Mark Tapscott

16. 6. 2021

Senátorka Joni Ernstová předkládá návrh zákona, který má zprůhlednit tok federálních grantů k jejich příjemcům a dalším subjektům. Reaguje tak na nejasnosti ohledně financování EcoHealth Alliance a potažmo čínské virologické laboratoře ve Wu-chanu.

„I přes obcházení federálního zákona a neochotu zveřejnit objem peněz daňových poplatníků, které byly nality do Wuchanského institutu virologie (WIV) komunistické Číny, a přes neochotu sdělit detaily o výzkumu koronavirů, které financování podporovalo, získala EcoHealth Alliance dalších 7,5 milionu dolarů,“ sdělila Ernstová 15. června.

Senátorka navrhuje zákon, který ukládá povinnost vládním agenturám pozastavit poskytování grantů do doby, než příjemce poskytne požadované informace o tom, jak peníze daňových poplatníků použije.

Navrhované opatření bylo „zažehnuto“, když newyorská neziskovka EcoHealth Alliance (EHA) odmítla odpovědět na dopis Národního institutu pro zdraví (NIH) z 8. července 2020 týkající se grantů, které sdílela s virologickým institutem ve Wu-chanu. Počátkem roku NIH pozastavil grant pro EHA, protože neziskovka neposkytla požadované informace o použití finančních prostředků.

Wuchanský virologický institut je středobodem kontroverzí ohledně nového koronaviru, který se z Číny rozšířil do celého světa a doposud za sebou zanechává nemalé lidské i finanční ztráty. Komunistická strana Číny tvrdí, že virus pochází z netopýrů a nějakým způsobem se přenesl na další druhy, včetně člověka. Ale množí se také podezření, že virus unikl z wuchanské laboratoře napojené na čínskou armádu.

Na prošetření původu viru bylo zahájeno mnoho iniciativ, ale Čína odmítla spolupracovat.

Panují také obavy z toho, že virus byl uměle vytvořen v laboratoři jako součást tzv. „gain-of-function“ výzkumu, který pomáhala financovat EcoHealth Alliance z peněz americké vlády.

„Gain of function“ je proces, kterým se vědci pokoušejí změnit DNA viru s cílem vyvinout u něj určité vlastnosti, jako např. větší odolnost vůči vakcínám, intenzivnější šíření atd.

15. června zveřejnila Ernstová dopis NIH z července 2020, který dokazuje, že EHA neodpověděla na předchozí dopis, a stojí v něm, že „NIH získal informace o tom, že WIV coby částečný příjemce grantu EHA provádí ve svém zařízení v Číně výzkum, který vzbuzuje vážné obavy z biologické bezpečnosti a jako výsledek vytváří zdravotní a sociální hrozbu pro veřejnost v Číně a dalších zemích, včetně USA.“

V dopise se dále uvádí, že NIH má obavy, že WIV nesplňuje požadované bezpečnostní požadavky a že EHA nedokáže dostatečně monitorovat aktivity WIV.

NIH navíc požadovala od EHA odpovědi na sedm dotazů. EHA na ně nicméně neodpověděla a její šéf dr. Peter Daszak otázky označil za „odporné“.

Ernstová řekla, že měsíc po odeslání dopisu přidělil NIH pro EcoHealth Alliance dalších 7,5 milionu dolarů. Celkem si EHA přišla od roku 2008 na více než 60 milionů dolarů od daňových poplatníků.

Republikánská senátorka „vyznamenala“ v červnu Národní institut pro zdraví oceněním „Squeal Award“ (kvičící prasátko). Cenu uděluje „příkladnému“ plýtvání, podvodům a zneužívání napříč federální vládou.

Budoucí financování WIV od příjemců amerických grantů by mělo být zakázáno legislativou, kterou Ernstová představila a Senát v květnu schválil.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Přečtěte si také

Trump byl zraněn při pokusu o atentát, shrnutí
Trump byl zraněn při pokusu o atentát, shrnutí

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny
Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny

Američtí politici a vedoucí lidskoprávní osobnosti odsoudili zvěrstva komunistického režimu v oblasti lidských práv, včetně násilného odebírání orgánů.

Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute
Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute

Obnovitelné zdroje energie jsou závislé na počasí. Mraky nebo bezvětří způsobí, že větrná a solární zařízení produkují málo energie nebo vůbec žádnou. Tento problém se popisuje německým termínem „dunkelflaute“. Jak nahradit výpadek?

Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději.
Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději.

Ve společnosti se často diskutuje o roli mužů a žen, přičemž tradiční vnímání mužské a ženské identity prochází výraznými změnami, které ovlivňují i vztahy.