Deník Apple Daily, který je považován za jedno z mála nezávislých médií v Hongkongu, ukončí svou činnost dnes o půlnoci a poslední tištěné vydání vyjde ve čtvrtek. Policie již zmrazila majetek spojený s deníkem a zatkla jeho vedení.

Populární bulvární deník to oznámil krátce poté, co představenstvo firmy Next Digital, mateřské společnosti Apple Daily, ve středu uvedlo, že „s politováním oznamuje“ rozhodnutí o uzavření prodemokratických novin s odvoláním na „současné okolnosti panující v Hongkongu“.

Next Digital je investiční holdingová společnost se zaměřením na mediální a vydavatelskou činnost. V oznámení, které předcházelo oznámení deníku Apple Daily, bylo již dříve uvedeno, že poslední tištěné vydání vyjde 26. června a digitální verze bude přístupná do 23:59 téhož dne.

„Společnost děkuje našim čtenářům za jejich věrnou podporu a našim novinářům, zaměstnancům a inzerentům za jejich nasazení v uplynulých 26 letech,“ uvedlo představenstvo společnosti Next Digital v tiskové zprávě.

Nevládní organizace Hong Kong Watch se sídlem v Londýně vydala ve středu prohlášení na podporu deníku Apple Daily a uvedla, že jeho uzavření znamená „temný den pro Hongkong“.

K ukončení činnosti došlo poté, co 17. června více než 500 policistů vtrhlo do sídla novin a zatklo pět vedoucích pracovníků údajně kvůli podezření ze spolčení s cizinci s cílem ohrozit národní bezpečnost, což je podle drakonického zákona o národní bezpečnosti, který Peking zavedl v loňském roce, vágně definovaný trestný čin.

Článek byl redakčně zkrácen. Přeloženo z původního článku newyorské redakce Epoch Times. (jas)