Zdenka Danková

29. 7. 2021

Molekulární genetička a mikrobioložka Soňa Peková ve videu – smazaném YouTube pod „důvodem Medical desinformation“ – sděluje, že stát na ni zaklekl dvakrát. Podruhé poté, co vyslovila, že virus SARS-CoV-2 nepochází od živočichů. Virus z Wu-chanu se podle Pekové replikuje extrémně rychle, než aby mohl být živočišného původu. Obory molekulární biologie o tom prý vědí, a pokud říkají, že ne, potom je smutné, že sedí na vědeckých postech.

„Ti arbitři, kteří tvoří tzv. ,dobré názory ve vědě, jsou někdy lidé, kteří v laboratoři už 30 let nebyli. Ale sedí na vysokých postech. I ve vědě je politika,“ říká Peková ve videu, které nahrál Nadační fond Svědomí národa.

„Dnes se už potvrzuje, že je to tak: virus má obrovskou replikační kapacitu i kvantity, které tvoří – to je již i publikováno. Jsou obří, tisíckrát větší než u SARSu v roce 2003. Virus má velmi mnoho chyb – to jsou ty různé varianty.

A to, že se chová pokaždé jinak a nemá žádný precedens – vše ukazuje na to, že je laboratorního původu,“ dodává Peková.

„Tvrdím to proto, aby se to neopakovalo, protože je to environmentální katastrofa,“ tvrdí viroložka. Vždy je podle ní riziko, že taková věc z laboratoře „uteče“.

„Nevím, proč se společnost takto polarizuje – buď jsem ,fil‘ nebo jsem ,fob‘. Jakoby nebyla žádná jiná možnost,“ ohrazuje se Soňa Peková.

Podle ní dříve ve vědě nebyly tak vyhrocené protipóly, a když měl někdo odlišný názor, tak měl. Ovšem dnes se odlišný názor hned považuje za „konspiraci“.

Je technologie vakcíny SARS-CoV-2proti viru covid-19 bezpečná? Není to faustovské téma, zda upíšeme svou duši ďáblu výměnou za klid?

„Absolutně není bezpečná, to nemá precedens. Nikdy se tyto vakcíny nepoužívaly ani ve zvířecím světě, natož v lidském. Toto je vlastně panglobální experiment, co mRNA vakcína udělá, to nikdo netuší. Jde o experimentální věc na lidech, kde je nutno očekávat experimentální výsledky,“ domnívá se Peková.

Podle Pekové jsou recenzované články o účincích vakcíny, ale v této zemi je „totální embargo“ na tyto informace.

„Tam se uvádí, že ten protein, který tam vzniká, ten S, má vlastnosti, které vypadají jako prionové, takže v dlouhodobém horizontu může způsobit nějaké neurodegenerativní onemocnění.“

„To, že mne po vpichu bolí rameno, neřeším. Ale řešila bych, co bude za 5 až za 10 let. Spousta lidí hlásí neurologické komplikace, různé obrny – zda jsou dočasné nebo jinak – je to úplně experimentální věc.“

Tlak z úrovně vlády tvrdí, že je to bezpečné. Jak může politik rozumět tomu, když to neví ani odborník, který se v oboru léta pohybuje?

„Ten virus je příliš heterogenní, a každý, kdo vytváří vakcínu, touží po tom, aby se mu ten cíl, proti kterému vyvíjí tu vakcínu, pod rukama neměnil. Jsou to léta a léta práce.

Farma průmysl vůbec nemůže stíhat vývoj virů, protože koronaviry se vyvíjejí rychleji, než vakcíny.“

„Tato vakcína je rychlokvaška jako hrom,“ dodává genetička.

Dnes už se podle Soni Pekové vakcína stala věcí politickou – někdo ji objednal, někdo do ní zainvestoval – a tak je nutno ji spotřebovat. „Farma průmysl potřebuje svoji investici zpět, distribuují svých 30 %, a to je velký tlak, velká páka,“ dodává Peková.

Podle ní se nestane, že by vakcína zničila imunitu člověku, ale problém vidí v tom, že imunitní systém po nějaké době může přestat „tu věc“ rozpoznávat, to se nazývá anergie imunitního systému. Nebo tu látku zamění s vlastním buněčným systémem. Imunitní systém je úžasný, ale pokud nerozezná cizí látku od vlastní, může to skončit autoimunitním onemocněním, uvádí Peková.

