Podle nového výzkumu již vědci začali hledat nové kandidáty na vakcíny proti onemocnění covid-19, protože mnohé prokazují menší účinnost proti stále nakažlivějším mutacím koronaviru.

Zpráva zveřejněná v americkém časopise New England Journal of Medicine na začátku července zjistila, že protilátky vyvolané mRNA vakcínami Pfizer a Moderna jsou 2,9krát méně schopné neutralizovat kmen delta a 6,8krát méně kmen kappa. Příčinou jsou mutace ve spike proteinu těchto mutací, které snižují schopnost vakcínou indukovaných protilátek chránit organismus před virem.

Vakcíny na bázi messenger RNA, neboli mRNA, jsou novým typem vakcín, které dávají buňkám pokyn k tvorbě proteinu, jenž vyvolá imunitní reakci a přiměje tělo k tvorbě protilátek.

Výzkum však také poznamenal, že protilátky budou u mnoha lidí dostatečně silné na to, aby virus zablokovaly nejméně tři měsíce po druhé dávce těchto vakcín.

Výzkumníci ze studie vycházeli ze zkoumání vzorků krve od 24 osob, které se v roce 2020 uzdravily z onemocnění covid-19 způsobeného wuchanským koronavirem. Patnáct z těchto 24 osob dostalo vakcínu Moderna a 10 osob vakcínu Pfizer.

Avšak ve středu zveřejněná studie ze stejného časopisu dle Reuters ukázala, že dvě dávky vakcíny Pfizer nebo AstraZeneca[1] jsou téměř stejně účinné proti vysoce přenosné variantě koronaviru delta jako proti dříve dominantní variantě alpha.

Mehul Suthar, spoluautor studie a odborný asistent v Emory Vaccine Center, uvedl, že tato zjištění „poskytují určité ujištění“, že vakcíny mohou stále potlačovat onemocnění, přestože se tak děje se sníženou účinností.

Oba kmeny kappa a delta nového koronaviru byly poprvé identifikovány v Indii v říjnu loňského roku. Jsou považovány za vysoce nakažlivé, přičemž kmen delta vyvolal poslední epidemii v Novém Jižním Walesu a kmen kappa stojí za většinou případů ve Victorii.

Vakcína J&J je proti mutacím výrazně méně účinná

Covid-19 vakcína společnosti Johnson & Johnson, která je založená na bázi oslabeného adenoviru [1], je ve srovnání s dalšími dvěma vakcínami povolenými k použití ve Spojených státech (Pfizer a Moderna) ještě výrazně méně účinná proti koronavirovým variantám, vyplývá to z předtiskové studie vědců z New York University School of Medicine.

Podle shrnutí článku protilátky vyvolané dvoudávkovými vakcínami Pfizer-BioNTech a Moderna „vykazovaly mírnou neutralizační rezistenci proti variantám beta, delta, delta plus a lambda“. Naproti tomu protilátky vytvořené v reakci na jednodávkovou vakcínu Johnson & Johnson měly „výrazně sníženou neutralizaci“.

vakcínou Johnson & Johnson
Lahvičky s jednodávkovou Covid-19 vakcínou Johnson & Johnson Janssen jsou připravené na přelití do injekčních stříkaček k aplikaci, Španělsko, duben 2021. (JORGE GUERRERO / AFP prostřednictvím Getty Images)

„Tyto údaje podtrhují důležitost sledování průlomových infekcí [2], které vedou k závažným projevům covidu-19, a naznačují přínos druhé imunizace [po vakcíně Johnson & Johnson] pro zvýšení ochrany proti těmto variantám,“ uvádí studie.

Společnost Johnson & Johnson na žádost The Epoch Times o komentář okamžitě nereagovala. Finanční ředitel společnosti Joseph Wolk 21. července v pořadu Squawk Box televize CNBC uvedl, že „musíme být velmi obezřetní, pokud jde o studii ze zkumavky, která činí závěry o jednom aspektu imunity“.

Studie nebyla recenzována a neměla by být používána jako vodítko pro zdravotní chování nebo považována za průkaznou. Byla zveřejněna dva dny poté, co izraelský premiér Naftali Bennett prohlásil, že Pfizer vakcína je proti variantě delta „výrazně méně účinná“.

„Nevíme přesně, do jaké míry vakcína pomáhá, ale je to výrazně méně,“ řekl Bennett 17. července novinářům a členům vlády.

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí začátkem tohoto měsíce odhadlo, že delta varianta wuchanského viru představuje více než polovinu všech aktivních případů.

Dr. Dicky Budiman z Centra pro životní prostředí a zdraví obyvatelstva na Griffithově univerzitě uvedl, že stále častější mutace nového koronaviru způsobují, že je pro vývojáře vakcín stále náročnější udržet krok v závodu o potlačení viru.

„Jak se virus stále šíří v mnoha zemích a regionech, neustále se objevují nakažlivější varianty, které mohou případně prolomit imunitu,“ řekl Budiman deníku The Epoch Times, „To se stává problémem i pro vývojáře vakcín.“

„Z dlouhodobého hlediska bude obtížnější virus eliminovat, pokud nedostaneme pandemii pod kontrolu,“ dodává Budiman.

