Česko v pondělí zasáhly silné bouřky s krupobitím, před kterými po horkých dnech varovali meteorologové. Hasiči vyjížděli především ke stromům popadaným ze silnic a elektrickému vedení a k zaplaveným garážím a kanalizacím. Bouřky by však měly naše území potrápit i během úterý.

Jihomoravští hasiči včera vyjížděli na pomoc ke 240 nahlášeným událostem, nejvíce na Hodonínsku, kde se kvůli výpadkům po bouřce ocitlo 5 500 lidí bez elektřiny. V Jihočeském kraji je aktuálně bez dodávek elektrické energie 2 000 odběratelů.

„Kvůli silným bouřkám eviduje k dnešnímu ránu distribuční firma eg.d ze skupiny E.ON 25 poruch na vedení vysokého napětí a přibližně 9 000 domácností s omezením dodávek elektrické energie. Nejvíce jich je na jižní Moravě,“ informoval o tom ČTK mluvčí firmy Roman Šperňák.

Na Znojemsku spadl strom do kolejiště a hasiči museli evakuovat osm lidí z vlaku, nikdo nebyl zraněn. Na Vyškovsku spadl reklamní poutač a lehce zranil jednoho člověka, nepotřeboval ale pomoc záchranářů. Na Šumpersku spadlý strom kromě elektrických drátů poškodil i rodinný dům. V Zábřehu kvůli silnému větru uletěl altánek a zůstal viset ve třetím patře domu, ze kterého ho hasiči sundali.

Přeháňky a bouřky mohou doznívat ještě i v dalších dnech, mírně ochladit by se mělo v pátek. Lidé by měli zabezpečit okna, dveře, skleníky či volně položené předměty. Měli by rovněž omezit pohyb v lesoparcích a nezdržovat se pod stromy.

České dráhy se po varování meteorologů přichystaly na případné komplikace. Státní dopravce uvedl, že bude mít v depech připravené pohotovostní lokomotivy a ve vybraných stanicích zásoby vody a občerstvení pro cestující, kteří by kvůli nepřízni počasí byli nuceni na delší dobu přerušit svou cestu.