Česko ve čtvrtek večer a v noci na dnešek zasáhly silné bouřky, zhruba 10 500 domácností bylo ještě před polednem bez proudu, v noci až téměř 70 000. Hasiči po celé republice vyjížděli od čtvrtečního odpoledne do dnešního rána k více než 1 220 případům.

Omezen, nebo i úplně přerušen byl provoz asi na dvacítce železničních tratí v Česku. Na trati na Náchodsku narazil dnes ráno nákladní vlak do stromu spadlého na trať. Bouřky a intenzivní déšť zvedly hladiny několika menších toků na povodňové stupně, na třetí stupeň ohrožení se dostala Úslava v Plzeňském a Novohradka v Pardubickém kraji. 

Hasiči museli evakuovat čtyři letní tábory, na Rychnovsku, Náchodsku, Vysočině a na Pelhřimovsku. Bouře některé tábory a jejich okolí poničila natolik, že jejich organizátoři požádali hasiče o pomoc s evakuací dětí. „Děti jsou v pořádku, nemáme hlášené žádné zranění,“ napsali večer hasiči na Twitteru.

Během extrémně silné bouře u Čížové na Písecku vítr vyvrátil několik stromů u silnice. V lokalitě se nacházela čtyřčlenná rodina, místem projíždělo vozidlo, jehož posádka vzala děti do dovnitř, aby je před bouřkou ochránila. Dospělí v autě vzápětí následnou nehodu nepřežili. Vozidlo totiž zasáhl jeden ze stromů. Děti na zadních sedadlech utrpěly zranění a byly převezeny do nemocnice.