Právní tým bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa pozměnil jeho hromadnou žalobu proti velkým technologickým společnostem tak, aby zahrnovala další zástupce a další zkušenosti s cenzurou, o které se podělili obyčejní Američané.

Podle organizace America First Policy Institute (AFPI) je Trumpova žaloba ze 7. července proti firmám Facebook, TwitterGoogle nyní doplněna o „další zkušenosti s cenzurou“ od některých z téměř 65 000 lidí, kteří je institutu poskytli.

„Včera pozdě večer byly podány pozměněné stížnosti v rámci žalob … proti Facebooku, Marku Zuckerbergovi, Twitteru, Jacku Dorseymu, Googlu a Sundaru Pichaiovi,“ uvedl institut AFPI v prohlášení z 28. července.

„Od prvního podání 7. července 2021 nám předložilo téměř 65 000 Američanů své příběhy, kdy se setkali s cenzurou, prostřednictvím ústavního soudního partnerství (CLP) institutu America First Policy Institute (AFPI) na stránkách TakeOnBigTech.com,“ dodal AFPI.

Trump na tiskové konferenci 7. července, kde nastínil své chystané právní kroky, uvedl, že očekává, že se k jeho žalobě připojí tisíce lidí. Několik lidí pozvaných na tiskovou konferenci se podělilo o své zkušenosti s tím, co podle nich představuje cenzuru ze strany platforem sociálních médií.

„Dnes ráno se k nám připojilo několik z mnoha Američanů, které postihl nezákonný zákaz nebo byli umlčeni v rámci zkorumpovaného režimu cenzury,“ řekl tehdy Trump.

„Tyto statečné patrioty jsme zahrnuli do žaloby a tisíce dalších se připojují, zatímco zde mluvíme. Tisíce dalších. Všichni se chtějí připojit. Bude to… myslím, že se to zapíše jako největší hromadná žaloba, jaká kdy byla podána,“ dodal Trump.

Organizace AFPI ve svém prohlášení uvedla, že Trumpova pozměněná žaloba obsahuje „další zkušenosti s cenzurou a zahrnuje další zástupce skupiny, včetně dr. Naomi Wolfové a Waynea Allyna Roota“. Wolfová a Root jsou podle prohlášení institutu „osobnostmi z opačných konců politického spektra, které zdůrazňují oboustrannou potřebu chránit myšlenky a hlasy všech Američanů bez ohledu na politickou příslušnost“.

Wolfová, dlouholetá liberálka a bývalá poradkyně v politických kampaních Billa Clintona i Ala Gora, v nedávném rozhovoru pro pořad „American Thought Leaders“ televize EpochTV uvedla, že s tím, jak roste počet jednotlivců se zákazem vstupu na velké technologické platformy, se zvedla u lidí vlna autocenzury.

Wolfová, která byla v červnu na Twitteru zakázána za údajné sdílení tzv. dezinformací o vakcínách proti covidu-19, uvedla, že „mrazivý efekt“, který měl její zákaz na ostatní novináře, je zřejmý, protože někteří se na ni obrátili přímo.

„Dostala jsem tolik e-mailů od jiných novinářů, kteří říkali: ,Opravdu tě obdivuji, je mi moc líto, že ti zakázali vstup na platformu. A když jsem se jich zeptala ,no, můžeš to říct veřejně?‘, vesměs mi odpovídali: ,Rád bych, ale opravdu se bojím, že budu taky deplatformován.‘ A viděla jsem tu autocenzuru, která následovala po některých ostře sledovaných případech deplatformingu novinářů,“ řekla.

Naomi Wolfová na premiéře filmu „Fed Up“ v Muzeu moderního umění v New Yorku, 6. května 2014. (Rommel Demano / Getty Images)

Trump na tiskové konferenci 7. července uvedl, že jeho žaloba se zaměřuje na ochranu práva na svobodu projevu podle prvního ústavního dodatku.

„Žádáme americký okresní soud pro jižní okrsek Floridy, aby nařídil okamžité zastavení nezákonné a hanebné cenzury amerického lidu ze strany společností provozujících sociální média, a to je přesně to, co dělají,“ řekl bývalý prezident.

„Požadujeme ukončení shadow banningu, zastavení umlčování a zastavení zařazování na černé listiny, zakazování a rušení, které tak dobře znáte. Náš případ prokáže, že tato cenzura je nezákonná, protiústavní a naprosto neamerická,“ dodal Trump, který byl sám po nepokojích v Kapitolu 6. ledna vykázán z hlavní platformy sociálních médií.

Twitter, Facebook a Google v lednu uvedly, že Trumpa zakázaly kvůli jeho tvrzení, že volby 3. listopadu byly ukradeny. Údajně také přispěl k násilnostem z 6. ledna. Vedení Twitteru uvedlo, že Trumpův zákaz bude trvalý, Facebook zavedl dvouletý zákaz účtu bývalého prezidenta a YouTube, který vlastní Google, uvedl, že omezí jeho pozastavení, až zjistí, že se „riziko násilí snížilo“.

V žalobách byli jmenováni generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg, generální ředitel Googlu Sundar Pichai a generální ředitel Twitteru Jack Dorsey a také samotné společnosti. Trump uvedl, že žaloby budou požadovat, aby soud kvůli pozastavení účtů v jednotlivých případech přiznal náhradu škody s represivní funkcí (tzv. punitive damages).

Na této zprávě se podílel Jack Phillips.Přeloženo z původního článku newyorské redakce The Epoch Times. (jas)


Video Epoch Times: Rostoucí cenzura sociálních sítí a myšlenková policie