Nicole Hao

5. 8. 2021

Americké námořnictvo a námořní pěchota spustily v úterý rozsáhlá vojenská cvičení (pojmenovaná LSE 2021) – největší svého druhu od studené války. Následujícího dne v odezvě oznámila vojenské drily také Čína v Jihočínském moři.

Dle oznámení 6. flotily amerického námořnictva se na cvičení podílí šest velitelství námořnictva a námořní pěchoty, pět početných flotil a tři speciální jednotky námořní pěchoty, a bude probíhat v 17 časových zónách od 3. do 16. srpna.

Den před zahájením 6. flotila oznámila, že do cvičení se zapojí 36 reálných lodí a ponorek, přes 50 virtuálních jednotek a konstrukční jednotky.

Ve středu 4. srpna oznámilo čínské námořnictvo vojenské cvičení na 61 tisících čtverečných kilometrech v Jihočínském moři od 6. do 10. srpna.

„Jde o jednoznačnou reakci na LSE 2021, ale ne agresivní,“ řekl 4. srpna pro Epoch Times Tchang Ťing-jüen, americký komentátor specializující se na Čínu. „Jde spíše o politické stanovisko vyjádřující, že Peking bude chránit ostrovy, které okupuje.“

Dle Tchanga jsou americká cvičení demonstrací schopností a kapacit v případě, že by Rusko a Čína současně narušily mír v Evropě a Asii.

Udržení míru, regionální stability a systematické rozmístění

Dle vyjádření námořnictva, námořní pěchoty a několika velitelů jsou cvičení zaměřena především na spolupráci a synchronizaci mezi jednotlivými ozbrojenými složkami, na otestování schopností velitelů a připravenost v případném reálném konfliktu.

Americké námořnictvo a námořní pěchota chtějí „vyladit synchronizaci námořních operací napříč několika flotilami a podpořit tak společnou sílu“, uvedlo námořnictvo USA 3. srpna.

Admirál R. P. Burke, velitel Námořních sil v Evropě, uvedl: „LSE otestuje schopnosti našich velitelů využít účinek koordinace ze všech směrů, v jakoukoliv dobu či po celý čas. Pomůže nám to vytvořit si ‚paměťový sval‘, abychom na operativních a strategických úrovních války mohli dělat věci rutinně.“

Admirál S. Paparo, velitel Pacifické flotily, řekl, že účelem tohoto vojenského námořního cvičení je udržení míru a stability regionu.

LSE 2021 je však jen jedním z kroků, které USA podnikají v globálním měřítku.

V době, kdy se Čína snaží protlačovat své nároky v Jihočínském moři, upevňují mezi sebou čtyřstranné spojenectví USA, Japonsko, Austrálie a Indie ve snaze udržovat volný a otevřený Indopacifik.

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová kromě toho plánuje v tomto měsíci návštěvu Vietnamu a Singapuru, a americký ministr zahraničí Antony Blinken se mezi 2. a 6. srpnem účastní virtuálních mítinků v rámci Asociace národů jihovýchodní Asie (ASEAN).

„S podporou Spojených států se Tchaj-wan, Japonsko a země jihovýchodní Asie neobávají, že by vláda v Pekingu chtěla provést invazi na jich území,“ řekl Tchang.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.