Jack Phillips

30. 7. 2021

Bidenova administrativa 29. července prohlásila, že federální zaměstnanci a dodavatelé budou muset předložit doklad o očkování proti covidu-19, jinak budou muset nosit roušky, dodržovat odstupy a podrobovat se pravidelným testům na covid-19.

„Právě teď umírá příliš mnoho lidí nebo se dívají, jak umírá někdo, koho mají rádi, a říkají si: kdybych se nechal očkovat,“ řekl prezident Joe Biden ve Východním sále Bílého domu. „Je to americká tragédie. Umírají lidé, kteří by umírat nemuseli.“

V prohlášení vydaném Bílým domem administrativa uvedla, že nová pravidla byla stanovena kvůli variantě delta čínského koronaviru.

„Každý, kdo nepotvrdí, že je plně očkován, bude muset na pracovišti nosit roušku bez ohledu na zeměpisnou polohu, fyzicky se vzdálit od všech ostatních zaměstnanců a návštěvníků, splnit požadavek na týdenní nebo dvoutýdenní screeningové testy a bude podléhat omezením při služebních cestách,“ uvedl Bílý dům v informačním listu.

Tato pravidla se podle Bílého domu vztahují i na dodavatele na pracovišti, kteří spolupracují s federální vládou. Bidenova administrativa bude stejný model doporučovat i zaměstnavatelům v celých Spojených státech.

Spolu s novými požadavky federální vlády Bílý dům uvedl, že Biden nařídí ministerstvu obrany, aby prošetřilo, „jak a kdy“ bude vyžadovat, aby se příslušníci armády nechali očkovat.

„Jako velký zaměstnavatel, největší v této zemi, který se stará o osoby, jež zajišťují chod vlády, máme povinnost být dobrými správci pracovní síly a zajistit jejich zdraví a bezpečnost,“ řekla 29. července novinářům mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierre.

Podle federálních údajů mají Spojené státy přibližně 2,18 milionu civilních zaměstnanců a 570 000 dalších zaměstnanců, kteří pracují pro americkou poštovní službu. Není jasné, zda Bidenova administrativa uplatní mandát i na pracovníky poštovních služeb.

Americký odborový svaz poštovních zaměstnanců (AWPU) tento týden uvedl, že je proti povinnému očkování, a argumentoval tím, že není úlohou federální vlády nařizovat očkování nebo jiná testovací opatření.

Oznámení administrativy přichází poté, co americká Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vydala tento týden pokyny doporučující očkovaným i neočkovaným osobám nosit v oblastech s vysokou mírou přenosu infekce roušky. Po celou dobu pandemie CDC uvádělo, že by lidé měli nosit roušky, ale v květnu uvedlo, že naočkované osoby je nepotřebují, načež před několika dny změnilo kurz.

Některé z největších společností v zemi přistoupily k tomu, že od svých zaměstnanců rovněž vyžadují očkování. Velké technologické firmy jako Facebook a Google oznámily, že zaměstnanci budou muset před návratem do práce předložit doklad o tom, že byli plně očkováni.

K dnešnímu dni bylo plně očkováno asi 60 % dospělých Američanů. Biden stanovil na 4. července cíl, aby se alespoň jednou vakcínou proti covidu-19 nechalo očkovat 70 procent dospělých. Nejnovější údaj je asi 69 procent.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce The Epoch Times. Článek byl redakčně zkrácen. (jas)

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.