Terri Wu

28. 8. 2021

Profesor s úzkými vazbami na čínský režim nedávno vyvolal kontroverzi, když Tálibán označil za afghánskou „Lidovou osvobozeneckou armádu“ (LOA), což je oficiální název vojenských sil Komunistické strany Číny (KS Číny).

Wang I-wej, profesor mezinárodních vztahů na pekingské Renmin University of China, ve videu z 3. srpna vyzval posluchače, aby se zbavili negativních představ, které mohou mít o této militantní skupině. Wang je také zvláštním spolupracovníkem Centra pro studium současného světa, think-tanku řízeného vysoce postaveným stranickým orgánem, Mezinárodním oddělením Ústředního výboru KS Číny.

Tálibán „byl Spojenými státy démonizován, ale je dobrým přítelem Číny“, napsal Wang v příspěvku na sociální síti, ke kterému přiložil video.

Wang se k situaci vyjadřoval několik týdnů před tím, než Tálibán převzal kontrolu nad Afghánistánem před plánovaným odchodem USA ze země, a zároveň několik dní poté, co čínský režim hostil delegaci zástupců Tálibánu ve městě Tchien-ťin, aby tak projevil podporu této militantní skupině.

Wang na videozáznamu uvedl, že stejně jako Lidová osvobozenecká armáda (LOA) během čínské občanské války ve 40. letech 20. století porazila čínskou nacionalistickou vládu, která měla dlouholetou americkou podporu, mohl by Tálibán zdecimovat Američany podporovanou afghánskou vládu.

Jeho čtyřminutové video na Xigua Video, platformě podobné čínskému YouTube, bylo mezitím smazáno. Jeho kopie s anglickými titulky je však k dispozici na YouTube. Profesorův kanál sleduje 710 000 lidí.

Wangovy výroky vyvolaly na čínském internetu bouřlivou diskusi. Někteří uživatelé byli rozhořčeni, že Wang přirovnal militantní skupinu k LOA, velké modernizované armádě, která převyšuje síly Tálibánu. Jiní se domnívali, že profesorovy poznámky trefně, i když možná neúmyslně, odrážejí společnou násilnou povahu LOA a Tálibánu.

Srikanth Kondapalli, profesor čínských studií na Univerzitě Džaváharlála Néhrúa v Dillí, si rovněž povšiml podobností mezi LOA a Tálibánem. Poznamenal, že oba subjekty „mají ideologický základ a oba jsou militarizované“.

Obě skupiny se hlásí k myšlence, že „politická moc vyrůstá z hlavně pušky“, což je fráze, kterou vymyslel první vůdce KS Číny Mao Ce-tung, sdělil Kondapalli deníku The Epoch Times. Obě strany přitom mají ideologický program: cílem LOA je podpořit komunismus, zatímco Tálibán usiluje o islámský emirát.

Wang ve svém videu také vyzval své posluchače, aby „opustili takzvané ,násilí‘, ,terorismus‘ a další odsudky“ spojené s Tálibánem a pochopili tuto skupinu z hlediska jejích islámských doktrín a kmenových tradic. „Musíme opustit démonizaci ze strany některých románů, amerických filmů nebo veřejného mínění,“ dodal Wang.

Své video zakončil slovy: „Oni [Tálibán] dobře vědí, že Čína je mocná země. Pokud tedy chtějí mít situaci pod kontrolou, musí s Čínou spolupracovat.“

Wangovy poznámky jsou v souladu s propagandistickým narativem čínského režimu od převzetí moci Tálibánem, který se soustředí na chválu této militantní skupiny a zároveň na pranýřování Spojených států za to, jak (ne)zvládly odchod z Afghánistánu.

Propagandistické kampaně KS Číny se však na domácí scéně setkaly s určitým odporem. Minulý týden oficiální deník KS Číny, People’s Daily, stáhl video shrnující historii Tálibánu poté, co vyvolal reakci internetových uživatelů, kteří si stěžovali, že video „lakovalo na růžovo“ násilnou historii Tálibánu. Ve videu se nijak nezmiňovaly vazby skupiny na terorismus, její násilná minulost ani represe vůči ženám.

Wang je v Číně znám jako přesvědčený stoupenec komunistické strany. Poskytl mnoho rozhovorů čínským státním médiím a vystoupil na státem sponzorovaných fórech, jež propagují Iniciativu pásma a cesty (Novou hedvábnou cestu), což je rozsáhlý projekt Pekingu zaměřený na investice do infrastruktury, jehož cílem je rozšířit jeho globální vliv. Vydal také bezmála deset knih o této iniciativě, z toho tři v angličtině.

Pozitivní obraz Tálibánu ze strany KS Číny souvisí s jejími ekonomickými zájmy v Afghánistánu, uvedl pro The Epoch Times Michael Yon, válečný zpravodaj, který v Afghánistánu pobýval v letech 2008–2011.

Čínský režim chce v Afghánistánu prosadit Novou hedvábnou cestu a získat nerostné suroviny, například lithium. Proto potřebuje Tálibán vykreslit v pozitivních barvách, aby ospravedlnil svou zahraniční politiku, uvedl Yon.

„KS Číny přijde a jedná pouze s několika mocenskými činiteli.“ Dodal, že strana tyto činitele podplatí a získá tak všechny zdroje a půdu. „Místní lidé jsou tak vyšachováni,“ uvedl Yon. „To je jediný způsob, jak budou moci jednat i v Afghánistánu.“

Přeloženo z článku newyorské redakce.

Související články

Přečtěte si také

Česko zaplavuje voda, na severu Moravy a Slezska se evakuují tisíce lidí – shrnutí
Česko zaplavuje voda, na severu Moravy a Slezska se evakuují tisíce lidí – shrnutí

Velká část Česka kvůli extrémním srážkám čelí povodním, nejdramatičtější situace byla večer na severní Moravě a ve Slezsku včetně Ostravy, Bohumína a dalších velkých měst.

Na pozadí dluhové krize nakupuje čínská centrální banka speciální státní dluhopisy v hodnotě 56,3 miliardy dolarů
Na pozadí dluhové krize nakupuje čínská centrální banka speciální státní dluhopisy v hodnotě 56,3 miliardy dolarů

V posledních 20 letech se čínská centrální banka nákupu těchto dluhopisů na sekundárním trhu vyhýbala,...

Zdravý rozum politické ekonomie
Zdravý rozum politické ekonomie

Nejprodávanější a nejpoužívanější ekonomickou knihou ve Velké Británii na počátku 20. století byla kniha Philipa Wicksteeda (1844–1927), zapomenutého velkého myslitele, jehož myšlenky si zaslouží, abychom se k nim dnes vrátili.

Muž z Iowy použil 7,5 milionu sirek k vytvoření neskutečných modelů lodí, hradů, katedrál a amerického Kapitolu
Muž z Iowy použil 7,5 milionu sirek k vytvoření neskutečných modelů lodí, hradů, katedrál a amerického Kapitolu

Upozornění: Tento článek byl publikován v roce 2023. Některé informace již nemusí být aktuální.  Byla to...

Jaderná fúze: Věčně vzdálený sen, který se blíží realitě
Jaderná fúze: Věčně vzdálený sen, který se blíží realitě

Zatímco investoři vyjadřují ambice, že komerční fúze by se mohla stát realitou do deseti let, mnozí zasvěcení vidí před sebou delší cestu.