Isabel van Brugen

6. 7. 2021

Vědci se obávají, že nově označená varianta covidu-19, která byla poprvé zjištěna v Peru, může být kvůli „neobvyklým“ mutacím odolná vůči vakcínám proti covidu-19.

Výzkumníci z Chilské univerzity v Santiagu ve studii zveřejněné minulý týden v preprintu uvedli, že tato varianta má „značný potenciál stát se variantou, která vzbuzuje obavy“.

„Naše údaje poprvé ukazují, že mutace přítomné ve spike proteinu varianty lambda poskytují únik neutralizačním protilátkám a zvýšenou infekčnost,“ napsali vědci v článku, který ještě nebyl recenzován.

Předpokládá se, že varianta lambda, známá také jako C.37, se poprvé objevila v Peru v srpnu loňského roku, ale teprve v posledních týdnech byla uznána jako potenciální celosvětová hrozba. 17. června ji Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásila za variantu hodnou zvýšeného zájmu poté, co se objevila v několika zemích současně.

WHO uvedla, že „neutralizační protilátky“ této varianty by mohly zvýšit její nakažlivost nebo potenciálně zvýšit její rezistenci. Podle organizace byla „spojena se značnou mírou komunitního přenosu v několika zemích“.

V Peru nyní kmen lambda představuje 82 % nových infekcí. Chile, Argentina, Brazílie, Kolumbie, Ekvádor a Mexiko rovněž potvrdily rozsáhlé výskyty této varianty.

Virolog WHO Jairo Mendez-Rico uvedl pro server DW, že ačkoli tento kmen může vykazovat vyšší míru infekce, nic nenasvědčuje tomu, že by byl agresivnější.

Mendez-Rico dále uvedl, že je zapotřebí více údajů, aby bylo možné porovnat nově označený kmen s dalšími existujícími kmeny, jako jsou kmeny gama (P.1) a delta (B.1.617.2), které již WHO zařadila do kategorie variant vzbuzujících obavy.

Jeff Barrett, ředitel iniciativy Genomics Initiative ve Wellcome Sanger Institute ve Velké Británii, řekl listu Financial Times, že je náročné „porozumět hrozbě lambdy s využitím výpočetních a laboratorních dat“, protože má „poměrně neobvyklý soubor mutací ve srovnání s jinými variantami“.

Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí nebyl dosud ve Spojených státech zaznamenán žádný případ kmene lambda.

„Vzhledem k tomu, že se tato varianta rychle rozšířila v Peru, Ekvádoru, Chile a Argentině, domníváme se, že lambda má značný potenciál stát se variantou vzbuzující obavy,“ napsali zástupci centra.

WHO uvedla, že je třeba provést další studie, aby se „ověřila trvalá účinnost vakcín“ v souvislosti s kmenem lambda.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce Epoch Times. (jas)

Související témata

Přečtěte si také

Trump zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.