Podle epidemiologa by vědci a farmaceutické společnosti, jak naznačuje studie, měli „vždy aktualizovat návrhy vakcín“, aby zabránili vzniku nových variant, které budou nadále mutovat, než dosáhnou „maximální úrovně“, uvádí Budiman.

„Očekáváme, že virus dosáhne toho, čemu říkáme stabilita neboli maximální úroveň, ale zatím o tom [nevíme],“ řekl Budiman. „Kolektivní imunita je dlouhodobý cíl a z našeho hlediska je stále ještě hodně, hodně daleko.“

Budimanovy obavy potvrzují dvě třetiny epidemiologů, kteří se zúčastnili březnového celosvětového průzkumu a kteří předpověděli, že vir SARS-CoV-2 bude potřebovat méně než rok k tomu, aby zmutoval do té míry, že se stane většina vakcín první generace proti covidu neúčinnými.

Vakcína AstraZeneca neúčinná proti kmenu beta

Dle profesora Dale Godfreyho, vedoucího imunologie v Dohertyho institutu existují „určité obavy“, že přední australská vakcína AstraZeneca, která rovněž není mRNA vakcínou, má „mnohem menší ochranu“ proti kmenu beta pocházejícímu z Jihoafrické republiky a může být zapotřebí jejího pravidelného posilování.

AstraZeneca COVID 19 Vaccinations For Over 50s Resume In Australia
Lidé čekají na vakcínu AstraZeneca na klinice pro očkování proti onemocnění covid-19 v Claremont Showgrounds v australském Perthu, 3. května 2021. (Paul Kane / Getty Images)

„Je docela možné, že většina nebo všechny vakcíny budou stále zabraňovat závažným onemocněním a úmrtím, i když budou méně účinné v prevenci časnějších stadií onemocnění. Myslím, že je to pravděpodobné, ale to ukáže až čas a další studie,“ poznamenává Godfrey.

Godfrey je však relativně přesvědčen, že vědci budou schopni v technologii vakcín učinit průlom. „Výrobci vakcín již vyvíjejí a testují nové verze svých vakcín, které jsou lépe přizpůsobeny těmto mutacím,“ sdělil pro newsGP.

Z článků newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil (MiC)

https://www.theepochtimes.com/vaccine-makers-face-fresh-challenges-as-covid-variants-weaken-vaccine-efficacy_3904551.html

https://www.theepochtimes.com/jj-vaccine-significantly-less-effective-against-ccp-virus-variants-study-suggests_3910983.html

Článek v českém překladu byl aktualizován 22.7.2021.


Pozn.

[1] Vakcíny Johnson & Johnson a AstraZeneca nejsou mRNA vakcíny – skládají se z jiného viru (ze skupiny adenovirů), který byl upraven tak, aby obsahoval gen pro produkci spike proteinu z viru SARS-CoV-2.

[2] Průlomová infekce vakcínou je definována jako detekce SARS-CoV-2 RNA nebo antigenu v respiračním vzorku odebraném osobě ≥ 14 dní po absolvování všech doporučených dávek vakcíny COVID-19 schválené americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Dotklo se to mého srdce,“ říká o pražské premiéře Shen Yun psychoterapeutka s kořeny v Mongolsku
„Dotklo se to mého srdce,“ říká o pražské premiéře Shen Yun psychoterapeutka s kořeny v Mongolsku

První večerní představení souboru Shen Yun v Kongresovém centru přilákalo více než jeden a půl tisíce diváků. Po představení chválili zajímavé příběhy jednotlivých představení, patentované digitální velkorozměrové kulisy, nádherné barvy a výkony tanečníků.

Agrární komora hlásí posun, ministr Výborný podporu – ale odmítá ultimáta. Rozhodne se o protestu v pondělí?
Agrární komora hlásí posun, ministr Výborný podporu – ale odmítá ultimáta. Rozhodne se o protestu v pondělí?

Po včerejší tiskové konferenci, kdy agrárníci dali ministru zemědělství a vládě pět požadavků, hlásí Agrární komora posun. V pondělí se bude ještě radit, a eventuálně se rozhodne o protestu předběžně avizovaném na 7. března v Praze.

Jiří Hynek, nový kandidát Svobodných do europarlamentu, o obstrukcích vůči českému obrannému průmyslu
Jiří Hynek, nový kandidát Svobodných do europarlamentu, o obstrukcích vůči českému obrannému průmyslu

Bývalý kandidát na prezidenta Jiří Hynek půjde do eurovoleb za Svobodné. Jako prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu pozoruje v Evropě obstrukce západních zemí vůči českému obrannému průmyslu. A jaké má výtky vůči samotné EU?

Jak odbourat všechny bariéry pro „co nejsnazší vstup vakcín na český trh“. Seminář o vakcinační strategii
Jak odbourat všechny bariéry pro „co nejsnazší vstup vakcín na český trh“. Seminář o vakcinační strategii

Na půdě Senátu diskutovali zástupci Sněmovny, Senátu a vakcinologické společnosti a zdravotních pojišťoven o vakcinační strategii a současné situaci v systému povinného očkování. Nabízíme videozáznam semináře...

Více než miliarda lidí je obézních, nejhorší situace je v ostrovních zemích
Více než miliarda lidí je obézních, nejhorší situace je v ostrovních zemích

Na světě je více než miliarda obézních osob, uvedl server BBC News s odkazem na studii publikovanou v odborném časopise The Lancet.