Americký republikánský senátor Ted Cruz uvedl, že by Facebook mohl být pohnán k soudu těmi uživateli, kterým smazal příspěvky o možném úniku viru z laboratoře ve Wu-chanu (Wuchanského institutu virologie). Nedávno zveřejněné e-maily dr. Anthonyho Fauciho totiž ukazují, že mezi ním a Markem Zuckerbergem probíhala korespondence, po níž Facebook začal tyto informace cenzurovat.

„Tato nejnovější odhalení však mají skutečné důsledky, protože je nyní jasné, že Facebook fungoval na pokyn a v přímý prospěch federální vlády a fungoval jako vládní cenzor, využíval svého monopolního postavení k cenzuře jménem vlády,“ řekl Cruz Marii Bartiromorové, moderátorce pořadu Sunday Morning Futures televize Fox News.

Cruz také odpověděl na otázku Bartimorové: „Budou tyto společnosti někdy pohnány k odpovědnosti za tuto korporátní dominanci a klamání Američanů?“

„No, určitě by měly být. Bohužel neočekávám, že by Bidenova administrativa udělala něco pro to, aby je k odpovědnosti pohnala,“ řekl Cruz. „To je pro Facebook velmi nebezpečné přiznání, které je nyní venku. Znamená to totiž, že kdokoli v naší zemi nebo kdokoli na světě, jehož prohlášení nebo projev byly cenzurovány Facebookem – pokud jste s tím vyšli ven a zveřejnili fakta, z nichž vyplývala velmi vysoká pravděpodobnost, že covid unikl z čínské vládní laboratoře v čínském Wu-chanu – pokud jste to zveřejnili před rokem a oni to stáhli, myslím, že máte velmi dobrý argument a máte nárok na žalobu proti Facebooku.“

Nedávno odhalené Fauciho e-maily ukazují, že si dopisoval s generálním ředitelem Facebooku Markem Zuckerbergem, načež Facebook změnil svou cenzurní politiku ohledně toho, které informace jsou podle něj pravdivé a které jsou „dezinformace“.

Zakladatel a generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg vypovídá na společném slyšení senátních výborů pro soudnictví a obchod ve Washingtonu, D.C., 10. dubna 2018. (Samira Bouaou / The Epoch Times)

V únoru společnost na svém blogu uvedla, že stáhne příspěvky, které údajně obsahovaly nepravdivá tvrzení o covidu-19, včetně toho, že je covid-19 vyroben člověkem a že experimentální vakcíny mohou být nebezpečné. Facebook tehdy uvedl, že odstraní účty, stránky a skupiny, které tato tvrzení opakovaně sdílejí.

Dne 26. května Facebook oznámil, že příspěvky prosazující hypotézu, že covid-19 je vyroben člověkem, již nebudou na platformě zakázány. „S ohledem na probíhající vyšetřování původu covidu-19 a po konzultaci s odborníky na veřejné zdraví již nebudeme z našich aplikací odstraňovat tvrzení, že covid-19 je vyroben člověkem,“ uvádí se v prohlášení Facebooku.

„Facebook by za normálních okolností řekl, že je soukromá společnost a nenese žádnou odpovědnost. No, víte co, když jednají na příkaz vlády, když kontaktují Fauciho, když říkají: ,Měli bychom to cenzurovat?‘ a Fauci řekne ,ano‘, a oni to cenzurují pro federální vládu – a pak, když vláda zázračně změní názor a řekne, jó, tak všechny ty skutečnosti, které už existovaly před rokem, teď o tom smíte mluvit, [a] oni to přestanou cenzurovat jedním otočením vypínače, tak to představuje velmi silný argument, že Facebook funguje jako státní agentura, a to otevírá velmi významnou právní odpovědnost,“ řekl Cruz.

Mezitím v pondělí senátorka Marsha Blackburnová vyzvala k prošetření Fauciho jednání. „Víme zcela jistě to, že doktor Fauci a Mark Zuckerberg byli v tomto rozhodně spolčeni a určitě si to zaslouží bližší pohled a vyšetřování ze strany Kongresu,“ řekla Blackburnová.

Senátor Ron Johnson nedávno v pořadu EpochTV „American Thought Leaders“ uvedl, že je třeba se zabývat cenzurou, k níž se uchylují společnosti provozující sociální média, jako jsou Facebook a YouTube.

„Média a sociální sítě teď mají strašně moc co vysvětlovat,“ řekl Johnson v souvislosti s cenzurou ze strany YouTube, kterou zažil kvůli tomu, že mluvil o alternativní léčbě covidu.

Výzvy k prošetření původu pandemie zesílily poté, co deník Wall Street Journal informoval, že tři výzkumníci z čínského Wuchanského institutu virologie vykazovali natolik závažné příznaky, že museli vyhledat nemocniční ošetření.

Toto odhalení vedlo k tomu, že prezident Joe Biden pověřil svého poradce pro národní bezpečnost, aby vypracoval zprávu o původu viru, včetně možnosti, že se objevil v důsledku laboratorní nehody.

Fauciho úřad i společnost Facebook jsme požádali o reakci na slova senátora Teda Cruze. Od žádného z nich jsme dosud nedostali odpověď.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce Epoch Times.