Li Hai

29. 7. 2021

Generální ředitel společnosti Google Sundar Pichai odhalil novou firemní politiku, která bude vyžadovat, aby všichni zaměstnanci pracující v areálech společnosti byli očkováni proti covidu-19. Firma se tak stala první velkou technologickou společností, která takovéto nařízení oznámila. Následně se k ní přidaly také společnosti Netflix a Facebook.

„Očkování je jedním z nejdůležitějších způsobů, jak v nadcházejících měsících udržet zdraví sebe i našich komunit,“ napsal Pichai v dopise, který zaslal zaměstnancům společnosti Google ve středu ráno. „Každý, kdo přijde pracovat do našich areálů, bude muset být očkován,“ pokračoval Pichai.

Pichai dále uvedl, že Google tuto politiku zavede nejprve během několika týdnů v USA a poté ji v příštích měsících rozšíří do dalších regionů. Zavádění by se lišilo v závislosti na místních podmínkách a předpisech. Výjimky by se týkaly „zdravotních nebo jiných důvodů podléhajících ochraně“, dodal Pichai.

Pichai také oznámil, že společnost Google odloží termín návratu zaměstnanců do práce prodloužením globální dobrovolné politiky práce z domova do 18. října.

Společnost Netflix, jako první velké hollywoodské studio, se rovněž přidala k zavedení povinnosti očkování vakcínou covid-19, a to pro herce a štáb všech svých amerických produkcí.

Před týdnem se objevily informace, že společnost Apple odloží termín návratu zaměstnanců do kanceláře ze září na říjen. Společnost Apple neoznámila, zda její zaměstnanci musejí být očkováni, aby se mohli vrátit do kanceláře.

Finanční společnost Morgan Stanley zakázala neočkovaným zaměstnancům nebo hostům vstup do svých kanceláří v centru New Yorku. Podobnou politiku očkování proti covidu-19 přijal také investiční gigant BlackRock.

Nedávno Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) opakovaně varovalo, že podle jeho názoru omezená proočkovanost „umožňuje vznik a rychlé šíření vysoce přenosné varianty delta“, která zaznamenala zvýšený počet případů a úmrtí, přičemž tato varianta představuje více než 80 % nových případů.

Vládní úřady a některé státní a místní samosprávy začaly v návaznosti na tvrzení CDC nařizovat očkování proti covidu-19 nebo pravidelné testování.

V pondělí vyhlásilo americké ministerstvo pro záležitosti veteránů povinnost očkování proti covidu-19 pro zdravotnické pracovníky. Stalo se tak první velkou federální agenturou, která takový mandát zavedla.

Starosta New Yorku Bill de Blasio téhož dne prohlásil, že všichni pracovníci města budou muset být buď očkováni, nebo testováni každý týden. Kalifornský guvernér Gavin Newsom oznámil podobné opatření o několik hodin později.

Ministerstvo spravedlnosti v úterním stanovisku dospělo k závěru, že federální zákon nezakazuje veřejným institucím a soukromým podnikům vyžadovat očkování proti koronaviru, a to ani tehdy, spadají-li vakcíny pod povolení Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv pro nouzové použití.

Skupina pro náboženskou svobodu Liberty Counsel přislíbila, že povinné očkování zaměstnanců ministerstva pro záležitosti veteránů napadne.

„Injekce proti covidu byly schváleny pouze pro experimentální a výzkumné použití. Podle federálního zákona o povolení nouzového použití nemohou být tyto injekce nařízeny nebo podávány bez svobodného a úplného souhlasu jednotlivce,“ uvedl v prohlášení z 27. července zakladatel a předseda Liberty Counsel Mat Staver.

„Ministerstvo nemá žádnou pravomoc nařizovat očkování proti covidu. Federální zaměstnanci jsou také chráněni zákonem o obnově náboženské svobody. Nutit jakoukoli osobu, aby dostala jednu z těchto injekcí proti covidu, je porušením federálního zákona. Je šokující, že federální úřad bezostyšně porušuje federální zákon,“ dodal v prohlášení Staver.

Ve středu ráno také newyorský guvernér Andrew Cuomo prohlásil, že nařídí, aby se všichni státní zaměstnanci buď nechali očkovat, nebo pravidelně testovat.

Český překlad původního byl doplněn o informace ze zpráv Marka TapscottaIsabel Van Brugen (jas)

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Jak jste to dokázali? Modlili jsme se. Nejoblíbenější světový vůdce o vítězství nad gangy
Jak jste to dokázali? Modlili jsme se. Nejoblíbenější světový vůdce o vítězství nad gangy

Tucker Carlson v rozhovoru s Nayibem Bukelem konstatuje, že pokud se malá a chudá země jako Salvador dokázala bez mezinárodní pomoci zbavit násilí a organizovaného zločinu, dokáže to i každý jiný stát.

Fotografie Mléčné dráhy roku 2024 přináší ty nejoslnivější fotografie naší galaxie – každý snímek má příběh k vyprávění
Fotografie Mléčné dráhy roku 2024 přináší ty nejoslnivější fotografie naší galaxie – každý snímek má příběh k vyprávění

Nejlepší snímky Mléčné dráhy pořízené po celém světě.

Indické volby jsou vítězstvím, vítězstvím a zase vítězstvím na celé čáře
Indické volby jsou vítězstvím, vítězstvím a zase vítězstvím na celé čáře

Dlouholeté klišé říká, že každé tvrzení o Indii je pravdivé, ale stejně tak je pravdivý i opak.

Fanoušci cestující do Německa na Euro by měli počítat se zdržením na hranicích
Fanoušci cestující do Německa na Euro by měli počítat se zdržením na hranicích

Čeští fanoušci by měli počítat se zdržením kvůli přísnějším kontrolám německé policie na hranicích - na dálnicích, silnicích i ve vlacích.

Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla česká vláda zaplatit 52 miliard, oznámil Fiala
Za 77 tanků Leopard 2A8 by měla česká vláda zaplatit 52 miliard, oznámil Fiala

Vláda dnes udělala další krok k jejich nákupu, rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s dalšími evropskými zeměmi v čele s Německem.