Katabella Roberts

30. 7. 2021

Texaský guvernér Greg Abbott (Republikáni) vydal ve čtvrtek výkonné nařízení týkající se koronavirových restrikcí, které umožňuje pokutovat tamní úřady, instituce a firmy za vyžadování nošení roušek či respirátorů (dále jen rouška). Nařízení také omezuje povinnost očkování či jeho prokazování jako podmínku pro poskytnutí služeb či vstupu do prostor.

„Nové výkonné nařízení zdůrazňuje, že cesta vpřed spočívá spíše v osobní odpovědnosti než ve vládou uvalených povinnostech,“ uvedl Abbott ve svém prohlášení.

Toto nařízení je další Abbottovou opozicí rouškám a zároveň prodlužuje platnost již dříve vydaných nařízení, která postihovala úředníky a další osoby v rámci státu za vynucování různých bezpečnostních „covidových protokolů“.

Obyvatelům se v nařízení velmi doporučuje dodržovat správné hygienické návyky. Zároveň v místech, kde je možnost přenosu viru vysoká, doporučuje lidem následovat bezpečnostní opatření jako nošení roušek a rozestupy.

Nicméně nikdo nemůže nařídit, a ani po nikom ve státě Texas nebude vyžadováno, povinné nošení pokrývek dýchacích cest, ať už jde o úřady na různých úrovních, školy, zdravotnické instituce. Obdobné nařízení implementoval Abbott již 18. května.

Ve stanovisku na Twitteru guvernér píše: „Každý Texasan má právo zvolit si, zda bude nosit roušku, nebo zda jeho dítě musí nosit roušku.“

Pro podniky nebudou platit žádné covidové restrikce. Lokální úřady na různých úrovních, které by chtěly zavést povinnost nošení roušek, mohou dostat pokutu tisíc dolarů.

Nařízení také specifikuje, že vládní subjekty nemohou „nutit jakoukoliv osobu k očkování proticovidovou vakcínou, která spadá pod status nouzového použití“.

Vládní úřady, veřejné a ani soukromé entity, které přicházejí do styku s veřejnými prostředky, nemají dovoleno požadovat po osobách dokumentaci týkající se jejich stavu (ne)očkování jako podmínky pro získání služby či umožnění vstupu na jakékoliv místo.

Domy s pečovatelkou službou a obdobné zařízení s osobami náchylnějšími k infekci se však musí řídit směrnicemi Texaského zdravotního úřadu a sociálních služeb (HHSC), pokud jde např. o podmínky návštěv a testování. Pečovatelské domy jako jedny z mála mohou po svých klientech očkování vyžadovat.

„Obyvatelé Texasu si osvojili bezpečnostní postupy, které pomáhají předcházet a zamezovat šíření covidu-19. Mají své vlastní právo a odpovědnost rozhodnout za sebe a své děti, zda budou nosit roušky, provozovat své podniky a věnovat se volnočasovým aktivitám,“ uvádí v oficiálním stanovisku Abbott.

„Vakcíny, kterých je stále dostatek, jsou nejúčinnější obranou proti viru a ve státě Texas zůstanou vždy na dobrovolné bázi – nikdy nebudou vynucovány.“

Nové nařízení přichází poté, co Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vydalo nové covidové směrnice, které uvádějí, že lidé mají nosit roušky v některých prostorách, i když jsou plně očkováni.

Aktuální směrnice CDC otáčí o 180 stupňů oproti té předešlé, ve které se stanovilo, že plně očkovaní lidé roušky nosit nemusejí, protože vakcína poskytuje dostatečnou ochranu. Nový výzkum totiž dle ředitelky CDC, dr. Rochelle Walenské, ukázal, že varianta delta může v některých případech infikovat i očkované.

Překlad a redakční úprava původního článku newyorské redakce: J. S.


Související témata

Související články

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.