Práce v laboratoři není žádná nuda

Ve svém molekulárním oboru je Soňa Peková bezbřehým optimistou, dle svých vlastních slov. „Všechny úžasné nástroje, které se v oboru vynašly, někdy nějaký vědec objevil a s výkřikem heuréka! publikoval. Protože to byl jeho objev. Ale však vždy tyto objevy někdo zneužil.“

„Práce v laboratoři je úžasně napínavá. Přijde vám vzorek a díváte se, co to tam je? Kam to půjde?“

„Práce v laboratoři není rutinní, je dost inventivní. Konzultujeme pacienta, nebo jsme se s něčím podobným již setkali. Je to perfektní práce,“ dodává Peková.

Video bylo publikováno 8. 7. 2021 a před smazáním mělo na YouTube více než 546 tisíc zobrazení a nasbíralo více než 13 tisíc lajků.


OPRAVA: Autorem videa je Nadační fond Svědomí národa. Epoch Times lituje chyby.

Představení projektu Nadačního fondu Svědomí národa.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Pokud bude ANO vládnout, zruší ministra pro vědu a výzkum, oznámil Havlíček. Ženíšek reaguje
Pokud bude ANO vládnout, zruší ministra pro vědu a výzkum, oznámil Havlíček. Ženíšek reaguje

Během proslovu na dnešním sněmu Akademie věd dnes místopředseda ANO Karel Havlíček zdůraznil, že pokud by v příštích volbách zvítězilo hnutí ANO a vládlo by, zruší post ministra pro vědu, výzkum a inovace.

Odchod od uhlí? Zdaleka ne! Letošek opět předčí loňský rekord
Odchod od uhlí? Zdaleka ne! Letošek opět předčí loňský rekord

Zatímco v Evropě rezonuje odchod od uhlí a dekarbonizace, asijské země se zřejmě zaslouží o to, že vývoz a využití energetického uhlí letos dosáhne nových výšin. Česko jde s těžbou dolů, zatím prakticky neexportuje.

Emoce občanů při katastrofě detailně zmapovalo Ministerstvo vnitra. Jak využívá poznatky v praxi?
Emoce občanů při katastrofě detailně zmapovalo Ministerstvo vnitra. Jak využívá poznatky v praxi?

Prezentace týmu na ministerstvu vnitra o akutní komunikaci ukazuje emoční křivku obyvatel v době krizí či katastrof. V její heroické a idylické fázi je pro stát patrně nejvýhodnější komunikovat s občany.

Po 123 letech jsme se zbavili deficitu. Argentinský prezident Milei zhodnotil rok své vlády
Po 123 letech jsme se zbavili deficitu. Argentinský prezident Milei zhodnotil rok své vlády

Argentinský prezident Javier Milei ve svém projevu k ročnímu působení v úřadu uvedl, že se jeho zemi poprvé za 123 let podařilo zbavit rozpočtového deficitu.

Začala krize Volkswagenu v Číně? Padlo rozhodnutí o uzavření první továrny
Začala krize Volkswagenu v Číně? Padlo rozhodnutí o uzavření první továrny

Jak vůbec došlo ke krizi VW? Nyní se ukázalo, že prodeje v Číně zaostávají za očekáváním. Společnost tak přichází o desítky miliard – a již zavírá svůj první závod na Dálném východě.

Zhroucení syrské vlády aneb Jak vypadá kolaps
Zhroucení syrské vlády aneb Jak vypadá kolaps

Zhroucení syrské vlády se ve světovém internetu projevilo různými způsoby. Jedním z těch nejvýraznějších byla záplava amatérských videí ze všech možných lokalit, včetně věznic a vyplundrovaných úředních objektů.

Nedostupnost kvalitní zdravotní péče stále více „děsí“ Čechy, říká průzkum
Nedostupnost kvalitní zdravotní péče stále více „děsí“ Čechy, říká průzkum

Češi mají stále větší obavy z nedostupnosti kvalitní zdravotní péče. Obavy za čtyři roky vzrostly o 12 procentních bodů, za riziko nedostupnost péče považuje 55 procent lidí.

Restaurátoři očistili plášť Prašné brány v Praze, chystají její celkovou obnovu
Restaurátoři očistili plášť Prašné brány v Praze, chystají její celkovou obnovu

Restaurátoři dokončili čištění pláště Prašné brány v Praze. Zároveň sesbírali údaje o stavu jejích jednotlivých částí, které potřebují k tomu, aby naplánovali celkovou obnovu památky.