěrečný koncert sezony, který bude naživo, stejně jako ten zahajovací. Zakončí ji se svými věrnými posluchači a oratoriem brevis živým vystoupením 10. června u Minoritů.

Zahájení 9. sezony cyklu Bacha na Mozarta! proběhlo v září 2020 v Besedním domě, zakončena bude u Minoritů 10. června 2021.

„Je to tak, 7 koncertů z 8 proběhlo, a čeká nás závěrečný. Provedeme Mši a moll a oratorium brevis pro sóla, sbor a orchestr pozdního moravského baroka od piaristy Antonína Brosmanna,“ zve do barokního kostela Roman Válek, dirigent a zakladatel souboru.

O tom, že k velkolepým barokním kompozicím nebyl vždy potřebný slavný dvůr či bohatý mecenáš, vypovídá dílo piaristy Antonína Brosmanna. Vynikající skladatel, duchovní, ale také houslista, zpěvák, rétor a pedagog prý trávil nekonečné hodiny v zahradní besídce, kde vymýšlel virtuózní pasáže houslových partů a kde vytvořil unikátní vokálně instrumentální dílo. To teď zazní v Brně naživo ve čtvrtek 10. června v nádherném kostele sv. Janů. Přijďte se na vlastní uši přesvědčit, jak při svém uzavřeném způsobu života, jež přinášel klášterní řád, dokázal velmi fundovaně využívat všech dostupných forem kompozic, jež nabízela 2. polovina 18. století.

A. J. N. Brosmann a jeho piaristická hudba

Antonín Jan Nepomuk Brosmann (7. září 1731 Fulnek – 16. září 1798 Příbor) patří k nejvýznamnějším představitelům řádové piaristické hudby. Dochovaly se od něho četné chrámové skladby, které byly rozšířeny po celých Čechách a těšily se značné oblibě. Z větších vokálních děl je Brosmann autorem kantáty O turecké válce a dvou sepolker.

Již před vstupem k piaristům nabyl značného obecného i hudebního vzdělání. Po přijetí v roce 1750, kdy přijal řádové jméno Damasus a Scto Hieronymo, byl posílán na různá místa. Působil jako profesor filosofie v Mikulově, Kroměříži, Příboře aj. V Bílé Vodě, kde byl farářem a rektorem, navázal umělecké i přátelské styky s významným rakouským skladatelem Karlem Dittersdorfem, který byl v té době arcibiskupským kapelníkem na Jánském Vrchu. Od roku 1787 byl prefektem kláštera v Příboře. V jeho osobnosti můžeme spatřit nejen jednoho z nejvýznamnějších řádových skladatelů Slezska 18. století, ale i mimořádného pedagoga. Je autorem řady latinsky psaných teoretických spisů o vyučování zpěvu, řízení hudby a o pravidlech skladby.

BROSMANN: O VOS OMNES

Čt 10. 6.| 19,30 | kostel sv. Janů

PROGRAM J. A. N. Brosmann: oratorium O vos omnes, Mše a moll
8. koncert 9. sezóny cyklu Bacha na Mozarta!

Soli: Markéta Böhmová, Pavla Radostová – soprán, Lucie Netušilová, Matej Benda – alt, Jakub Kubín – tenor, Jiří Miroslav Procházka – bas

Koncertní mistr: Elen Machová
Sbormistr: Tereza Válková

Dirigent: Roman Válek

Koncert proběhne za dodržení všech aktuálních bezpečnostních opatření a k zakoupení na něm budou také vstupenky na jubilejní 10. sezonu cyklu Bacha na Mozarta!

Přečtěte si také

Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.